ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έβερτον - Τότεναμ 2-6: Τα σπιρούνια ήταν καυτά στο Goodison Park!

Tottenham's Harry Kane, left, celebrates after scoring during the English Premier League soccer match between Everton and Tottenham at Goodison Park Stadium, in Liverpool, England, Sunday, Dec. 23, 2018. (AP Photo/Jon Super) AP PHOTO/JON SUPER

Με τους Σον και Κέιν να κάνουν σμπαράλια την άμυνα της Έβερτον, η Τότεναμ διέσυρε με σκορ 6-2 τα "ζαχαρωτά" στο Goodison Park. Όλα τα αποτελέσματα και τα γκολ της 18ης αγωνιστικής. (video)

Με ένα άκρως θεαματικό ματς έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Premier League, καθώς στην αναμέτρηση της Έβερτον με την Τότεναμ στο Goodison Park (39.319 θεατές) σημειώθηκαν οκτώ (!) συνολικά τέρματα, με τους Λονδρέζους να φεύγουν θριαμβευτές από το Λίβερπουλ.

Από ασίστ του Κάλβερτ-Λιούιν, ο Θίο Γουόλκοτ νίκησε τον Λορίς από το ύψος της μικρής περιοχής και έδωσε προβάδισμα στην Έβερτον στο 21', σε ένα σημείο του αγώνα που οι Spurs είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σον αντιλήφθηκε την γκάφα των Ζουμά - Πίκφορντ, έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά στην περιοχή και από δύσκολη γωνία κατάφερε μια εξαιρετική εκτέλεση, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι για την Τότεναμ.

Με σχετική ευκολία οι Λονδρέζοι συνέχισαν να βγάζουν φάσεις στην περιοχή της Έβερτον και στο 35' ο Ντέλε Άλι πήρε την επαναφορά από την επέμβαση του Πίκφορντ σε προσπάθεια του Σον, ολοκληρώνοντας την ανατροπή των Spurs μέσα σε 14 λεπτά.

Αποφασισμένη να βάλει στέρεες βάσεις νίκης η ομάδα του Ποτσετίνο, βρήκε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο! Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ, με τον Κέιν πρώτο στην επαναφορά να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-3 στο 42' της αναμέτρησης του Goodison Park!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ήρθε ο Έρικσεν με τρομερό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, να πετύχει το τέταρτο γκολ της Τότεναμ στην αναμέτρηση. Έτσι, η επιθετική τετράδα των Spurs βρήκε τουλάχιστον από ένα τέρμα στο παιχνίδι, με τον Λαμέλα να έχει πάρει τη θέση του Ντέλε Άλι από το 46'.

Στο 51', έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ εντός περιοχής, ο Σίγκουρτσον πέτυχε το δεύτερο γκολ της Έβερτον στο ματς, μειώνοντας το σκορ σε 2-4.

Για ένα δεκάλεπτο κράτησαν οι ελπίδες αντεπίθεσης των γηπεδούχων, καθώς στο 61' ο Σον κράτησε την ψυχραιμία του στο τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ και πλάσαρε εύστοχα για το 2-5!

Ο Κορεάτης έγινε δημιουργός για το δεύτερο γκολ του Κέιν στο ματς, για το 2-6 στο 74', που ήταν και το τελικό σκορ στο Goodison Park.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Ζούμα, Ντιν, Γκόμες (53' Σνιντερλέν), Ντέιβις, Γουόλκοτ, Σίγκουρτσον (83' Τοσούν), Ρισάρλιζον (75' Μπερνάρντ), Κάλβερτ - Λιούιν.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Σισοκό (83' Λούκας Μόουρα), Ντέλε Άλι (46' Λαμέλα), Έρικσεν, Σον (79' Σκιπ), Κέιν.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Έβερτον - Τότεναμ 2-6 (21' Γουόλκοτ, 51' Σίγκουρτσον / 27' & 61' Σον, 35' Ντέλε Άλι, 42' & 74' Κέιν, 48' Έρικσεν)

Γουλβς - Λίβερπουλ 0-2 (18' Σαλάχ, 68' Φαν Ντάικ)

Άρσεναλ - Μπέρνλι 3-1 (14' & 48' Ομπαμεγιάνγκ, 90'+1' Ιουόμπι / 63' Μπαρνς)

Μπόρνμουθ - Μπράιτον 2-0 (21' & 77' Μπρουκς)

Τσέλσι - Λέστερ 0-1 (51' Βάρντι)

Χάντερσφιλντ - Σαουθάμπτον 1-3 (58' Μπίλινγκ / 15' Ρέντμοντ, 42' πεν. Ινγκς, 71' Ομπαφέμι)

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 2-3 (27' Γκιουντογάν, 85' Ντε Μπράινε / 33' Σλουπ, 35' Τάουνσεντ, 51' πεν. Μιλιβόγεβιτς)

Νιούκαστλ - Φούλαμ 0-0

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 0-2 (30' πεν. Ντίνι, 87' Ντεουλοφέου)

Κάρντιφ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-5 (38' Καμαράσα / 3' Ράσφορντ, 29 Ερέρα, 41' Μαρσιάλ, 57' πεν. & 90' Λίνγκαρντ)