PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Λίβερπουλ 0-0: Επηρεασμένοι από την καραντίνα οι Κόκκινοι

Η Λίβερπουλ δεν ήταν καλή κόντρα στην Έβερτον με το παιχνίδι στο Γκούντισον Παρκ να μένει στο 0-0. Με αυτή την ισοπαλία οι Κόκκινοι βρίσκονται έναν πόντο πιο κοντά στον τίτλο.

Εμφανώς επηρεασμένες από την καραντίνα ήταν η Λίβερπουλ και η Έβερτον, κάτι που αποδείχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του Γκούντισον Παρκ. Οι Κόκκινοι δεν ήταν καλοί σε ένα ματς που είχαν την κατοχή, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των Ζαχαρωτών. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς στο τέλος, όμως η αναμέτρηση έληξε στο 0-0.

Η Λίβερπουλ έφτασε έναν πόντο πιο κοντά στην εξασφάλιση του τίτλου, με τη διαφορά από τους Πολίτες να είναι στο +23 . Η ομάδα του Κλοπ μπορεί να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (24/6), αν η Μάντσεστερ Σίτι πετάξει πόντους με Μπέρνλι (22/6) ή με Τσέλσι (25/6). Υπάρχει πιθανότητα, βέβαια, το τοπίο να ξεκαθαρίσει στην μεταξύ τους αναμέτρηση (2/7). Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης πέρασε δίχως πολλές ευκαιρίες και φυσικά χωρίς να επιτευχθεί κάποιο γκολ. Οι δύο ομάδες ήταν επηρεασμένες από την αποχή, γεγονός που φάνηκε από την αρχή. Οι Κόκκινοι είχαν την κατοχή, όμως δεν έβρισκαν λύσεις μπροστά από την εστία του Πίκφορντ.

Στο 4ο μόλις λεπτό η Έβερτον σημείωσε καλή ευκαιρία. Ο Ριτσάρλισον έκανε την κίνηση από τα αριστερά, δοκίμασε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ υπήρξε η υποψία πως ο Άλισον ακούμπησε την μπάλα. Στο 32' ο Βραζιλιάνος παίκτης των Ζαχαρωτών είχε ακόμη μία στιγμή, όταν αστόχησε με το κεφάλι.

Η πιο καλή ευκαιρία της Λίβερπουλ στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 34ο λεπτό, όταν ο Μιναμίνο έκλεψε την μπάλα και ο Φιρμίνο έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε έξω. Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ έδειξε περισσότερη διάθεση να απειλήσει κλείνοντας την Έβερτον στα καρέ της.

Ωστόσο, τα Ζαχαρωτά ήταν καλά οργανωμένα στην άμυνα με την ομάδα του Κλοπ να εξακολουθεί να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 51' Φιρμίνο - Κεϊτά συνδυάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να πιάνει ένα άστοχο σουτ στην κίνηση.

Στο 80ο λεπτό, η Έβερτον παραλίγο να κλέψει το παιχνίδι χάνοντας τεράστια ευκαιρία, τη μεγαλύτερη μάλιστα του παιχνιδιού. Ο Ριτσάρλισον βρήκε τον Κάλβερτ-Λίουιν μέσα στην περιοχή, ο οποίος με τακουνάκι δεν κέρδισε τον Άλισον. Στη συνέχεια ο Ντέιβις έπιασε ένα σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 82' ο Βραζιλιάνος είχε νέα ευκαιρία για την Έβερτον, όμως ο γκόλκιπερ των Κόκκινων δήλωσε παρών.

Στο 90+2' ο Φαμπίνιο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, όμως ο Πίκφορντ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Έβερτον (Αντσελότι):Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χόλγκεϊτ, Κίν, Ντίν, Γκόρντον (60' Σίγκουρντσον), Γκόμες, Ντέιβις, Ιβόμπι (88' Μπερνάρντ), Ριτσάρλιζον, Κάλβερτ-Λίουιν (90' Κεν)

Λίβερπουλ (Κλοπ):Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ (73' Λόβρεν), Μίλνερ (43' Γκόμεζ), Χέντερσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (65' Βαϊνάλντουμ), Μιναμίνο (46' Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο (65' Οριγκί), Μανέ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/06

Νόρις - Σαουθάμπτον 0-3 (49' Ίνγκς, 54' Άρμστρονγκ, 79' Ρέντμοντ)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27' Μπέρχβαϊν / 81' πεν Μπρούνο Φερνάντες)