PREMIER LEAGUE

Ελπίζει η Τότεναμ, 2-0 την Άρσεναλ

Tottenham Hotspur's Harry Kane, front, celebrates after scoring a penalty during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Arsenal at White Hart Lane in London, Sunday, April 30, 2017. (AP Photo/Alastair Grant) AP

Η Τότεναμ έχασε τα... άχαστα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σκόραρε δύο φορές σε 3 λεπτά στο δεύτερο με τους Άλι και Κέιν, έτσι νίκησε 2-0 την Άρσεναλ και διατηρήθηκε στο -4 απ' την Τσέλσι (videos)

Η Τότεναμ νίκησε 2-0 την Άρσεναλ στο λονδρέζικο ντέρμπι και παραμένει... ζωντανή στη "μάχη" του τίτλου με την 9η σερί νίκη της, καθώς διατηρήθηκε στο -4 απ' την Τσέλσι, με 4 ματς να απομένουν.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σκόραρε δύο φορές σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο, με τον Ντέλε Άλι στο 55' και τον Χάρι Κέιν στο 58'.

Η νίκη αυτή σημαίνει πως και μαθηματικά πλέον η Τότεναμ θα τερματίσει πάνω απ'την Άρσεναλ για πρώτη φορά στην καριέρα του Αρσέν Βενγκέρ στους "κανονιέρηδες", στους οποίους είναι είναι 21 χρόνια (από το 1996).

Δείτε παρακάτω τα 4 ματς που έχουν να δώσουν ακόμη Τσέλσι και Τότεναμ στη "μάχη" του τίτλου, αλλά τα εναπομείναντα ματς στη "μάχη" για το Champions League, με το καλό για την Άρσεναλ να είναι πως δε νίκησε ούτε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ούτε η Μάντσεστερ Σίτι.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ (88' Γουόκερ), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Ντάιερ, Γουανιάμα, Άλι (91' Μουσά Σισοκό), Έρικσεν, Σον Χέουνγκ-Μιν (79' Μουσά Ντεμπελέ), Κέιν.

ΑΡΣΕΝΑΛ (3-6-1): Τσεχ, Γκαμπριέλ Παουλίστα (75' Μπεγιερίν), Κοσιελνί, Μονρεάλ, Τζάκα (65' Γουέλμπεκ), Ράμσεϊ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, Γκιμπς, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Ζιρού (81' Γουόλκοτ).

Στόουκ - Γουέστ Χαμ 0-0

Σάντερλαντ - Μπόρνμουθ 0-1 (88' Τζόσουα Κινγκ)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 0-1 (43' Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 0-2 (7' Μπαρνς, 85' Αντρέ Γκρέι)

Κυριακή

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 1-1 (45'+3 πέν. Ρούνεϊ / 79' Σίγκουρντσον)

Έβερτον - Τσέλσι 0-3 (66' Πέδρο, 79' Κέιχιλ, 86' Ουίλιαν)

Μίντλεσμπρο - Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (38' Νεγρέδο, 77' Τσέιμπερς / 69' πέν. Αγκουέρο, 85' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Τότεναμ - Άρσεναλ 2-0 (55' Άλι, 58' πέν. Κέιν)

**δύο ματς λιγότερα

***οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

****ο 5ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του FA Cup και του League Cup)

*****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)