PREMIER LEAGUE

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Τότεναμ, 3-1 την Άστον Βίλα

Η Τότεναμ προηγήθηκε με σκορ 2-0 στο ημίχρονο, στην επανάληψη κινδύνευσε με ισοφάριση, ωστόσο ο Κέιν στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-1 υπέρ της κόντρα στην Άστον Βίλα. Στις εξέδρες του White Hart Lane ο Ρεμί Γκαρντ.

Η Τότεναμ υποδέχθηκε την Άστον Βίλα στο White Hart Lane για την 11η αγωνιστική της Premier League, παιχνίδι που παρακολούθησε από τις εξέδρες του γηπέδου ο Ρεμί Γκαρντ, που θα αντικαταστήσει τον Τιμ Σέργουντ στον πάγκο των "Χωριατών".

Οι Spurs ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, με τον Ντεμπελέ να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό για το 1-0. Γκολ που πανηγύρισε και ο... Μάικ Ντιν, ρέφερι της αναμέτρησης, που λίγο ήθελε να αγκαλιάσει τον σκόρερ!

Η ομάδα του Ποτσετίνο είχε τον έλεγχο του αγώνα, δεν κινδύνευε και έψαχνε ένα δεύτερο τέρμα. Το οποίο βρήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Ντέλε Άλι να σημειώνει το 2-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η είσοδος του Αγιού στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη λειτούργησε ευεργετικά για τους φιλοξενούμενους και αναστάτωσε την άμυνα της Τότεναμ. Ο Γκανέζος σκόραρε στο 79' μειώνοντας σε 2-1, η Άστον Βίλα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει από λάθος του Λορίς και κεφαλιά του Ζεστέντ, ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς ο Χάρι Κέιν πήρε την ασίστ από τον Λαμέλα και νίκησε τον Γκούζαν για το τελικό 3-1.

Η Τότεναμ παρέμεινε αήττητη για 10ο συνεχόμενο ματς, έχοντας μοναδική ήττα αυτή της πρεμιέρας από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ ο Ρεμί Γκαρντ θα έχει την δύσκολη αποστολή να βγάλει από το τέλμα τους "Χωριάτες".

Οι συνθέσεις

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (82' λ.τ. Ντέιβις), Ντιρ, Ντέλε Άλι (89' Ονόμα), Ντεμπελέ (69' Μέισον), Λαμέλα, Έρικσεν, Κέιν.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Χάτον, Λέσκοτ, Κλαρκ, Ρίτσαρντσον, Σάντσες, Γουέστγουντ (38' Αγιού), Μπακούνα, Σινκλέρ, Γκρίλις (65' Χιλ), Αγκμπονλαχόρ (46' Ζεστέντ).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-3 (4' Ραμίρες / 45'+3 και 74' Κοουτίνιο, 83' Μπεντεκέ)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Νόριτς 2-1 (67' Οταμέντι, 89' πέν. Γιαγιά Τουρέ / 83' Τζερόμ)

Νιούκαστλ - Στόουκ 0-0

Σουόνσι - Άρσεναλ 0-3 (49' Ζιρού, 68' Κοσιενλί, 73' Τζόελ Κάμπελ)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 2-0 (39' και 48' Ιγκάλο)

Γουέστ Μπρομ - Λέστερ 2-3 (30' Ροντόν, 84' πέν. Λάμπερτ / 57' και 64' Μαχρέζ, 77' Βάρντι)

Κυριακή

Έβερτον - Σάντερλαντ 6-2 (19' Ντεουλοφέου, 31', 62' και 76' Αρουνά Κονέ, 55' αυτ. Κοάτες, 60' Λουκακού / 45'+4 Ντεφόου, 50' Στίβεν Φλέτσερ)

Σαουθάμπτον - Μπόρνμουθ 2-0 (31' Στίβεν Ντέιβις, 36' Γκρατσιάνο Πελέ)