PREMIER LEAGUE

Δεύτερη με "3άρα" η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-0 στο "Σεντ Μέρις" την Σαουθάμπτον, την προσπέρασε και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Γκολάρα ο Μιραλάς, ανατροπή η Τότεναμ (videos)

Θριάμβευσε στο... ντέρμπι της δεύτερης θέσης η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 2-0 την Σαουθάμπτον μέσα στο "Σεντ Μέρις" και την προσπέρασε, έτσι πλησίασε την πρωτοπόρο, Τσέλσι, στους 6 βαθμούς.

Ο Γιαγιά Τουρέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 51', στο 74' οι "πολίτες" έμειναν με 1-0 παίκτες λόγω αποβολής του Ελιακίμ Μανγκαλά, αλλά αυτό δεν τους επηρέασε.

Ο Φρανκ Λάμπαρντ στο 80' έκανε το 0-2 με το 5ο φετινό του γκολ (3ο στο πρωτάθλημα), ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Γκαέλ Κλίσί στο 88', από την δεύτερη ασίστ του Αγκουέρο στο ματς.

Γκολάρα ο Μιραλάς, ανατροπή η Έβερτον

Στο ματς που έκλεισε την 13η αγωνιστική, η Τότεναμ νίκησε με 2-1 την Έβερτον στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", αν και βρέθηκε να χάνει από την γκολάρα του Κέβιν Μιραλάς.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν στο 21' απάντησε (6 λεπτά αργότερα) και την ανατροπή ολοκλήρωσε Ρομπέρτο Σολδάδο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Κλάιν, Ζοζέ Φόντες, Αλντερβάιρελντ, Μπέρτραντ, Ουανιάμα, Στίβεν Ντέιβις (82' Μαγιούκα), Σνιντερλέν (46' Γιοσίντα), Τάντιτς, Μανέ (68' Λονγκ), Γκρατσιάνο Πελέ.

ΜΑΝ.ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Μανγκαλά, Κλισί, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ, Χεσούς Νάβας (76' Ντεμιτσέλις), Νασρί (65' Λάμπαρντ), Γιόβετιτς (55' Μίλνερ), Αγκουέρο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Κίρικες (70' Ντάιερ), Φάσιο, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Μέισον, Μπενταλέμπ, Λένον (61' Λαμέλα), Έρικσεν, Κέιν, Σολδάδο (81' Παουλίνιο).

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Μπέσιτς, Μπάρι, Μιραλάς (61' ΜακΓκίτι), Μπάρκλεϊ, Ετο'ό (61' Όσμαν), Λουκακού.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γουέστ Μπρομ - Άρσεναλ 0-1 (60' Γουέλμπεκ)

Μπέρνλι - Άστον Βίλα 1-1 (87' πέν. Ινγκς / 38' Τζο Κόουλ)

Λίβερπουλ - Στόουκ 1-0 (85' Γκλεν Τζόνσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Χαλ 3-0 (16' Σμόλινγκ, 42' Ρούνεϊ, 66' Φαν Πέρσι)

ΚΠΡ - Λέστερ 3-2 (37' αυτ. Μόργκαν, 45' Φερ, 73' Όστιν / 4' Καμπιάσο, 67' Σλουμπ)

Σουόνσι - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (15' Μπονί / 25' πέν. Τζέντινακ)

Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ 1-0 (56' Κρέστγουελ)

Σάντερλαντ - Τσέλσι 0-0