PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 2-0: Ελπίζουν στο θαύμα της παραμονής οι "βίλανς"

TIM KEETON/POOL PHOTO VIA AP

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας χάρη σε δύο γκολ του Τρεζεγκέ και κράτησε ζωντανό το όνειρο της παραμονής στην Premier League (VIDEOS).

Είμαστε ακόμα ζωντανοί. Αυτό θα μπορούσαν κάλλιστα να ισχυριστούν οι παίκτες της Άστον Βίλα στο φινάλε του αγώνα τους με την Κρίσταλ Πάλας, με την ομάδα του Ντιν Σμιθ να επικρατεί 2-0 των αετών του Ρόι Χόντσον και να φτάνουν στους 30 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την 17η του πίνακα, Γουότφορντ.

Οι "βίλανς" ήταν τυχεροί στα πρώτα λεπτά του αγώνα όταν δεν μέτρησε γκολ του Μαμαντού Σακό, με τη μπάλα να βρίσκει στον ώμο του πριν καταλήξει στα δίχτυα, με τη συνέχεια να τους βρίσκει να σκοράρουν δις (μία φορά σε κάθε ημίχρονο) χάρη στον Τρεζεγκέ.

Με τα τέρματά του αυτά, ο Αιγύπτιος έγινε μάλιστα ο δεύτερος σκόρερ τη φετινή σεζόν για την Βίλα (5 γκολ) πίσω από τον Γκρίλις (7) και ο δεύτερος που πετυχαίνει δύο γκολ σε ένα ματς τη φετινή σεζόν στην Premier League για τους "βίλανς", μετά τον Γουέσλι κόντρα στην Νόριτς τον περασμένο Οκτώβριο.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Ρέινα, Ελ Μοχαμαντί, Κόνσα, Μινγκς, Τέιλορ (37' Τάργκετ), ΜακΓκιν, Λουίζ, Χούριχεϊν (80' Νακαμπά), Τρεζεγκέ (88' Ελ-Γκαζί), Σαματά (80' Ντέιβις), Γκρίλις

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Γουόρντ, Νταν, Σακό, Φαν Άανχολτ, ΜακΆρθουρ (46' ΜακΚάρθι), Μιλιβόγεβιτς (75' Μάγερ), Κουγιατέ (65' Ρίντγουολντ), Ζαχά, Μπεντεκέ, Αγιού (65' Τάουνσεντ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 35ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 11 Ιουλίου

Γουότφορντ - Νιούκαστλ 2-1 (52' πεν. 82' πεν. Ντίνι / 23' Γκέιλ)

Νόριτς - Γουέστ Χαμ 0-4 (11', 45'+1', 54' 74' Αντόνιο)

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 1-1 (34' Ρόμπερτσον / 69' Ροντρίγκεζ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 3-0 (18' 77' ΜακΓκόλντρικ, 33' ΜακΜπέρνι)

Μπράιτον -Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (21' 53' 81' Στέρλινγκ, 44' Ζεζούς, 57' Μπερνάρντο Σίλβα)