PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Έβερτον 2-0: Πρώτη νίκη για τους βίλανς

Aston Villa's Douglas Luiz, right celebrates his side's first goal of the game with Ahmed Elmohamady, during the English Premier League soccer match between Aston Villa and Bournemouth, at Villa Park, in Birmingham, England, Saturday, Aug. 17, 2019. (Tim Goode/PA via AP) TIM GOODE/PA VIA AP

Η Άστον Βίλα πανηγύρισε την πρώτη νίκη μετά την επιστροφή της στην Premier League, επικρατώντας 2-0 της Έβερτον εντός έδρας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πρώτη ήττα για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.

Την πρώτη νίκη στην Premier League, ύστερα από την επιστροφή της, πανηγύρισε η Άστον Βίλα. Οι βίλανς, παρότι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να επικρατήσουν 2-0 χάρη σε γκολ του Γουέσλεϊ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης και του Ελ Γκάζι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Έβερτον ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Τομ Χίτον. Αντίθετα, η Άστον Βίλα κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη καλή στιγμή της στον αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 22ο λεπτό ο Χότα βρήκε με μία υπέροχη κάθετη τον Γουέσλεϊ, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά τον Τζόρνταν Πίκφορντ, διαμορφώνοντας το 1-0. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, παρά την ψυχρολουσία, διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού, αλλά παρουσίασε ένα μεγάλο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Referee Michael Oliver, right, shows a yellow card to Aston Villa's Trezeguet during the English Premier League soccer match between Aston Villa and Everton at Villa Park in Birmingham, England, Friday, Aug. 23, 2019. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Τα "ζαχαρωτά" είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους χώρους και επιχείρησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση με τους ταχύτατους Τζακ Γκρίλις, Χότα και Τρεζεγκέ. Στο 71ο λεπτό, ο Άλεξ Ιουόμπι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Χίτον είπε "όχι", ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ύστερα από όμορφη ατομική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, αλλά οι παίκτες της Βίλα "χτύπησαν" στην αντεπίθεση και με όμορφο πλασέ του Ελ Γκάζι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήραν μία σπουδαία νίκη με 2-0.