PREMIER LEAGUE

Ανατροπή "φάντασμα" η Μάντσεστερ Γ.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε αν και με 10 παίκτες, αλλά η ManUtd έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 στο "Άνφιλντ" με ανύπαρκτο πέναλτι και σκόρερ τον Φαν Πέρσι. Ισόπαλες Σίτι και Άρσεναλ, ανατροπή η Τότεναμ (videos)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 την Λίβερπουλ μέσα στο "Άνφιλντ", χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 81'.

Δεν υπήρχε πάντως καμία παράβαση στην φάση και οι "κόκκινοι" αδικήθηκαν, ενώ γενικότερα τους αδικεί το αποτέλεσμα.

Αυτό διότι από το 39' έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σέλβεϊ, αλλά προηγήθηκαν με γκολάρα του Τζέραρντ και παρά την απάντηση με νέα γκολάρα του Ραφαέλ, ήταν καλύτεροι και είχαν τις ευκαιρίες.

Η εξέλιξη του ματς

Στο πρώτο ημίχρονο καλές σχετικά φάσεις ήταν τα άστοχα σουτ των Ράιαν Γκιγκς και Στίβεν Τζέραρντ, ενώ στο 39' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τζόντζο Σέλβεϊ για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζόνι Έβανς, ενώ εν συνεχεία είχε και φραστικό επεισόδιο με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Στίβεν Τζέραρντ με εξαιρετικό γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ για τους "κόκκινους", παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα.

Η απάντηση όμως ήταν άμεση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς στο 51' ο Ραφαέλ ισοφάρισε σε 1-1 με φοβερό αριστερό πλασέ, από δεξιά μέσα στην περιοχή.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έχασε καλές ευκαιρίες να προηγηθεί ξανά και ζήτησε πέναλτι με τον Λουίς Σουάρες, αλλά δεν ήταν.

Η απόφαση του διαιτητή ήταν σωστή σε εκείνη την δύσκολη φάση, όχι όμως και στην επόμενη, στην οποία έδωσε πέναλτι υπέρ της ManUtd για ανατροπή του Βαλένσια από τον Γκλεν Τζόνσον, όμως δεν υπήρχε καν επαφή και μία περίπτωση πέναλτι.

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι ευστόχησε από τα 11 βήματα και πέτυχε το 5ο φετινό του γκολ, ενώ ο Ολλανδός στο 84' έκανε τάκλιν με τις τάπες στον Λουίς Σουάρες, αλλά την... γλίτωσε μόνο με κίτρινη κάρτα.

*Διαβάστε τις δηλώσεις του τεχνικού της Λίβερπουλ, Μπρένταν Ρότζερς, ο οποίος κατηγόρησε την διαιτησία...

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Κέλι, Σκρτελ, Άγκερ (80' Κάραγκερ), Γκλεν Τζόνσον, Τζο Άλεν, Τζέραρντ, Σέλβεϊ, Στέρλινγκ (66' Χέντερσον), Μπορίνι (46' Σούσο), Λουίς Σουάρες.

MANUTD: Λίντεγκααρντ, Ραφαέλ (89' Γουέλμπεκ), Έβανς, Ρίο Φέρντιναντ, Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς, Καγκάουα (81' Χαβιέρ Ερνάντες), Βαλένσια, Νανί (46' Σκόουλς), Φαν Πέρσι.

*κόκκινη 39' Σέλβεϊ

Ο Σερ Μπόμπι Τσάρλτον δίνει λουλούδια στον Ίαν Ρας...

Λουίς Σουάρες και Πατρίς Εβρά έδωσαν κανονικά τα χέρια...

"Justice" στην εξέδρα...

Όλοι με το "96" στην πλάτη...

"You are always on our mind"...

Και η ManUtd ζητά δικαιοσύνη...

Ο Σέλβεϊ "ξάπλωσε" τον Έβανς και αποβλήθηκε...

Ισόπαλες Σίτι και Άρσεναλ

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας, Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ".

Δύο κεντρικοί αμυντικοί πέτυχαν τα γκολ προς στο τέλος κάθε ημιχρόνου, με τον Τζόλεον Λέσκορ να δίνει προβάδισμα στην Σίτι στο 40' και τον Λορέν Κοσιελνί να απαντά στο 82'.

Έχουν έτσι πλέον αμφότερες από 9 βαθμούς, τέσσερις βαθμούς λιγότερους μακριά από την πρωτοπόρο, Τσέλσι.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Χάβι Γκαρθία, Γιαγιά Τουρέ, Νταβίντ Σίλβα, Σκοτ Σινκλέρ (46' Ρόντγουελ), Αγκουέρο (85' Μπαλοτέλι), Ντζέκο (68' Τέβες).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μανόνε, Τζένκινσον, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ντιαμπί (71' Ζιρού), Αρτέτα, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Ποντόλσκι (72' Γουόλκοτ), Ζερβινιό (91' Κοκελέν).

Ανατροπή η Τότεναμ

Η ΚΠΡ προηγήθηκε στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" με τον Μπόμπι Ζαμόρα στο 33', αλλά η Τότεναμ πήρε την νίκη κάνοντας ανατροπή με δύο γκολ σε 3 λεπτά, το αυτογκόλ του Φορλίν στο 59' και το 4ο φετινό γκολ του Ντεφόου στο 61'.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Γκαλάς, Βερτόνχεν, Μπέιλ, Σάντρο, Ντεμπελέ, Σίγκουρντσον (46' Κόκερ), Λένον (94' Τάουνσεντ), Ντέμπσεϊ (88' Χάντλστοουν), Ντεφόου.

ΚΠΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Ονουόχα, Χιλ, Νέλσεν, Μποζίνγκουα (3' Ντάιερ), Φορλίν, Γκρανέρο, Σον-Ράιτ Φίλιπς (77' Μάκι), Παρκ Γι-Σουνγκ, Χόιλετ, Ζαμόρα (73' Τζιμπρίλ Σισέ).

Νίκη με Μπα η Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ επικράτησε με 1-0 της Νόριτς στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ", χάρη σε γκολ του Ντεμπά Μπα στο 20', ενώ ο Παπίς Ντεμπά Σισέ έχασε πέναλτι στο 45'+1.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Χάρπερ, Πέρτς, Γουίλιαμσον, Στίβεν Τέιλορ, Σαντόν, Καμπάγ, Ανίτα (76' Ανίτα), Μπεν Αρφά (85' Σάμι Αμεόμπι), Χονάς Γκουτιέρες, Ντεμπά Μπα, Παπίς Σισέ (69' Ομπερτάν).

ΝΟΡΙΤΣ: Ράντι, Μπάρνετ, Μπασόνγκ (8' Τέρνερ), Μάρτιν, Γκαρίδο, Μπράντλεϊ Τζόνσον, Χόουσον, Σνόντγκρας, Χούλαχαν, Σούρμαν (82' Σιμέον Τζάκσον), Στιβ Μόρισον (70' Χολτ).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σουόνσι - Έβερτον 0-3 (22' Ανιτσέμπε, 43' Μιραλάς, 82' Φελαϊνί)

Τσέλσι - Στόουκ 1-0 (85' Άσλεϊ Κόουλ)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 4-1 (58' και 95' πέν. Λάμπερντ, 63' Κλάιν, 72' Πάντσεον / 36' Ντάρεν Μπεντ)

Γουέστ Μπρομ - Ρέντινγκ 1-0 (71' Λουκακού)

Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-1 (93' Νόλαν / 10' Στίβεν Φλέτσερ)

Γουίγκαν - Φούλαμ 1-2 (91' Αρουνά Κονέ / 31' Ρονταγέγκα, 68' Νταφ)

Κυριακή

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (46' Τζέραρντ / 51' Ραφαέλ, 81' πέν. Φαν Πέρσι)

Νιούκαστλ - Νόριτς 1-0 (20' Ντεμπά Μπα)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 1-1 (40' Λέσκοτ / 82' Κοσιελνί)

Τότεναμ - ΚΠΡ 2-1 (59' αυτ. Φορλίν, 61' Ντεφόου / 33' Ζαμόρα)