PREMIER LEAGUE

Ανατροπή της Άρσεναλ σε 6 λεπτά, 3-3 με Λίβερπουλ

Liverpool's Mohamed Salah shoots and scores his sides 2nd goal of the game during their English Premier League soccer match between Arsenal and Liverpool at the Emirates stadium London, Friday, Dec. 22, 2017. (AP Photo/Alastair Grant) AP PHOTO/ALASTAIR GRANT

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με 2-0, η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή σε έξι λεπτά και το τελικό 3-3 του Λονδίνου αφήνει δυσαρεστημένες και τις δύο ομάδες στη μάχη του Champions League.

Τέσσερα γκολ σε 388 δευτερόλεπτα, μία ανατροπή από δύο τέρματα πίσω, έξι γκολ η Άρσεναλ με τη Λίβερπουλ πλήρως απογοητευμένες από το τελικό 3-3 του "Έμιρεϊτς", που βρήκε τις δύο ομάδες να χάνουν έδαφος, όσον αφορά στους στόχους τους για τις απανωτές αγωνιστικές των εορτών.

Η αναμέτρηση που άνοιξε την "αυλαία" της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου βρήκε τους "κόκκινους" να έχουν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο. Σκόραραν με τον Φιλίπε Κοουτίνιο στο 26' και έχασαν δύο ευκαιρίες που έπρεπε να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ, με τον Μοχαμέντ Σαλάχ και με τον Σαντιό Μανέ. Η απώλεια του Τζόρνταν Χέντερσον στο 13' λόγω τραυματισμού δεν φάνηκε για την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, ενώ στην ανάπαυλα και ο Αρσέν Βενγκέρ χρειάστηκε να αλλάξει παίκτη, αφού τραυματίστηκε ο Νάτσο Μονρεάλ.

Arsenal's Mesut Ozil, right, celebrates scoring his side's third goal of the game during their English Premier League soccer match between Arsenal and Liverpool at the Emirates stadium London, Friday, Dec. 22, 2017. (John Walton/PA via AP) JOHN WALTON/PA VIA AP

Στο 52ο λεπτό, ο Σαλάχ σημείωσε το 15ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα με φανταστικό σουτ, δίνοντας το έναυσμα για επτά "τρελά" λεπτά. Στο 53' ο Αλέξις Σάντσες με κοντινή κεφαλιά μείωσε με το 5ο φετινό τέρμα του και τρία λεπτά αργότερα, ο Γκρανίτ Τσάκα δοκίμασε το πόδι κι έδωσε την ευκαιρία στον Σιμόν Μινιολέ να πρωταγωνιστήσει σε μία ντουζίνα χιουμοριστικά memes ακόμα.

Σαν να μην ήταν αρκετή η ισοφάριση, ένα τακουνάκι του Αλεξάντρ Λακαζέτ κι ένα φοβερό πλασέ του Μεσούτ Εζίλ έφεραν τους "κανονιέρηδες" σε θέση οδηγού στο 58' και λίγο αργότερα έχασαν καλή στιγμή για το 4-2. Η Λίβερπουλ ξαναπήρε μπροστά στη συνέχεια, ισοφάρισε με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο και κυνήγησε την ανατροπή στην ανατροπή με τον Σαλάχ, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μονρεάλ (46' Μουστάφι), Μάιτλαντ Νάιλς, Γουίλσιερ, Τσάκα, Ιγουόμπι (78' Γουέλμπεκ), Εζίλ, Σάντσες (89' Γουόλκοτ), Λακαζέτ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκόμεζ, Λόβρεν, Κλάβαν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13' Μίλνερ), Τζαν, Σαλάχ, Κοουτίνιο (84' Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν), Μανέ (80' Βαϊνάλντουμ), Φιρμίνο

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-3 (53' Σάντσες, 56' Τσάκα, 58' Εζίλ / 26' Κοουτίνιο, 52' Σαλάχ, 71' Φιρμίνο)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)