ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Χρυσοί" σκόρερς οι Ταχτσίδης και Παπάζογλου

Ταχτσίδης και Παπάζογλου σκόραραν και οδήγησαν στη νίκη τις ομάδες τους, ο Καρνέζης νικήθηκε από τον Πατσίνι, ενώ ο Λάμπρου πληγώθηκε στο 86'. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Ήρωας για την Τζένοα ο Παναγιώτης Ταχτσίδης, καθώς στο 93ο λεπτό σκόραρε και της χάρισε τη νίκη επί της Κιέβο με 3-2, με πρώτο του φετινό τέρμα στην Serie A.

Δεύτερη φορά φέτος σκόραρε ο Θανάσης Παπάζογλου και άνοιξε τον δρόμο της νίκης για την Κόρτραϊκ, ενώ ο Κωνσταντόπουλος δεν δέχτηκε γκολ, ο Καρνέζης νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Πατσίνι, ενώ ο Λάμπρου έχει ευθύνη για γκολ που δέχτηκε στο 86'.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει με 0-3 στην έδρα της από την Άρσεναλ

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Ο Σαμ Αλαρντάις αντικατέστησε τον Ντικ Αντφοκάτ στον πάγκο της Σάντερλαντ, αλλά είναι και πάλι εκτός πλάνων. Έπαιξε όμως βασικός για την U21, η οποία νίκησε 1-0 την Λίβερπουλ, με τον Μαυρία παίζει 83 λεπτά και να κάνει καλή εμφάνιση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Δεν δέχτηκε γκολ και η Μίντλεσμπρο αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Φούλαμ στο "Ρίβερσαϊντ", ενώ έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς

Μίντλεσμπρο - Φούλαμ 0-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξανά βασικός, ξανά έπαιξε για 90 λεπτά, με παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Λεάντρο Καστάν που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Η Ρόμα νίκησε 3-1 την Έμπολι

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Με τον Φλορέντσι να παίζει στο κέντρο ο "Τόρο" ήταν και αυτός βασικός ως δεξί μπακ και έπαιξε σε όλο το ματς

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Ο Τζανπάολο Πατσίνι τον νίκησε από τα 11 βήματα, αλλά η Ουντινέζε πήρε βαθμό στην Βερόνα (1-1) με γκολ στο 84'. Αγωνίστηκε φυσικά σε όλο το ματς

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, διότι είχε τραυματιστεί στο ματς της εθνικής Ελλάδος με την Ουγγαρία

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Όπως και ο Καρνέζης, έπαιξε και αυτός 90 λεπτά στο Βερόνα - Ουντινέζε, με παρτενέρ στην άμυνα τον Ράφα Μάρκες. Ίσως ήταν ο μόνος που δεν έφταιγε στην ισοφάριση της Ουντινέζε στο 84'.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο ματς στο 87' και στο 93' χάρισε στην Τζένοα τη νίκη (3-2) επί της Κιέβο με εξαιρετικό αριστερό πλασέ. Το πρώτο του φετινό γκολ στην Serie A, ενώ είχε σκοράρει και ακριβώς μία εβδομάδα πριν στο Ελλάδα - Ουγγαρία

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Εκτός αποστολής στην ήττα της ομάδας του από την Φροζινόνε

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο, η Μπολόνια έχασε στη έδρα της από την Παλέρμο

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Εκτός αποστολής, ήττα της Λάτσιο από την Σασουόλο

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Μπήκε στο ματς στο 71', η Μπάρι ηττήθηκε 0-3 στην έδρα της Τερνάνα

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής

Τζένοα - Κιέβο 3-2

Ρόμα - Έμπολι 3-1

Βερόνα - Ουντινέζε 1-1

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Είδε από τον πάγκο του "Σαντιάγο Μπερναμπέου" την ήττα της Λεβάντε από την Ρεάλ (3-0)

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο 79ο λεπτό, η Έλτσε νίκησε 3-2 στην έδρα της Αλμερία

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): 90άλεπτο με παρτενέρ τον Ζονατάν Τα στην άμυνα, 0-0 η Λεβερκούζεν στο Αμβούργο

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν αλλάζει το δίδυμο, βασικός με Χούμελς ο Παπασταθόπουλος στη νίκη της Ντόρτμουντ με 2-0 στην έδρα της Μάιντς (90 λεπτά)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στην Β' ομάδα, έμεινε εκτός αποστολής στο ματς με την Ρέντινγκχαουζεν

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο, η Στουτγκάρδη νίκησε 1-0 την Ίνγκολσταντ

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η Καρσλρούη παίζει το βράδυ της Δευτέρας με την Μόναχο 1860

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Μπόχουμ U21

Αμβούργο - Λεβερκούζεν 0-0

Μάιντς - Ντόρτμουντ 0-2

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε 90 λεπτά την νίκη-πρόκριση της Μπενφίκα επί της Βιανένσε για το κύπελλο

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν εκτός αποστολής

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε δύο γκολ και η Βίλεμ έχασε με 1-2 στην έδρα της Χρόνινχεν, έχει σοβαρή ευθύνη στο νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων στο 86'

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Χρόνινχεν - Βίλεμ 2-1

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο Βέλγιο, άνοιξε το σκορ στη νίκη της Κόρτραϊκ με 2-0 επί της Σαρλερουά (αντικαταστάθηκε στο 73')

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά στον... ελληνικό εμφύλιο με Παπάζογλου, αν και στα πρώτα λεπτά είχε δυνατή σύγκρουση με αντίπαλο (κεφάλι με κεφάλι)

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε 90 λεπτά, η Λόιβεν νίκησε 2-1 στην έδρα της Λόκερεν

Κόρτραϊκ - Σαρλερουά 2-0

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Η Ραπίντ έχασε με 1-2 στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ, με τον Πέτσο να είναι στην 11άδα, αλλά να τραυματίζεται και να γίνεται αλλαγή στο 16'

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Έμεινε στον πάγκο, η Στουρμ Γκρατς νίκησε 3-1 την Ράιντολφ Άλταχ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Βασικός αλλά με δύσκολο έργο. Στο 7' αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Χαπόελ Τελ-Αβίβ και τελικά ηττήθηκε με 0-4 στην έδρα της από την Μπνέι Σαχνίν

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Είναι τραυματίας από τα τέλη Σεπτέμβρη, η ομάδα του νίκησε 1-0 στην έδρα της Μακάμπι Νετάνια

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Δεν αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα του, η Εσκισέχιρσπορ έχασε στην έδρα της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Έμεινε εκτός αποστολής, η Λουγκάνο νίκησε 3-1 την Ζανκτ Γκάλεν

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Δεν έπαιξε λόγω τιμωρίας, η Ίντερ Τούρκου ηττήθηκε στην έδρα της με 0-2 από την πρωτοπόρο, Σεϊνάγιοκι

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Μπήκε στο ματς στο 46', η ομάδα του νίκησε 3-0 την Changchun Yatai με δύο γκολ του Τιμ Κέιχιλ

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έμεινε εκτός αποστολής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να επικρατεί με 4-2 της Αλ-Νασρ

Κύπρος

Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης ήταν στην 11άδα του Ερμή, ο οποίος ηττήθηκε στην έδρα του από την Ομόνοια, με τον Μαραγκουδάκη βασικό ο Άρης νίκησε 2-1 την ΕΝΠ, για την οποία έπαιξαν 90 λεπτά οι Αμπάρης και Βαλλιάνος (έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Παπαδόπουλος), ενώ ο Λαμπρόπουλος έπαιξε στο 1ο ημίχρονο για την Αγία Νάπα (2-2 με την Δόξα).

Ερμής - Ομόνοια 0-1

Άρης - ΕΝΠ 2-1

Αγία Νάπα - Δόξα 2-2