ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ωραίοι ως Έλληνες: Ο έλεγχος του Sport24.gr

Σκόραραν Δώνης και Παυλίδης, ασίστ από Φετφατζίδη και Οικονόμου, ο Σωκράτης νίκησε τον Κυριάκο, έπιασε πέναλτι ο Dimi, αποβολή για Κονέ, πήραν την μπουκιά από το στόμα του Μαυρία! Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες στα ξένα πρωταθλήματα το Σαββατοκύριακο.

Ο Κώστας Μήτρογλου δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίκερ Κασίγιας και η Μπενφίκα έχασε στο "Ντραγκάο" από την Πόρτο.

Σε 3 λεπτά ο Γιάννης Φετφατζίδης πρόλαβε να δημιουργήσει γκολ, τρομερή μπαλιά από Μάριο Οικονόμου για το "χρυσό" γκολ της Μπολόνια.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος νίκησε τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο... ελληνικό ντέρμπι της Bundesliga, ο Χάρης Μαυρίας ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά τον πρόλαβε συμπαίκτης του, ενώ σκόραραν οι Τάσος Δώνης και Βαγγέλης Παυλίδης.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού αυτό το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουόφορντ): Έμεινε εκτός αποστολής στη νίκη της Γουότφορντ με 2-1 επί της Νιούκαστλ

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Είναι στο ρόστερ της U21, ήταν βασικός και η ομάδα του νίκησε 3-0 την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Γουότμορ έκανε χατ-τρικ με δύο πέναλτι και ένα γκολ που... έκλεψε από τον Μαυρία

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Νέα καλή εμφάνιση από τον Κωνσταντόπουλο που απέκρουσε πέναλτι και η "Μπόρο" νίκησε 2-1 στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ

Σάντερλαντ U21 - Μάντσεστερ Σίτι U21 3-0

Νότιγχαμ Φόρεστ - Μίντλεσμπρο 1-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Λίγες μέρες μετά την εξαιρετική του εμφάνιση κόντρα στην Μπαρτσελόνα δεν ήταν τόσο καλός, έχει ευθύνη και στα δύο γκολ της Σασουόλο (2-2)

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Όπως κι ο Μανωλάς, έπαιξε για 90 λεπτά στο "Ολίμπικο", αλλά ως αριστερό μπακ, όχι δεξί

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Έπαιξε 90 λεπτά, δεν κατάφερε να σταματήσει τα σουτ των Παρέδες και Μακαρόνε, έτσι η Ουντινέζε ηττήθηκε από την Έμπολι (1-2)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Και αυτός στην 11άδα, όμως δεν έπαιξε 90 λεπτά, καθώς αποβλήθηκε στο 72' με 2η κίτρινη κάρτα. Η Ουντινέζε ήταν μπροστά στο σκορ και τελικά ηττήθηκε, ενώ ο Κονέ χάνει το ματς της Τρίτης με τη Μίλαν

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο ματς στο 64' για να μην δεχτεί περισσότερα γκολ η Τζένοα που έπαιζε με 10 παίκτες από το 43' (ήττα 0-2 από Γιουβέντους)

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Ξανά βασικός με παρτενέρ στο κέντρο της άμυνας τον Ραφαέλ Μάρκες, διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ στο γκολ που πέτυχε η Αταλάντα στο 89', τελικά ισοφάρισε στο 97' η Βερόνα (1-1)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Η Τορίνο από το 24' ήταν μπροστά σκορ με 2-0, ο Λάζαρος μπήκε στο ματς στο 46' και έπαιξε δεξί μπακ

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και έκανε τρομερή μπαλιά για να πετύχει το Αντονί Μουνιέ το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση με την Φροζινόνε (1-0, πρώτη νίκη της Μπολόνια)

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Από τον πάγκο είδε την Λάτσιο να χάνει με 0-5 στο "Σαν Πάολο" από τη Νάπολι

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Στον πάγκο, ξανά 0-0 η Μπάρι, αυτήν την φορά με την Πεσκάρα

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει με 1-4 από την Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νόου"

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Έμεινε στον πάγκο, η Έλτσε νίκησε 3-1 στην έδρα της Ουέσκα

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Νέα πολύ καλή εμφάνιση, φυσικά έπαιξε σε όλο το ματς για την Ντόρτμουντ που νίκησε 3-0 την Λεβερκούζεν

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Και αυτός έπαιξε 90 λεπτά, είναι ίσως αυτός που φταίει λιγότερο για τα 3 γκολ που δέχτηκε η Μπάγερ από την Μπορούσια

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και η Άουγκσμπουργκ πήρε την πρώτη της νίκη (2-0 το Ανόβερο)

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Επέστρεψε ο Τίτον από τιμωρία, επέστρεψε στον πάγκο ο Οδυσσέας, ο αδελφός του Παναγιώτη. Ο 21άχρονος τερματοφύλακας έκανε ντεμπούτο 29/8 μπαίνοντας αλλαγή αφού αποβλήθηκε ο Τίτον στο ματς με την Φρανκφούρτη και έπαιξε βασικός την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην Χέρτα

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Δεν ήταν στην αποστολή ούτε της πρώτης, ούτε της δεύτερης ομάδας

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Είναι στο ρόστερ της Β' ομάδας, έπαιξε 73 λεπτά και πέτυχε ένα από τα πέντε γκολ (5-0 την Σπρόκεβελ). Έφτασε τα 3 γκολ φέτος ο 16άχρονος επιθετικός

Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν 3-0

Άουγκσμπουργκ - Ανόβερο 2-0

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αρκετά καλός στο ντέρμπι με την Πόρτο, βγήκε στο 87' για να μπει επιθετικός, αμέσως μετά το γκολ των "δράκων" (1-0 το τελικό αποτέλεσμα)

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Μπενφίκα στο ντέρμπι, έπαιξε σε όλο το ματς, είχε δύο καλές ευκαιρίες με κεφαλιά, στην πρώτη απέκρουσε ο Κασίγιας εντυπωσιακά

Πόρτο - Μπενφίκα 1-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Φυσικά ήταν βασικός, δέχτηκε ένα γκολ, η ομάδα του νίκησε 3-1 την Ουτρέχτη

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε εκτός αποστολής, 0-0 η Τβέντε με Κάμπουρ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά, έχασε η ομάδα του με 0-1 στην έδρα της Οστάνδης

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Αγωνίστηκε 90 λεπτά, έχασε η Λόιβεν με 2-3 στην έδρα της από την Ζούλτε Βάρεχεμ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς, 1-1 το εντός έδρας ματς με την Άντερλεχτ

Σαρλερουά - Άντερλεχτ 1-1

Λόιβεν - Ζούλτε Βάρεχεμ 2-3

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Είχε τραυματιστεί στην προπόνηση της εθνικής Ελλάδος, η Ραπίντ νίκησε 2-0 την Αντμίρα

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Έμεινε εκτός αποστολής, η Στουρμ Γκρατς νίκησε 2-0 την Αούστρια Βιέννης

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Σε όλο το 90άλεπτο αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χαπόελ Χάιφα

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Έπαιξε σε όλο το ματς, έχασε η ομάδα του στην έδρα της με 0-1 από την Μακάμπι Πετάχ Τίκβα

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά, έχασε η Εσκισέχιρσπορ στην έδρα της με 0-3 από την Κασίμπασα

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Για πρώτη φορά έπαιξε βασικός με την φανέλα της Λουγκάνο και πέτυχε το πρώτο του γκολ, ανοίγοντας το σκορ στο ματς κυπέλλου με την Μπελιντσόνα (πρόκριση για Λουγκάνο με 3-2 στην παράταση / έπαιξε σε όλο το ματς)

Το γκολ του Τάσου Δώνη...

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Η Ίντερ Τούρκου παίζει την Δευτέρα στις 18:30 στην έδρα της Μάριενχαμ

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να χάνει στην έδρα της με 1-2 από την Shandong Luneng

Ινδία

Αλέξανδρος Τζόρβας (NorthEast United): Το πρωτάθλημα ξεκινά αρχές Οκτωβρίου

Σαουδική Αραβία

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Μπήκε ως αλλαγή στο 46' στη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Αλ-Ουάχντα

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Και ο "Φέτφα" μπήκε ως αλλαγή στο 86' και στο 90' έκανε την ασίστ για το τελικό 2-0

Η ασίστ του Γιάννη Φετφατζίδη...

Κύπρος

Μέχρι το 91' έπαιξε ο Σκοπελίτης για τη Νέα Σαλαμίνα που νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα, για τον οποίο έπαιξε σε όλο το ματς ο Παπουλής. Η ΕΝΠ νίκησε 2-1 την Πάφο, με τον Νίκο Καραγεωργίου να έχει στην 11άδα τους Αμπάρη και Βαλλιάνο, ενώ άφησε στον πάγκο τον Βασίλη Παπαδόπουλο.

Έπαιξε 90 λεπτά ο Μαραγκουδάκης για τον Άρη που έχασε στην έδρα του με 0-1 από την ΑΕΚ, οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης ήταν βασικοί για τον Ερμή που έχασε στην έδρα της ΑΕΛ, ενώ με Λαμπρόπουλο στην 11άδα έχασε η Αγία Νάπα από τον Εθνικό (2-0).

Στο ντέρμπι ο Καντούτσης έμεινε στον πάγκο της Ομόνοιας και οι Τζανακάκης, Κουλούρης έμειναν στον πάγκο της Ανόρθωσης (0-0).

Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων 2-0

ΕΝΠ - Πάφος 2-1