ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Θεός Μήτρογλου, κορυφαίος Παπάζογλου

Ο Μήτρογλου σκόραρε για 7η σερί αγωνιστική και τον προσκυνούν στην Πορτογαλία, ο Παπάζογλου με δύο γκολ ήταν ο κορυφαίος στράικερ της αγωνιστικής στο Βέλγιο, ενώ ο Μόρας αδικήθηκε και ο Παπασταθόπουλος τραυματίστηκε

Ο Κώστας Μήτρογλου μετρά πλέον 7 σερί αγωνιστικές με γκολ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, δείχνει ικανός να κάνει ιστορικό ρεκόρ και οι οπαδοί της Μπενφίκα τον προσκυνούν!

Ένας άλλος στράικερ, ο Θανάσης Παπάζογλου, για πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ σε ματς του βελγικού πρωταθλήματος και μπήκε στην ιδανική 11άδα της αγωνιστικής.

Ο Μόρας αποβλήθηκε άδικα στο ντέρμπι της Βερόνα, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τραυματίστηκε, ενώ ο Θάνος Πέτσος έβγαλε ασίστ στον... εμφύλιο με Λυκογιάννη και Αυλωνίτη.

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Άνοιξε το σκορ με το 13ο του γκολ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα και η Μπενφίκα νίκησε 3-1 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα. Σκόραρε για 7η σερί αγωνιστική, ισοφαρίζοντας την επίδοση του Όσκαρ Καρντόσο και θέλει άλλες δύο για να ισοφαρίσει το ρεκόρ του τρομερού Εουζέμπιο (Εουσέμπιο). Ένας φίλαθλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και τον προσκύνησε, μένοντας δύο βράδια στην φυλακή!

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έχει κερδίσει πίσω την θέση του στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά και ανεβάζει διαρκώς την απόδοσή του.

Πάσος Φερέιρα - Μπενφίκα 1-3

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έδωσε ευκαιρίες ο Κίκε Σάντσεθ Φλόρες στο ματς του FA Cup με την Λιντς και ο Χολέμπας έπαιξε 90 λεπτά. Νίκη με 1-0 και πρόκριση στα προημιτελικά.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Δεν έγινε το ματς με την Ρέντινγκ, καθώς αυτή έπαιζε για το FA Cup

Γουότφορντ - Λιντς 1-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Δεύτερη συμμετοχή με τη νέα του ομάδα, ήταν βασικός έπαιξε 66' λεπτά στο 2-2 με την Νουμάνθια. Στο πρώτο γκολ της Νουμάνθια έγινε φάουλ στο Καράμπελα, δεν δόθηκε και χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες για να συνεχίσει (τραύμα στο μέτωπο)

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Εκτός 18άδας

Βαγιαδολίδ - Νουμάνθια 2-2

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Αγωνίστηκε εκ νέου 90 λεπτά, η Χαπόελ Τελ-Αβίβ δεν δέχτηκε γκολ και πήρε βαθμό στην έδρα της έδρα της Μακάμπι Χάιφα (0-0)

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σάμπα): Ήταν εκτός 18άδας

Μακάμπι Χάιφα - Χαπόελ Τελ-Αβίβ 0-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Λίγες μέρες μετά την σπουδαία εμφάνιση με την Ρεάλ, ο καλύτερος παίκτης της Ρόμα ήταν φυσικά στην 11άδα στο ματς με την Παλέρμο, κανένα αμυντικό πρόβλημα, νίκη με 5-0

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Θα έκλεινε 26 ματς χωρίς να χάσει λεπτό, αλλά ο διαιτητής τον αδίκησε, αντί να δώσει επιθετικό φάουλ, έδωσε πέναλτι και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Έλληνα στόπερ. Η Ελλάς όμως πήρε το ντέρμπι της Βερόνα με την Κιέβο (3-1)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Καλή εμφάνιση με αρκετές επεμβάσεις, όμως νικήθηκε στο πέναλτι από τον Τσέρτσι και συνεχεία τον πρόδωσαν οι αμυντικοί του, καθώς δέχτηκε το 2ο γκολ σε επαναφορά μετά από απόκρουσή του. Η Τζένοα νίκησε 2-1 με ανατροπή, με τον Περίν να αποκρούει πέναλτι του Ντι Νατάλε στο 90'

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 67' αντί του Σούσο, τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ της ανατροπής (2-1 την Ουντινέζε)

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο (0-0 με Γιουβέντους)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Μπήκε στο 85' αντί του Ρίκι Άλβαρες, η Σαμπντόρια έχασε το Μιλάνο από την Ίντερ (3-1)

Παναγιώτης Κονέ (Φιορεντίνα): Έμεινε στον πάγκο, ούτε τώρα ντεμπούτο

Κρις Οικονομίδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Πέμπτη συμμετοχή σε πέντε ματς μετά τον δανεισμό του από την Λάτσιο, έπαιξε σε όλο το ματς, ισοπαλία (1-1) με την Κροτόνε

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Παλέρμο 5-0

Βερόνα - Κιέβο 3-1

Τζένοα - Ουντινέζε 2-1

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Ούτε τώρα βασικός, μπήκε στο 46' αντί του Τοπράκ. Δυστυχώς για αυτόν, είναι εκείνος που έχει χάσει τον Ομπαμεγιάνγκ στο γκολ έκρινε το ματς (νίκη με 1-0 η Ντόρτμουντ στο Λεβρκούζεν)

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά ήταν ο άτυχος του ματς στο Λεβερκούζεν, καθώς περίπου 15 λεπτά πριν το τέλος αποχώρησε τραυματίας. Τράβηγμα δικεφάλου-προσαγωγού και θα απουσιάσει για 3 εβδομάδες

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Φορτούνα Ντίσελντορφ / 2. Bundesliga): Η Φορτούνα παίζει την Δευτέρα στις 21:15 με την Νυρεμβέργη

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες στο 60', αλλά στο 65' ο Διαμαντάκος ισοφάρισε σε 2-2 την Μπράουνσβαϊγκ (είχε μπει στο ματς στο 57'). Ήταν το 5ο του φετινό γκολ, ενώ βρήκε δίχτυα λίγες ώρες αφότου αποκτήθηκε 100% από τον Ολυμπιακό

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Διαπρέπει με την U19 της Μπόχουμ. Στο 4-2 επί της Βούπερταλερ σκόραρε για 11η φορά φέτος. Μεσοβδόμαδα είχε βάλει δύο γκολ στο 4-4 με την Ντόρτμουντ

Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ 0-1

Καρλσρούη - Μπράουνσβαϊγκ 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Η 24η εμφάνιση σε 24 αγωνιστικές, δεν κατάφερε να κρατήσει το "μηδέν" για τέταρτη σερί αγωνιστική, ο Μπόιμανς τον νίκησε δύο φορές και η Ουτρέχτη νίκησε 2-1

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός για τέταρτη σερί αγωνιστική στο 0-0 με την Λόκερεν κόντρα στον Γκαλίτσιο, έπαιξε μέχρι το 60'

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Για πρώτη φορά βασικός μετά την επιστροφή του στην Λόκερεν, πήρε και την πρώτη του κίτρινη κάρτα, αντικαταστάθηκε στο 79'

Παναγιώτης Κυνηγόπουλος (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Δεύτερη σερί αγωνιστική στην 11άδα, για πρώτη φορά πέτυχε δύο γκολ σε ένα ματς στο Βέλγιο και οδήγησε την Κόρτραϊκ στη νίκη με 3-0 επί της Σιντ-Τρούιντεν. Έφτασε τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα και μπήκε στην ιδανική 11άδα. Ο κορυφαίος επιθετικός της αγωνιστικής

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Επέστρεψε στην 11άδα, η ομάδα του έχασε στην Λιέγη (3-0), αντικαταστάθηκε στο 60' και θεωρείται από αυτούς που δεν απογοήτευσαν με την απόδοσή τους

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Μανιάτης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ξεκίνησε για 3η σερί φορά βασικός, μπήκε στο 69', ένα λεπτό πριν ο Ντοσεβί είχε διαμορφώσει το τελικό 3-0 της Σταντάρ επί της Σαρλερουά

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Εκτός αποστολής

Κόρτραϊκ - Σιντ Τρούιντεν 3-0

Σταντάρ Λιέγης - Σαρλερουά 3-0

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ο νικητής του ελληνικού εμφυλίου στην Αυστρία. Έπαιξε 90' λεπτά και έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ στο 12' ο Σόμπεσμπεργκερ (2-0 η Ραπίντ την Στουρμ Γκρατς και μάλιστα εκτός έδρας)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Όπως και ο Πέτσος, αγωνίστηκε σε όλο το ματς

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Τρίτος Έλληνας του ματς βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72', ένα λεπτό πριν ο Σόμπεσμπεργκερ είχε σκοράρει ξανά για το τελικό 0-2 στο Γκρατς. Και στα δύο γκολ βρίσκεται να κυνηγά, αλλά ουσιαστικά δεν φταίει, καθώς άλοοι δεν τραβήχτηκαν για να βρει οφ-σάιντ ο Σόμπεσμπεργκερ

Στουρμ Γκρατς - Ραπίντ Βιέννης 0-2

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε αλλαγή στο 59' για να ισοφαρίσει, τελικά η Γκρασχόπερς νίκησε με 3-0

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 87' (0-0 με Ζυρίχη)

Χρήστος Δώνης (Λουγκάνο): Εκτός αποστολής

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερστουντς): Το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά 2 Απριλίου

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Το πρωτάθλημα στην Κίνα ξεκινά 4 Μαρτίου

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έπαιξε 90 λεπτά στον τελικό του κυπέλλου, η ομάδα τιου δεν πήρε το τρόπαιο, η Αλ-Χιλάλ του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 2-1

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Εκτός 18άδας

Αλ-Χιλάλ - Αλ-Αχλί 2-1

Κύπρος

Ο Αντώνης Ράνος μπήκε στο 53' και στο 75' μείωσε για τον Άρη (νίκη με 2-1η Ομόνοια). Σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, κάτι που κάνει για δεύτερη φορά. Είχε βάλει γκολ στις δύο πρώτες του συμμετοχές μετά τον δανεισμό του από την Ξάνθη.

Ο Γιαννιώτας έπαιξε 89' λεπτά στο "διπλό" του ΑΠΟΕΛ επί της Ανόρθωσης (1-2), για την οποία μπήκε ο Κουλούρης στο 80' και έμεινε στον πάγκο ο Τζανακάκης.

Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Λαμπρόπουλος στην εντός έδρας της Αγίας Νάπας από την ΑΕΚ (1-3), όπως και ο Παπουλής στη νίκη του Απόλλωνα επί της Πάφου (3-1), αλλά και ο Σκοπελίτης στην ήττα της Νέας Σαλαμίνας από την ΑΕΛ (1-2).

Βασικός ο Βαλλιάνος (90άλεπτο), μπήκε στο 75' ο Βασίλης Παπαδόπουλος για την ΕΝΠ (0-0 με Εθνικό), ενώ 11άδα του Ερμή ήταν οι Παναγόπουλος και Βασιλόγιαννης (βγήκε στο 68') στην ήττα από την Δόξα (2-1), για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Μυρθιανός.

Ομόνοια - Άρης 2-1

Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ 1-2

Αγία Νάπα - ΑΕΚ 1-3

Απόλλων - Πάφος 3-1

Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ 1-2

Δόξα - Ερμής 2-1

Εθνικός - ΕΝΠ 0-0