ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Σκόρερ ο Αβραάμ, τσαμπουκάς ο Κυριάκος

Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος πέτυχε δύο γκολ και αναδείχθηκε κορυφαίος στην Αυστραλία, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είναι "αγριεμένος" και πρώτος στις κίτρινες στη Γερμανία (videos)

Πρωταγωνιστής, όσον αφορά στις επιδόσεις των Ελλήνων του εξωτερικού, ήταν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος για το τριήμερο που πέρασε, καθώς με δύο γκολ οδήγησε την Brisbane Roar και βραβεύτηκε ως κορυφαίος της αγωνιστικής στην Αυστραλία.

Ένας άλλος Παπαδόπουλος, ο Κυριάκος, είδε την 7η κίτρινη κάρτα του και έχει τις περισσότερες από κάθε άλλο στη Bundesliga, ενώ γενικά είχε αρκετές στιγμές έντασης στο ματς του Αμβούργου με τη Σάλκε...

Hamburg's Kyriakos Papadopoulos, left, and Schalke's Max Meyer clash during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and Hamburg SV in Gelsenkirchen, Germany, Sunday Nov. 19, 2017. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER
Hamburg's Kyriakos Papadopoulos pushes Schalke goalkeeper Ralf Faehrmann during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and Hamburg SV in Gelsenkirchen, Germany, Sunday Nov. 19, 2017. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER
Hamburg's Kyriakos Papadopoulos reacts during the German Bundesliga soccer match between FC Schalke 04 and Hamburg SV in Gelsenkirchen, Germany, Sunday Nov. 19, 2017. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Ο Μάριος Οικονόμου αποβλήθηκε για πρώτη φορά φέτος, ο Κώστας Μανωλάς παραλίγο να είναι ο μοιραίος στο ντέρμπι της Ρώμης, ενώ τραυματίστηκαν οι Παπασταθόπουλος και Τσιμίκας.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για πέμπτη σερί αγωνιστική στην 11άδα της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να σκοράρει σε δεύτερη σερί φορά, καθώς έχασε τις 3-4 ευκαιρίες που το δόθηκαν στο Μπορντό (ο Σανσόν ισοφάρισε 1-1 στο 94')

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 71ο λεπτό στην ήττα απ' τη Σοσό (2-1)

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στην ήττα απ' τη Στουτγκάρδη, αλλά δεύτερη σερί αγωνιστική αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού. Ο Ζαγκαντού μπήκε στη θέση του στο 46', με τον Έλληνα να έχει κάταγμα στα πλευρά

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν στην 11άδα για 11η φορά στην 13η αγωνιστική (11ο 90άλεπτο), στην ήττα από τη Σάλκε (2-0), είχε κάποιες στιγμές έντασης με αντιπάλους, ενώ δέχτηκε την 7η κίτρινη κάρτα του (πρώτος στην Bundesliga)

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Τραυματίας

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 69ο λεπτό στο Μόναχο, όπου η ομάδα του ηττήθηκε απ' την Μπάγερν (3-0)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 91ο λεπτό για να βοηθήσει τη Λεβερκούζεν να κρατήσει το 2-2 με τη Λειψία (έπαιζε με 10 παίκτες η Μπάγερ απ' το 52')

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 59 λεπτά στο 1-1 με την Γκρόιτερ Φιρτ

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Σάλκε - Αμβούργο 2-0

Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 2-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε 90 λεπτά στο ντέρμπι με τη Λάτσιο, έκανε καλή εμφάνιση, αλλά ήταν αυτός που έβαλε ξανά τους "λατσιάλι" στο ματς, καθώς έκανε το πέναλτι (χέρι) με το οποίο ο Ιμόμπιλε μείωσε για το τελικό 2-1

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Μπήκε στο ημίχρονο στο 1-1 με τη Φιορεντίνα και στο 91' αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Είναι η 2η αποβολή του στη Serie A, καθώς έχει και μία με την Μπολόνια, ενώ δύο φορές έχει αποβληθεί στη Serie B (με την Μπολόνια)

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Ρόμα - Λάτσιο 2-1

ΣΠΑΛ - Φιορεντίνα 1-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Για 9η σερί φορά βασικός, έπαιξε 79 λεπτά στην ήττα απ' την Μπαρτσελόνα (3-0), ενώ δέχτηκε την 4η κίτρινη κάρτα για φέτος

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 69ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Οβιέδο. Στο 89' πήρε κίτρινη κάρτα (2η φέτος) και στο 90' έκανε την ασίστ για το γκολ του Μίτσελ

Λεγανές - Μπαρτσελόνα 0-3

Βαγιαδολίδ - Οβιέδο 3-1

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ο Μάρκο Σίλβα δεν τον επέλεξε για την βασική 11άδα, τον έβαλε όμως στο ματς με τη Γουέστ Χαμ (νίκη με 2-0) στο 86ο λεπτό

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 2-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 12η φορά βασικός στην 12η αγωνιστική, έπαιξε 49 λεπτά στο 2-2 με τη Σπάρτα Ρότερνταμ και αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για πέμπτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Ρόντα

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν βασικός στο ματς κυπέλλου με τη Σετούμπαλ (2-0) και αντικαταστάθηκε στο 87'

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Έμεινε στον πάγκο

Μπενφίκα - Σετούμπαλ 2-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μπήκε στο 72' στην εκτός έδρας νίκη επί της Ζούλτε-Βάρεχεμ (0-1), είναι η τρίτη του συμμετοχή (όλες ως αλλαγή / επέστρεψε από σοβαρό τραυματισμό)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Μπήκε στο 82ο λεπτό, στην ήττα από τη Σαρλερουά (2-0)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 15η φορά βασικός στην 15η αγωνιστική, νικητής του... εμφυλίου με τον Κολοβό

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 5η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Κόρτραϊκ (3-2)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Σαρλερουά - Μέχελεν 2-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός για 9η φορά, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-0 επί της Μαλάτιασπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν βασικός, αλλά μπήκε στο 19ο λεπτό, λόγω του τραυματισμού του Γιαλτσινέρ

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έκτη συμμετοχή για τον 32άχρονο επιθετικό, μπήκε στο 30ό λεπτό αντί του τραυματία, Ανγκάν, στο 0-0 με την Άντανασπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 12η φορά και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Ερζούρουμσπορ

Αλάνιασπορ - Μαλάτιασπορ 1-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 13η φορά, έπαιξε 90άλεπτο στην σπουδαία νίκη με 2-0 στην έδρα της Ρέιντζερς

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έμεινε στον πάγκο

Ρέιντζερς - Χάμιλτον 0-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 10η φορά βασικός στο πρωτάθλημα, δέχτηκε ένα γκολ και η ομάδα του νίκησε 4-1 τη Σεπτέμβρι Σόφιας

Σλάβια Σόφιας - Σεπτέμβρι Σόφιας 4-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ίστρα

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Έμεινε στον πάγκο

Ίστρα - Χάιντουκ Σπλιτ 1-3

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στον... εφιάλτη, στην βαριά ήττα δηλαδή από τη Ζάλτσμπουργκ (5-0)

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για πρώτη φορά βασικός (4η συμμετοχή φέτος) και έπαιξε 74 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της ΛΑΣΚ (1-2)

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα απ' τη Ζνόιμο (2-1)

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη επί της Σπάρτακ Τρνάβα

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Κλουζ (0-2)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν για 12η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς για 9η φορά, στην εκτός έδρας ήττα απ' τη ακαδημία Πούσκας (1-0)

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Για 10η φορά στην 11άδα, στην 10η αγωνιστική, έπαιξε σε 90 λεπτά στο 1-1 με την Αλ-Τααγόν

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Για 7η φορά βασικός (9η συμμετοχή), έπαιξε 90 λεπτά για 5η φορά, στην εντός έδρας ήττα απ' την Αλ-Φατέχ (1-3)

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Εκτός αποστολής (αποκλεισμός στα πέναλτι στo 1ο γύρο των play-offs)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Η Brisbane Roar πήρε την πρώτη της νίκη χάρη στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 3-1 επί της Melbourne City. Στην 7η αγωνιστική 32άχρονος αμυντικός μετράει 3 γκολ και στα 7 ματς ήταν βασικός, ενώ βραβεύτηκε ως ο καλύτερος παίκτης της αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Αυστραλίας!

Brisbane Roar - Melbourne City 3-1

Κύπρος

Ο Βούρος πέτυχε αυτογκόλ, αλλά το ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 στην έδρα της Ομόνοιας, ο Παπουλής έπαιξε 73 λεπτά στο 4-1 του Απόλλωνα στην έδρα της Αλκής, ενώ ο Χριστόπουλος είχε βασικούς τους Μουλόπουλο και Πάγκαλο στο 0-0 του Άρη με τον Ολυμπιακό, ενώ στο 78' έβαλε στο ματς τον Μαραγκουδάκη.

Βασικός ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος για τη Νέα Σαλαμίνα στην ήττα απ' την ΑΕΛ (3-1), ενώ ο Ερμής ηττήθηκε απ' την Ανόρθωση (1-2) με βασικούς τους Αραμπατζή και Σανδραβέλη (στο 79' μπήκε ο Ταραλίδης).

Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ 1-3

Αλκή - Απόλλων 1-4

Ολυμπιακός - Άρης 0-0

ΑΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 3-1

Ερμής - Ανόρθωση 1-2