ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πριν τον Μανωλά... ήταν ο Ρέτσος

Πριν ο Μανωλάς "ξεράνει" την Μπαρτσελόνα, ο Ρέτσος ήταν ο πρωταγωνιστής της εβδομάδας στους Έλληνες του εξωτερικού με το παρθενικό του γκολ. Ο Μήτρογλου αδικήθηκε, σκόραρε ξανά ο Κατίδης, είχαν ασίστ οι Βασιλόγιαννης & Μανιάτης (videos)

Πριν τραβήξει όλα τα φώτα πάνω του ο Κώστας Μανωλάς με το γκολ που έστειλε τη Ρόμα στους "4" του Champions League, o Παναγιώτης Ρέτσος ήταν το κεντρικό πρόσωπο στο αγωνιστικό τριήμερο των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, όσον αφορά στους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς πέτυχε το πρώτο γκολ στην επαγγελματική του καριέρα.

Ήταν μάλιστα ένα πολύτιμο γκολ, καθώς έκανε το 3-1 στη Λειψία για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε 4-1 στην Ανατολική Γερμανία, αποτέλεσμα που μπορεί να τη στείλει στο Champions League.

Σκόραρε και στην δεύτερη αγωνιστική στην Β' κατηγορία της Τσεχίας ο Κατίδης, ενώ ασίστ είχαν στην Τουρκία οι Μανιάτης και Βασιλόγιαννης.

Ο Σιόβας δεν κατάφερε να σταματήσει τον Μέσι (αυτό που το κατάφερε αργότερα ο Μανωλάς), ο Μήτρογλου αδικήθηκε, καθώς δεν του δόθηκε καθαρό πέναλτι, ενώ τραυματίστηκε ο Λυκογιάννης.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 11ο σερί ματς στην 11άδα (10ο σερί στο πρωτάθλημα), στην εντός έδρας ήττα με 1-2 απ' την Μπέρνλι. Δεν φταεί στο πρώτο γκολ, όμως έχει ευθύνη στο δεύτερο

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 22η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ο μόνος Έλληνας που έπαιξε στο Μίντλεσμπρο - Νότιγχαμ Φόρεστ (2-0), ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 59'

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Μπέρνλι 1-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός με παρτενέρ στην άμυνα τον Τοπράκ, ήταν απ' τους καύτερους της ομάδα του, η οποία δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 3-0 τη Στουτγκάρδη

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Μπήκε στη θέση του Σβεν Μπέντερ στο 19' και πέτυχε το παρθενικό της καριέρας του (δεν είχε σκοράρει ούτε με τον Ολυμπιακό) κα μάλιστα σε κρισιμότατο ματς. H Λεβερκούζεν νίκησε 4-1 στη Λειψία με ανατροπή, την προσπέρασε και επέστρεψε στην 4άδα που οδηγεί στο Champions League

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Επέστρεψε στην 11άδα, η άμυνα δεν ήταν καλή, αλλά το Αμβούργο πήρε νίκη ελπίδας επί της Σάλκε (3-2)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Μπήκε στο 80ό λεπτό στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ερτσγκέμπιργκε Άουε (2-1)

Λειψία - Λεβερκούζεν 1-4

Ντόρτμουντ - Στουτγκάρδη 3-0

Αμβούργο - Σάλκε 3-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν βασικός και έπαιξε 58 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τη Φιορεντίνα (0-2), με τον προπονητή του να τον ξεκουράζει εν όψει της Μπαρτσελόνα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Κροτόνε (1-0)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Ήταν βασικός στη Βερόνα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 11ο λεπτό λόγω τραυματισμού στο γόνατο

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Φιορεντίνα 0-2

Κροτόνε - Μπολόνια 1-0

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 59' αντί του Ζερμέν για να δώσει τη λύση στο εντός έδρας ματς με τη Μονπελιέ (0-0), έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 67' με τον Λεκόμτ να αποκρούει την κεφαλιά του, ενώ στο 80' του έγινε πέναλτι (ανατροπή απ' τον Ίλτον), αλλά δεν δόθηκε

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός για 19η φορά, έπαιξε 90 λεπτά στο "Camp Nou" και κατάφερε μαζί με τους συμπαίκτες του να περιορίσουν τον Μέσι, ο οποίος έκανε χατ-τρικ στο 3-1 επί της Λεγανές

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έπαιξε ως αλλαγή (64') στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ταραγόνα (1-0)

Μπαρτσελόνα - Λεγανές 3-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Τραυματίας

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 28η φορά βασικός (29η συμμετοχή), έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα απ' την Εξέλσιορ

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 90'+6 αντί του Ραούλ Χιμένες, ο οποίος στο 90'+2 είχε λυτρώσει την Μπενφίκα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σετούμπαλ (1-2)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 88' στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπράγκα και η ομάδα του ισοφάρισε στο 90'+2 (2-2)

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας ήττα απ' την Άντερλεχτ (1-2), έπαιξε σε όλο το ματς

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Για μίαν ακόμη φορά έπαιξε 90άλεπτο, η ομάδα του νίκησε 4-0 την Άντβερπ

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Επέστρεψε στην 11άδα έπαιξε και αυτός 90 λεπτά

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Υποβιβάστηκε η Μέχελεν στην κανονική περίοδο (τέλος η σεζόν δηλαδή)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 24η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς στην εντός έδρας νίκη επί της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Επέστρεψε στην 11άδα και έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ στο 24' ο Ακμπαμπά, ενώ αγωνίστηκε μέχρι το 63'

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 17η φορά στην 11άδα στο ματς με την Άντανασπορ, έπαιξε σε όλο το ματς με την Ιστανμπούλσπορ (0-0)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 86 λεπτά και έκανε την ασίστ για το πρώτο γκολ στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλτινορντού (1-2), ενώ το δεύτερο αυτό της λύτρωσης, το πέτυχε ο Κλέιτον στο 71'

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 72' λεπτά στο 0-0 με την Μπόλουσπορ

Αλάνιασπορ - Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ 3-1

Αλτινορντού - Ουμρανίγεσπορ 1-2

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός 18άδας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Μπήκε στο 46ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-2 απ' τη Σέλτικ

Χάμιλτον - Σέλτικ 1-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 20ή φορά στην 11άδα, στο 1-1 με την Τσέρνο Μόρε

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 3-1 επί της Κονκόρντια

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε 90 στο 1-1 με την Πόλι Τιμισοάρα

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Ζανκτ Πέλτεν (2-1)

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά και την 2η αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε, αλλά αυτός πέτυχε το μοναδικό της γκολ. Αυτός είχε πετύχει το μοναδικό της γκολ και στην πρεμιέρα (1-1)

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Και αυτός βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ντάλκουρντ

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Έμεινε στον πάγκο

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και έπαιξει 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τη Σομπατέλι (1-2)

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Λουχ Μινσκ (2-1)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Μπήκε στο 74ο λεπτό στο 0-0 με την Αλ-Χιλάλ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε 90 λεπτά στο 3-3 με την Αλ-Ραέντ

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Δέχτηκε γκολ στο 15ο λεπτό και η ομάδα του ηττήθηκε απ' την Indy Eleven (0-1)

North Carolina - Indy Eleven 0-1