ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ποδαρικό με Μήτρογλου και Παπουλή

Το 2017 έχει ξεκινήσει με τους Μήτρογλου και Παπουλή πρωταγωνιστές για τους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς σκόραραν αμφότεροι και στο 2ο τους ματς στη νέα χρονιά (videos)

Ο Κώστας Μήτρογλου δημιούργησε το πρώτο γκολ της Μπενφίκα και πέτυχε το δεύτερο στην εκτός έδρας νίκη από τη Γκιμαράες, έτσι έχει βρει δίχτυα και στα 2 ματς που έχουν δώσει στο 2017 οι "αετοί".

Το ίδιο συμβαίνει και με τον Φώτη Παπουλή, ο οποίος μετά την ΑΕΚ σκόραρε και σε μία ακόμη σπουδαία νίκη του Απόλωνα Λεμεσού, αυτήν την φορά στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Ο Καρνέζης νικήθηκε από τον Πέρισιτς (Ίντερ), οι Οικονόμου και Τοροσίδης δεν πέρασαν καλά στο Τορίνο, ενώ από εκεί και πέρα οι συμμετοχές ήταν ελάχιστες.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας στο ματς του FA Cup με τη Μπάρτον

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 82' στην ήττα-αποκλεισμό της ομάδας του για το FA Cup από την Γουίγκαν

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Για δεύτερη σερί αγωνιστική σκόραρε και έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μπενφίκα νίκησε 2-0 στην έδρα της Γκιμαράες, ο Έλληνας διαμόρφωσε το τελικό 0-2, ενώ είχε δημιουργήσει και το πρώτο γκολ του Ζόνας (όχι ασίστ). Έπαιξε σε όλο το ματς

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο ματς στο 17ο λεπτό αντί του Λιούμπομιρ Φέισα που τραυματίστηκε

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 60ό λεπτό, στην εκτός έδρας ήττα απ'τη Σπόρτινγκ (2-1)

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Εκτός 18άδας στην ήττα (αποκλεισμός) της Νις από τη Λοριάν για το γαλλικό κύπελλο

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ο Σαντιάγο Σολάρι τον έβαλε στο ματς με την Σοθιεδάδ ΙΙ στο 65', η Ρεάλ νίκησε 2-1 και μάλιστα εκτός έδρας

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία "επιστρέφει" στις 13 Ιανουαρίου

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία "επιστρέφει" στις 13 Ιανουαρίου

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία "επιστρέφει" στις 13 Ιανουαρίου

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία "επιστρέφει" στις 13 Ιανουαρίου

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Το πρωτάθλημα στην Ολλανδία "επιστρέφει" στις 13 Ιανουαρίου

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Μπήκε στο 85ο λεπτό, στη νίκη της Ρόμα με 1-0 στην έδρα της Τζένοα

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 19η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), στα τελευταία λεπτά κάθε ημιχρόνου νικήθηκε από τον Ίβαν Πέρισιτς και η Ίντερ νίκησε 2-1 με ανατροπή στο Ούντινε

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Εφιαλτικό βράδυ στο Τορίνο. Η Γιουβέντους νίκησε 3-0, με τον Οικονόμου να χάνει τον Ιγκουαΐν στο 1-0, να κάνει το πέναλτι (2-0) και απλά να κοιτά τον Ιγκουαΐν όταν ο Αργεντινός έκανε το 3-0

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Οικονόμου. Μαζί κοιτούσαν τον Ιγκουαΐν

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Η Serie B "επιστρέφει" στις 21 Ιανουαρίου

Ουντινέζε - Ίντερ 1-2

Γιουβέντους - Μπολόνια 3-0

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Η Bundesliga "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Η 2. Bundesliga "επιστρέφει" στις 27 Ιανουαρίου

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (-): Έμεινε ελεύθερος από τη Σαρλερουά, αλλά θα παραμείνει στο Βέλγιο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Η Pro League "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Η Pro League "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Η Pro League "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Η Pro League "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Η Pro League "επιστρέφει" στις 20 Ιανουαρίου

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Το πρωτάθλημα Βουλγαρίας "επιστρέφει" τον Φεβρουάριο

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Το πρωτάθλημα Βουλγαρίας "επιστρέφει" τον Φεβρουάριο

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής διαμόρφωσε με πέναλτι το τελικό 2-0 για τον Απόλλων επί της ΑΕΛ, για την οποία επίσης ήταν βασικός ο Γιώργος Γεωργιάδης.

Στον πάγκο έμεινε ο Γιαννιώτας στη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Άρη, για τον οποίο βασικός ήταν ο Μαραγκουδάκης, ενώ δεν έπαιξαν οι Γιαννακόπουλος και Μαρτσάκης.

Ο Αρετάς έμεινε επίσης στον πάγκο για την Δόξα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Αναγέννηση Δερύνειας. Για τους φιλοξενούμενους βασικός ήταν ο Βλασόπουλος, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Νατσιόπουλο.

Ταραλίδης και Σάλιακας ήταν στην 11άδα της Καρμιώτισσας, η οποία ηττήθηκε από την Ομόνοια. Για το "τριφύλλι" βασικός ήταν ο Βύντρα, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Παντελιάδης και Κωνσταντινίδης.

Απόλλων - ΑΕΛ 2-0

ΑΠΟΕΛ - Άρης 5-0

Καρμιώτισσα - Ομόνοια 0-1

Δόξα - Αναγέννηση Δερύνειας 0-0