ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες σκοράρουν παντού

Σκόραρε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος στην Αυστραλία, ο Γιάννου στην Κίνα (2), ο Παπαγιαννόπουλος στη Φινλανδία, ο Βασιλόγιαννης στην Τουρκία, ενώ ο Σκονδρας είναι πρώτος σκόρερ της Χάμιλτον! Επέστρεψε με χαμένο πέναλτι ο Καρέλης (videos)

Οι Έλληνες σκοράρουν σε όλο τον πλανήτη! Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος βρήκε δίχτυα στην Αυστραλία, ο Απόστολος Γιάννου στην Κίνα, ο Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος στη Σουηδία, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης στην Τουρκία και ο Γιάννης Σκόνδρας στη Σκωτία.

Ο Σκόνδρας μάλιστα είναι πρώτος σκόρερ της Χάμιλτον με 3 γκολ, ο Γιάννου έβαλε 2 τέρματα, τα πρώτα του μετά από ένα χρόνο, ο Βασιλόγιαννης χρίστηκε σκόρερ για 2η φορά στην Τουρκία, ο Παπαδόπουλος σκόραρε για πρώτη φορά στην Αυστραλία (το έχει κάνει και στην Κίνα και στην Ιαπωνία), ενώ ο Παπαγιαννόπουλος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Έστερσουντ.

Ένα λεπτό μετά την είσοδό του ο Γιάννης Γιαννιώτας έκανε ασίστ για τη Βαγιαδολίδ, ενώ δημιουργός ήταν και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος για το Αμβούργο.

Ο Νίκος Καρέλης επέστρεψε στην δράση ένα χρόνο και μία μέρα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, αλλά έχασε πέναλτι για την Γκενκ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για τρίτη σερί αγωνιστική στην 11άδα της Μαρσέιγ, δεν κατάφερε να σκοράρει, αντικαταστάθηκε στο 53' (νίκη με 1-0 την έδρα της Λιλ)

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού (υπολογίζεται να επιστρέψει στα τέλη του Νοέμβρη)

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έμεινε στον πάγκο

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα μετά την τιμωρία του και είχε δύσκολο απόγευμα στο Ανόβερο, το οποίο επικράτησε με 4-2. Ο Μπεμπού τον ταλαιπώρησε, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα στο 59' με την αποβολή του παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας (Ζαγκαντού)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν στην 11άδα για 9η φορά στην 11η αγωνιστική (9ο 90άλεπτο), σε δύο κόρνερ η Χέρτα "πλήγωσε" την άμυνά του Αμβούργου, ενώ ο Έλληνας είχε την ασίστ στο γκολ με το οποίο μείωσε ο Αρπ (2-1)

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Τραυματίας

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Για 6η φορά βασικός (πάλι δεξί μπακ), για πρώτη φορά αντικαταστάθηκε (46') για να γίνει πιο επιθετική η Μπάγερ και τελικά γύρισε το ματς με την Κολωνία (2-1)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 66 λεπτά στο 0-0 με την Φορτούνα Ντίσελντορφ

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Για 7η σερί φορά βασικός, η Λεγανές δεν κατάφερε να κρατήσει το "μηδέν" για 6η σερί αγωνιστική. Η Σεβίλλη νίκησε 2-1, με τον Σιόβα να παίζει σε όλο το ματς και έχει μερίδιο ευθύνης μόνο στο πρώτο γκολ

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 80ό λεπτό και στο 81ο έκανε την ασίστ για να ισοφαρίσει ο Άνχελ Γκαρθία για το τελικό 2-2 στην έδρα της Ρέους Ντεπόρτιου

Σεβίλλη - Λεγανές 2-1

Ρέους Ντεπόρτιου - Βαγιαδολίδ 2-2

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ένατο 90άλεπτο για τον αριστερό μπακ, στην εντός έδρας ήττα απ' τη Στόουκ (0-1)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 70', στην εκτός έδρας νίκη επί της Χαλ (2-3)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουότφορντ - Στόουκ 0-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 10η φορά βασικός στην 10η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τον Άγιαξ (1-3)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για τρίτη σερί φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 επί της Χέρενφέν

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Επέστρεψε από τιμωρία, έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 88ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα απ' τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Ρίο Άβε - Σπόρτινγκ 0-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μετά από 10 μήνες και μία ημέρα απ' τον σοβαρό τραυματισμό του, επέστρεψε στην δράση. Μπήκε στο ματς με την Κόρτραϊκ στο 71' και στο 83' ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Τόμας Καμίνσκι να αποκρούει (0-0)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 13η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά για 13η φορά στη νίκη με 2-1 επί τη Γάνδης

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 11η φορά, αλλά αντικαταστάθηκε στο 10ο λεπτό λόγω τραυματισμού

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Βασικός και αυτός, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Μπριζ (4-1)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Και αυτός βασικός κόντρα στη Μπριζ, έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Κίτσιου

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Το πέναλτι του Καρέλη

Τουρκία

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εκτός αποστολής

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Επέστρεψε από τιμωρία, ήταν βασικός στο δύσκολο ματς με την Μπεσίκτας και "τρελάθηκε" με το 1-2 απ' τον Νεγρέδο στο 87'

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και πέτυχε το 2ο γκολ του με τη φανέλα της Ουμρανίγεσπορ, ανοίγοντας στο 9ο λεπτό το σκορ στην εκτός έδρας νίκη επί της Μανίσασπορ (0-2 / έπαιξε σε όλο το ματς)

Αλάνιασπορ - Μπεσίκτας 1-2

Το γκολ του Βασιλόγιαννη

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Ήταν βασικός άνοιξε το σκορ στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Νταντί. Ο Σκόνδρας έχει 3 γκολ στη φετινή σκωτσέζικη Premier League και είναι πρώτος σκόρερ της Χάμιλτον, μαζί με τον Άγγλο επιθετικό, Ρακίς Μπίνχαμ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Νταντί - Χάμιλτον 1-3

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για όγδοη φορά βασικός στο πρωτάθλημα, έκανε νέα εξαιρετική εμφάνιση στο ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας (1-0) και μάλιστα στο γκολ που δέχτηκε έχει κάνει απόκρουση και τον νικούν στο... ριμπάουντ. Στο γήπεδο ήταν και ο Ντάνιελ βαν Μπούιτεν, ο αθλητικός διευθυντής της Σταντάρ Λιέγης, η οποία ενδιαφέρεται για την απόκτηση του 18άχρονου Έλληνα τερματοφύλακα

ΤΣΣΚΑ Σόφιας - Σλάβια Σόφιας 1-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Ήταν βασικός (δεξί μπακ) και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Ντίναμο στο Ζάγκρεμπ (3-1). Από δική του πάσα ξεκίνησε η φάση του γκολ των φιλοξενούμενων στο 9ο λεπτό, αλλά από δικό του λάθος προήλθε το 3ο γκολ των γηπεδούχων

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Ριέκα 3-1

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Μακάμπι Πετάχ Τίκβα - Μπνέι Γεχούντα την Δευτέρα στις 21:00

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ενδέκατη συμμετοχή στην 13η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-0 στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 88ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αντμίρα

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Δεν αγωνίστηκε στην βαριά ήττα απ' την Οπάβα (5-1)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, στη νίκη της ομάδας του με 4-1 επί της Έλφσμποργκ. Έπαιξε μέχρι το 65', ενώ αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Έστερσουντ. Το τελευταίο του τέρμα το είχε πετύχει πριν 3 χρόνια, το Νοέμβρη του 2014 με τη φανέλα της Ασιρίσκα (λίγο πριν πάει στον ΠΑΟΚ)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ήττα απ' την Σεϊνέγιοκι (5-0)

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Είναι βασικός στην εκτός έδρας ήττα με τη Λίλεστρεμ (4-0) και αντικαταστάθηκε στο 92'

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Έμεινε στο πάγκο

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξανά βασικός, έπαιξε 86 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία με τη Σένιτσα

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Τιμωρημένος

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 85 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Σομπατέλι (0-3)

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Αλ-Αχλί - Αλ-Φεϊχά την Τρίτη στις 18:45

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Αλ-Αχλί - Αλ-Φεϊχά την Τρίτη στις 18:45

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Μπήκε στο 74ο λεπτό στην εντός έδρας αναμέτρηση της Guangzhou R&F με την Tianjin Teda και πέτυχε δύο γκολ! Στο 78' έκανε το 2-1 και στο 82' ο 3-1, ενώ μείωσε ο Νέμανια Γκούντελ για το τελικό 3-2 στο 83'. Αυτά είναι τα πρώτα φετινά γκολ του Γιάννου ενώ είναι να σκοράρει έναν χρόνο και... κάτι. Τελευταία φορά ήταν στις 16/10/2016

Guangzhou R&F - Tianjin Teda 3-2

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Εκτός αποστολής (αποκλεισμός στα πέναλτι στo 1ο γύρο των play-offs)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έμεινε στον πάγκο

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Πέτυχε ένα γκολ αυτός και δύο ο Μάσιμο Μακαρόνε για να κάνει το 3-0... 3-3 η Brisbane Roar στην έδρα της Wellington Phoenix. Είναι το πρώτο γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο πρωτάθλημα της Αυστραλίας, έχει από ένα σε αυτά της Κίνας και της Ιαπωνίας!

Wellington Phoenix - Brisbane Roar 3-3

Κύπρος

"Λύγισε" στο 87' ο Αραμπατζής, δέχτηκε γκολ απ' τον Μίκελ Αρουαμπαρένα και ο Ερμής ηττήθηκε στην έδρα του 0-1 απ' την ΑΕΛ. Βασικός και ο Ταραλίδης, μπήκε στο 72' ο Γεωργιάδης.

Με Μουλόπουλο και Πάγκαλο στην 11άδα ο Άρης του Χριστόπουλου (0-0 στην Πάφο), έπαιξε ως αλλαγή ο Γιάννης Παπαδόπουλος (66') για τη Νέα Σαλαμίνα του Σάββα Πουρσαϊτίδη (1-1 στην έδρα του Ολυμπιακού Λευκωσίας).

Ερμής - ΑΕΛ 0-1