ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Οι Έλληνες σκοράρουν και πίνουν ούζο

Marseille's Konstantinos Mitroglou, celebrates after his goal during the League One soccer match between Marseille and Lyon at the Velodrome stadium, in marseille, southern France , Sunday, March 18, 2018. (AP Photo/Claude Paris) AP PHOTO/CLAUDE PARIS

Ο Τσιμίκας σκόραρε, έκανε ασίστ, "ήπιε ούζο" και μπήκε στην 11άδα της αγωνιστικής! Γκολ πέτυχαν επίσης οι Μήτρογλου, Παπουλής (2), Ταραλίδης, Γκέντσογλου, Τάτος & Βασιλείου, ενώ ο Κουτρουμπής νίκησε στον τελικό τον Καρέλη (videos)

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Έλληνες του εξωτερικού στην εβδομάδα που πέρασε, καθώς στην έδρα της Τβέντε είχε γκολ και ασίστ, μπήκε μάλιστα στην καλύτερη 11άδα της αγωνιστικής, ενώ στον πανηγυρισμό του... ήπιε ούζο με τον φροντιστή της ομάδας!

Για δεύτερη σερί αγωνιστική ο Κώστας Μήτρογλου μπήκε αλλαγή και σκόραρε για τη Μαρσέιγ, ενώ για δεύτερη σερί αγωνιστική πέτυχε δύο γκολ ο Φώτης Παπουλής για τον Απόλλωνα σε ντέρμπι!

Και ο Ταραλίδης σκόραρε στην Κύπρο με εκτέλεση φάουλ, δεύτερο γκολ πέτυχε στην Κροατία ο Γκέντσογλου, ο Τάτος σκόραρε και αυτός με... φαουλάρα, ενώ ο Βασιλείου πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα την πρώτη φορά που ήταν βασικός!

Στον τελικό του βελγικού κυπέλλου είχαμε ελληνικό... εμφύλιο, με τον Κουτρουμπή να επικρατεί του Καρέλη (η Σταντάρ της Γκενκ δηλαδή) και να παίρνει το δεύτερο τρόπαιο της καριέρας του (είχαν πάρει μαζί το κύπελλο Ελλάδος με τον Παναθηναϊκό το 2014).

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Βασικός στο 3-1 επί της Τσέλσι στο πρωτάθλημα U23

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 9ο σερί ματς στην 11άδα (8ο σερί στο πρωτάθλημα), δέχτηκε πέντε γκολ απ' τη Λίβερπουλ (5-0), χωρίς πάντως να έχει αυτός την ευθύνη για την ήττα

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 20ή φορά, έπαιξε σε όλο το ματς και η αλήθεια είναι πως οι περισσότερες επιθέσεις της Λίβερπουλ ήταν απ' την πλευρά του

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' την Έβερτον (1-2)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 92ο λεπτό

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Λίβερπουλ - Γουότφορντ 5-0

Στόουκ - Έβερτον 1-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Μπήκε στο 46' αντί του Τοπράκ, στη νίκη επί του Ανόβερο (1-0). Ήταν καλύτερος και απ' τον Τούρκο, αλλά και απ' τον Ακάντζι

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 46' (1-1 στο Κάιζερσλαουτερν)

Ντόρτμουντ - Ανόβερο 1-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν βασικός στη Ρώμη και έπαιξε 77 λεπτά στο 1-1 με τη Λάτσιο (δεξί μπακ-χαφ στο 5-3-2)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Λάτσιο - Μπολόνια 1-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για δεύτερη σερί αγωνιστική μπήκε στο ματς ως αλλαγή και σκόραρε. Την προηγούμενη εβδομάδα είχε χαρίσει στη Μαρσέιγ τη νίκη στην έδρα της Τουλούζ, ενώ την Κυριακή ισοφάρισε 2-2 στο 84', αλλά η Λιόν νίκησε 3-2 με γκολ του Ντεπάι στο 90'. Έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ έχει 3 στο κύπελλο και ένα στο λιγκ καπ

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Έμεινε στον πάγκο

Marseille's Konstantinos Mitroglou celebrates after his goal during the League One soccer match between Marseille and Lyon at the Velodrome stadium, in Marseilles, southern France , Sunday, March 18, 2018. (AP Photo/Claude Paris) AP

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός σε μία ακόμη επιτυχία της Λεγανές, η οποία νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη, με το γκολ των φιλοξενούμενων μάλιστα να μπαίνει στο 90'

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στο 2-1 επί της Αλμερία

Λεγανές - Σεβίλλη 2-1

Βαγιαδολίδ - Αλμερία 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 20ή φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη με 3-2 επί της Χρόνινχεν

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 26η φορά βασικός (27η συμμετοχή), έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν πρωταγωνιστής! Άνοιξε το σκορ στην έδρα της Τβέντε στο 14', έκανε την ασίστ στον Φραν Σολ για να πάρει για δεύτερη φορά προβάδισμα η Βίλεμ (70'), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87' (2-2). Όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω, επιλέχθηκε στην κορυφαία 11άδα της αγωνιστικής, ενώ το γκολ το πανηγύρισε πίνοντας... ούζο, με τον φροντιστή της ομάδας, Χένρι φαν Άμελσφορτ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 90ό λεπτό, στη νίκη με 2-0 επί της Φεϊρένσε

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Είχαμε ελληνικό εμφύλιο για λίγα λεπτά, καθώς ο Καραμάνος είχε περάσει στο ματς στο 83'

Φεϊρένσε - Μπενφίκα 0-2

Βέλγιο

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν ο νικητής στον ελληνικό εμφύλιο, καθώς η Σταντάρ νίκησε 1-0 την Γκενκ στον τελικό του βελγικού κυπέλλου (παράταση). Έπαιξε 120 λεπτά και έκανε πολύ καλή εμφάνιση

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Και αυτός βασικός, αντικαταστάθηκε στο 74', με τους συμπαίκτες του να μην μπορούν να τον... τροφοδοτήσουν

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ο Καρέλης βρήκε δίχτυα στο 1ο ημίχρονο αλλά ήταν οφ-σάιντ...

Ο Κουτρουμπής...

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 22η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, στο 1-1 με την Γκιόζτεπε

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 15η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Μπόλουσπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 90ό λεπτό, στη νίκη επί της Άντανα Ντέμιρσπορ (0-1)

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και πέτυχε το δεύτερο γκολ στη νίκη με 3-0 επί της Γκαζιάντεπσπορ και μάλιστα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ ήταν το πρώτο του στο 2018

Γκαζιάντεπσπορ - Ελάζιγκσπορ 0-3

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός, αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 3-3 με την Όσιγεκ και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη σεζόν (το πρώτο ήταν τον Ιούλιο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος). Σκόραρε με σουτ απ' το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 2-2 στο 41'

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Αναβλήθηκε το ματς με την Μποτοσάνι

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στο 2-1 επί της Κονκόρντια

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για 8η φορά βασικός και αγωνίστηκε 86 λεπτά στο 5-1 επί της Βόλφσμπεργκερ

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Έπαιξε 90 λεπτά και στο ματς της 2ης αγωνιστικής, στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Για πρώτη φορά βασικός, ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 22ο λεπτό. Το πρώτο γκολ στην Τσεχία για τον 23άχρονο επιθετικό, ο οποίος τον Ιανουάριο έφυγε απ' τον Ατρόμητο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα με 0-1 απ' την Μάλμε για το κύπελλο. Το γκολ το πέτυχε ο Άρνορ Τρόιστασον (πρώην της ΑΕΚ)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 66' στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ-Ραέντ (0-3)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Ήταν βασικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα ηττήθηκε 1-3 απ' τους Tampa Bay Rowdies. Έκανε καλή εμφάνιση, είχε ευθύνη στο πρώτο γκολ, ενώ έκανε αρκετές επεμβάσεις. Για τους φιλοξενούμενους ήταν βασικός ο Τζο Κόουλ

North Carolina - Tampa Bay Rowdies 1-3

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίας

Κύπρος

Μετά τα δύο γκολ στην Ανόρθωση, πέτυχε άλλα δύο στο ΑΠΟΕΛ ο Φώτης Παπουλής (έφτασε τα 13 φέτος) και οδήγησε τον Απόλλωνα στη νίκη με 4-2 στο ντέρμπι κορυφής (ο Δώνης άφησε στον πάγκο τον Βούρο).

Και ο Γιάννης Ταραλίδης σκόραρε ξανά με φάουλ, χαρίζοντας τη νίκη στον Ερμή επί της Δόξας (2-1), ενώ βασικός ήταν και ο Αραμπατζής. Βασικός ο Βύντρα στη νέα ήττα ήττα της Ομόνοιας απ' την ΑΕΛ, όπως και ο Ζιαμπάρης στην ήττα του Ολυμπιακού απ' τη Νέα Σαλαμίνα.

Απόλλων - ΑΠΟΕΛ 4-2

Ερμής - Δόξα 2-1

photos: AP Photo/Claude Paris / Standard de Liège twitter / krcgenk.be