ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Μήτρογλου και οι άλλοι

Ανεπανάληπτο γκολ ο Μήτρογλου, ήρωας στο 90' ο Γκέκας, ντεμπούτο με ασίστ και γκολ ο Τσιμίκας, παρθενικό τέρμα ο Μαρίνος, γκολ και σοβαρός τραυματισμός για τον Κολοβό σε φάση με τον Γκαλίτσιο (videos)

Λίγες ημέρες μετά το γκολ το οποίο χάρισε τη νίκη στη Μπενφίκα επί της Ντόρτμουντ για τους "16" του Champions League, ο Κώστας Μήτρογλου σκόραρε και πάλι, χαρίζοντας αυτήν την φορά στους "αετούς" σπουδαία εκτός έδρας νίκη για το πορτογαλικό πρωτάθλημα στην έδρα της Μπράγκα (0-1).

Μόνο που αυτήν την φορά το γκολ του "Μητρογκόλ" ήταν φανταστικό, καθώς βρήκε δίχτυα έπειτα από τρομερή ατομική προσπάθεια και πλασέ από κοντά. Έφτασε τα 20 γκολ φέτος σε 30 ματς σε 5 διαφορετικές διοργανώσεις, ενώ στο 2017 έχει 11 γκολ σε 10 ματς!

Ο Γκέκας χάρισε στη Σίβασπορ το "διπλό" με γκολ στο 90', ο Μαρίνος σκόραρε για πρώτη φορά φέτος, ο Τσιμίκας έκανε ντεμπούτο στη Δανία με γκολ και ασίστ, ενώ ο μεγάλος άτυχος ήταν ο Κολοβός, καθώς σκόραρε στο 25' και δύο λεπτά υπέστη ρήξη χιαστού σε φάση με τον Γκαλίτσιο.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 90', αφού είχε κρίνει το ματς! Στο 80ό λεπτό με καταπληκτική ατομική προσπάθεια "χόρεψε" 5 αμυντικούς της Μπράγκα και πέτυχε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς. Η Μπενφίκα νίκησε 1-0 στην έδρα της Μπράγκα και ο 'Ελληνας στράικερ έφτασε τα 11 τέρματα στο πρωτάθλημα

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Μποαβίστα (0-1)

Η γκολάρα του Μήτρογλου...

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο ματς στο 81ο λεπτό αντί του Ισερίκ, η Νις πήρε τη νίκη στην έδρα της Λοριάν (0-1)

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Είχε κάνει ντεμπούτο κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, η δεύτερη συμμετοχή του ήταν κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Ήταν βασικός, αντικαταστάθηκε στο 87' και στο 90' με πέναλτι του Μέσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη (2-1)

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μπέτις, μπαίνοντας στο ματς στο 79'

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη επί της Ράγιο Μαχανταόντα (0-1)

Μπαρτσελόνα - Λεγκανές 2-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 23η φορά στην 23η αγωνιστική, δέχτηκε γκολ στο 71' και δέχτηκε και κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία για επιθετικό φάουλ. Με γκολ στο 92' από τον Φάλκεμπουρχ η Βίλεμ ισοφάρισε 1-1 την Άλκμααρ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον άφησε στον πάγκο

Βίλεμ - Άλκμααρ 1-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ξανά βασικός, στην 3άδα της άμυνας με Φάσιο και Ζουάν Ζεζούς, αντικαταστάθηκε στο 74' από τον Βερμάλεν, η Ρόμα νίκησε 4-1 την Τορίνο, η οποία σκόραρε στο 84'

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στην 25η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), δέχτηκε 2 γκολ από τον Γκρεγκουάρ Ντεφρέλ (70' και 79') και η Ουντινέζε έχασε στην έδρα της από την Σασουόλο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Επέστρεψε στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 66' από τον Ντι Τζενάρο, 4 λεπτά αφού δέχτηκε κίτρινη κάρτα. Η Κάλιαρι πήρε βαθμό στην έδρα της Σαμπντόρια (1-1)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Για 19η φορά στην 11άδα, αλλά ήταν στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Οικονόμου. Στο 81' "λύγισαν", ο Γκαμπιγκόλ σκόραρε και η Ίντερ νίκησε 1-0 στην Μπολόνια

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Για 15η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς όπως και ο Τοροσίδης

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν στην 11άδα στο ματς με την Φράιμπουργκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 31' λόγω τραυματισμού στον ώμο (ακόμη δεν υπάρχει ενημέρωση για την ζημιά)

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Εκτός αποστολής λόγω αρρώστιας

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Ούτε αυτός ήταν στην 11άδα της Καρλσρούης, μπήκε στο ματς στο 46' (εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ουνιόν Βερολίνου)

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Αμβούργο - Φράιμπουργκ 2-2

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ήταν βασικός στο 3-0 επί της Λόκερεν, έκανε το 2-0 στο 25' και δύο λεπτά τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο. Υπέστη ρήξη χιαστού και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, αλλά και την αρχή της νέας περιόδου. Στο γκολ του οι οπαδοί χόρεψαν συρτάκι, ενώ ο τραυματισμός του ήρθε σε φάση με τον Γκαλίτσιο, χωρίς να φταίει ο δεξιός μπακ της Λόκερεν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Στην 11άδα για 27η φορά στην 27η αγωνιστική, έπαιξε 25η φορά σε όλο το ματς στην ήττα

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Βασικός για πέμπτο σερί ματς, η ομάδα του έμεινε με 10 παίκτες στο 74' και στο 80' νικήθηκε από τον Ουαγκέ, έτσι η Όιπεν νίκησε 1-0 την Κόρτραϊκ

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ο τραυματισμός του την προηγούμενη εβδομάδα δεν ήταν σοβαρός, ήταν ξανά στην 11άδα και μάλιστα στο 86' χάρισε στην Σαρλερουά τον βαθμό στην έδρα της Γκενκ. Έπειτα από σέντρα από αριστερά οι επιθετικοί δεν έπιασαν την κεφαλιά και ο Μαρίνος βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, κοντρόλαρε, σούταρε στο απέναντι "γάμα" και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα

Μέχελεν - Λόκερεν 3-0

Γκενκ - Σαρλερουά 1-1

Όιπεν - Κόρτραϊκ 1-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Τράμπζονσπορ στην Τραπεζούντα

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Μπήκε στο ματς στο 75' και στο 90' χάρισε στη Σίβασπορ την εκτός έδρας νίκη επί της Γκενίζλισπορ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα (είχε ένα στο κύπελλο), ενώ οι έχουν έντονα παράπονα, υποστηρίζοντας η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή τέρματος όταν έδιωξε ο αμυντικός μετά την κοντινή κεφαλιά του Έλληνα επιθετικού

Ντενίζλισπορ - Σίβασπορ 2-3

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Αφού έκανε ντεμπούτο στο κύπελλο, έκανε και στο πρωτάθλημα, ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά την ήττα από την Πάρτικ Θισλ (2-0)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ξανά στην βασική 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Ινβερνές (1-1)

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Και αυτός βασικός και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς

Χαρτς - Ινβερνές 1-1

Πάρτικ Θισλ - Χάμιλτον 2-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δεύτερο ματς στο 2017 και δεύτερη ήττα για την Στουρμ και μάλιστα στο Γκρατς με 0-4 από την Αούστρια Βιέννης. Ο Λυκογιάννης έπαιξε σε όλο το ματς (βασικός για 22η φορά στην 22η αγωνιστική)

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Λουντογκόρετς (0-2)

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Ιδανικό ντεμπούτο για τον 20άχρονο αριστερό μπακ στο πρωτάθλημα Δανίας, καθώς ήταν βασικός και είχε ένα γκολ και μία ασίστ στο 3-0 επί της Σεντερίσκε! Έκανε την ασίστ για το 2-0 στο 81' και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 84'

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Έκανε και αυτός ντεμπούτο, έπαιξε σε όλο το ματς, όπως και ο Τσιμίκας

Έσμπιεργκ - Σεντερίσκε 3-0

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ντεμπούτο για φέτος, ήταν στην 11άδα στο 5-0 επί της Πάλο-λίροτ

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ στο ματς κυπέλλου με την Ακατέμια (1-8)

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Και αυτός στην 1άδα, όπως και ο Κατίδης

Ίντερ Τούρκου - Πάλο-λίροτ 5-0

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Τρίτη συμμετοχή, ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Κλουζ, η οποία νίκησε 2-0

Κλουζ - Τάργκου Μούρες 2-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): 'Ηταν βασικός στο 1-1 με την RNK Σπλιτ και έπαιξε σε όλο το ματς

RNK Σπλιτ - Χάιντουκ Σπλιτ 1-1

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Το πρωτάθλημα στην Σουηδία ξεκινά την 1η Απριλίου

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Εκτός αποστολής

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Μπήκε στο 60', η ομάδα του ηττήθηκε 0-2 από την Αλ Νασρ

Κύπρος

Τέσσερις μέρες μετά το γκολ στην Ισπανία επί της Μπιλμπάο, ο Γιάννης Γιαννιώτας έπαιξε τα 10 τελευταία λεπτά στην σπουδαία νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ.

Ο Γιαννακόπουλος δεν δέχτηκε γκολ ο Άρης, έχοντας και τον Μαραγκουδάκη στην 11άδα, νίκησε 4-0 την Αναγέννηση Δερύνειας, για την οποία βασικός ήταν ο Βλασόπουλος.

Έπαιξε σε όλο το ματς ο Τσαμπούρης για τη Νέα Σαλαμίνα, με την ομάδα του Βεργέτη να χάνει 1-3 από την Δόξα, η Ομόνοια ηττήθηκε στην έδρα της ΑΕΚ με τους Βύντρα και Σοϊλέδη στην 11άδα, ενώ ο Απόλλων νίκησε 3-0 την Καρμιώτισσα, για την οποία βασικοί ήταν οι Ταραλίδης και Σάλιακας.

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 3-0