ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Φετφατζίδης πήρε την σκυτάλη απ'τον Καρέλη

Η Μπριζ δεν επέτρεψε στον Καρέλη να σκοράρει για 6η σερί αγωνιστική, ο Φετφατζίδης πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα, ενώ ο Πέτσος ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στην Bundesliga (videos)

Οι Έλληνες του εξωτερικού ξεκίνησαν με γκολ την Παρασκευή από τον Γιάννη Φετφατζίδη, το οποίο ήταν το πρώτο του για φέτος στην Σαουδική Αραβία, αλλά ήταν και το τελευταίο για τους συμπατριώτες μας ανά τον πλανήτη για αυτήν την εβδομάδα.

Ο "Φέτφα" πήρε την... σκυτάλη από τον Νίκο Καρέλη, καθώς ο επιθετικός της Γκενκ δεν κατόρθωσε κόντρα στην Μπριζ να πετύχει γκολ για 6 σερί αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά αποκλείστηκε στα ημιτελικά, ενώ ο Θάνος Πέτσος ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός σε ματς της Bundesliga.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Στην 11η αγωνιστική η 11η παρουσία του στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Λίβερπουλ (6-1)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 93ο λεπτό (1-1 με ΚΠΡ)

Λίβερπουλ - Γουότφορντ 6-1

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Ήταν η μοναδική αλλαγή της Νις στην προσπάθεια αποφυγής της πρώτης φετινής ήττας, μπήκε στο 89', η Καέν νίκησε 1-0

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ήταν βασικός και έπαιξε 58 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Σεστάο

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε καθόλη την διάρκεια του ντέρμπι με την Πόρτο (1-1)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ο τραυματισμός του Φέισα τον έφερε στην 11άδα και έπαιξε σε όλο το ματς του "Dragão"

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Και πάλι βασικός, δεν κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε από την Μπελενένσες (1-1)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 12η αγωνιστική βασικός, δέχτηκε γκολ από τον Μπόιχελσνταϊκ και η Βίλεμ ηττήθηκε στην Χάγη από την Ντεν Χάαχ (1-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 90ό λεπτό, στο 0-0 με την Ρόντα του Γιάννη Αναστασίου

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έμεινε στον πάγκο

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο (Άλκμααρ ΙΙ)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Ντεν Χάαχ - Βίλεμ 1-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ο μόνος Έλληνας που έπαιξε στο Ρόμα - Μπολόνια (3-0), μπήκε στο 84'

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και στην 12η αγωνιστική ήταν βασικός, δέχτηκε γκολ από τον Λούκας Οκάμπος (Τζένοα - Ουντινέζε 1-1)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 8η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στην βαριά ήττα από την Τορίνο. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Έλληνας μέσος

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα από την Λατίνα (2-1)

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Τζένοα - Ουντινέζε 1-1

Τορίνο - Κάλιαρι 5-1

Γερμανία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός για 10η φορά στην 10η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίνγκολστατ (0-2)

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Έμεινε στον πάγκο

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν στο κέντρο της αμυντικής 3άδας, έπαιξε μέχρι το 81', η Ντόρτμουντ νίκησε 5-2 στο Αμβούργο με 4 γκολ και μία ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ

Θάνος Πέτσος (Βέρντερ): Για πρώτη φορά βασικός σε ματς της Bundesliga (2η συμμετοχή), έπαιξε σε όλο το ματς, η Βέρντερ ηττήθηκε στην έδρα της Σάλκε (3-1)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 71' λεπτά στην ήττα από την Χάιντενχαϊμ

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 60 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Ζανκτ Πάουλι

Αμβούργο - Ντόρτμουντ 2-5

Σάλκε - Βέρντερ 3-1

Ίνγκολστατ - Άουγκσμπουργκ 0-2

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Τον "φρέναρε" η Μπριζ, δεν κατάφερε να σκοράρει και για 6η σερί αγωνιστική (1-1), ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 71'

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Έμεινε στον πάγκο

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 67' στην ήττα από την Κόρτραϊκ, ενώ είχε σκοράρει στις 2 τελευταίες αγωνιστικές

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 91ο λεπτό

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς στον "εμφύλιο" με τον Νίνη

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Ξανά βασικός έπαιξε σε όλο το ματς στην έδρα της Βέστερλο (0-0)

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το ματς στον "εμφύλιο" με τον Κολοβό

Μπριζ - Γκενκ 1-1

Λόκερεν - Μέχελεν 0-0

Κόρτραϊκ - Σαρλερουά 2-1

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 14η φορά στην 14η αγωνιστική, για 13η φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του ηττήθηκε για 2η σερί αγωνιστική και μάλιστα εντός έδρας από την Ζανκτ Πέλτεν (1-2)

Ελβετία

Φάνης Γκέκας (Σιόν): Μπήκε στο 79ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη επί της Ρουν (2-3), αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για 2η σερί αγωνιστική

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Για 12η φορά βασικός στο 12ο ματς της Χάμιλτον, για 12η φορά έπαιξε σε όλο τον αγώνα, η Χάμιλτον έφυγε με 0-0 από την έδρα της Κιλμάρνοκ

Κιλμάρνοκ - Χάμιλτον 0-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός για 7η φορά και έπαιξε για 4η φορά σε όλο το ματς. Η ομάδα του ηττήθηκε στην Ριέκα (2-1)

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Την περασμένη Τετάρτη (τότε έπαιξε η Σλάβια και όχι στο ΣΚ) ήταν στον πάγκο (εντός έδρας ήττα από την Ντούναβ 2010)

Χρήστος Κοντοχρήστος (Μοντάνα): Βασικός για 7η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 3-1 την Μπότεφ

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Αλ-Γουάχντα και πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ με... κάτι σαν λόμπα. Έκανε το 2-0 στο 58', ενώ αντικαταστάθηκε στο 69'

Το γκολ του "Φέτφα"...

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην Κίνα

ΗΠΑ

Γιώργος Σαμαράς (Rayo OKC / NASL): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 60'. Η New York Cosmos νίκησε 2-1 την Rayo OKC και την απέκλεισε στον ημιτελικό του πρωταθλήματος

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βασίλης Αποστολόπουλος (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Γιώργος Κυριαζής (Rochester Rhinos / USL): Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Με τον Γιαννιώτα στην 11άδα το ΑΠΟΕΛ νίκησε 4-1 την Καρμιώτισσα, για την οποία ήταν βασικοί οι Ταραλίδης και Σάλιακας, ενώ ως αλλαγή αγωνίστηκε ο Βασίλης Παπαδόπουλος.

Ο Παπουλής έπαιξε 70 λεπτά και εν συνεχεία είδε από τον πάγκο την τρομερή ανατροπή του Απόλλωνα επί του Εθνικού (3-2 από 0-2 με 2 γκολ στις καθυστερήσεις), ενώ η ΑΕΛ ηττήθηκε στην έδρα της ΑΕΚ (2-1), αλλά όταν αντικαταστάθηκε ο Γιώργος Γεωργιάδης (68') ήταν μπροστά (0-1).

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Ερμή (0-2) με τον Παντίδο να παίζει σε όλο το ματς, το οποίο είδαν από τον πάγκο οι Γιαννακόπουλος και Μαρτσάκης.

Βύντρα, Παντελιάδης και Κωνσταντινίδης ήταν βασικοί για την Ομόνοια (πάγκο ο Χαντζάρας), η οποία νίκησε 1-0 στην έδρα της ΑΕ Ζακακίου που είχε στην 11άδα τους Πάγκαλο και Σακελλαρίου.

Ο Βεργέτης είχε στην 11άδα τους Σκοπελίτη και Τσαμπούρη, με τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 2-0 της Αναγέννησης Δερύνειας, η οποία στο αρχικό σχήμα είχε τους Μπαρμπούδη, Βλασόπουλο και Νατσιόπουλο.

ΑΠΟΕΛ - Καρμιώτισσα 4-1

Απόλλων - Εθνικός 3-2

Νέα Σαλαμίνα - Αναγέννηση Δερύνειας 2-0