ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Διαμαντάκος ακολουθεί τον Κουλούρη

Ο Διαμαντάκος πέτυχε το 1ο του γκολ με την Καρλσρούη, ενώ ο Κουλούρης με Ανόρθωση σκόραρε για 3ο σερί ματς. Γκάφες για Κυριάκο Παπαδόπουλο και Παπασταθόπουλο, κορυφαίοι στο ντέρμπι Μανωλάς και Τοροσίδης. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Ο Δημήτρης Διαμαντάκος ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός με την Καρλσρούη και πέτυχε το πρώτο του γκολ (κεντρικά στην photo με το Νο9), ενώ φόρα έχει πάρει στην Ανόρθωση ο Ευθύμης Κουλούρης που σκόραρε για 3ο σερί ματς.

Εξαιρετικός ο Λεωνίδας Παναγόπουλος που κράτησε το "μηδέν" για τον Ερμή στην έδρα του Απόλλωνα, ενώ από τρία γκολ δέχτηκαν Κωνσταντόπουλος και Λάμπρου.

Ο Καρνέζης δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ιγκουαΐν, ενώ στο ντέρμπι της Ρώμης οι Κώστας Μανωλάς και Βασίλης Τοροσίδης ήταν εξαιρετικοί.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν ο μοιραίος στην ήττα της Μπάγερ στο Λεβερκούζεν από την Κολωνία, ενώ στο ντέρμπι με την Σάλκε ο Παπασταθόπουλος χάρισε γκολ στον Χούντελααρ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση, πολύ καλό δίδυμο με τον Ρίντιγκερ στο ντέρμπι με την Λάτσιο. Η Ρόμα δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 2-0

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έπαιξε και αυτός 90 λεπτά, επίσης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο ντέρμπι της Ρώμης

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και ο Καρνέζης έκανε καλή εμφάνιση κόντρα στη Νάπολι, όμως ο Ιγκουαΐν κατάφερε να τον νικήσει και οι "παρτενοπέι" νίκησαν 1-0

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, διότι είχε τραυματιστεί στο ματς της εθνικής Ελλάδος με την Ουγγαρία

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Δίδυμο με τον Χελάντερ στο κέντρο της άμυνας, η Μπολόνια νίκησε 2-0 στην Βερόνα με δύο γρήγορα γκολ, δεν έχει την ευθύνη σε κάποιο γκολ, αλλά η άμυνα γενικά είχε προβλήματα

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, έμεινε στον πάγκο στο Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 0-2

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Μπήκε στο 79' για να κρατήσει η Τζένοα το 2-2 με την Φροζινόνε, καθώς έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, τελικό το 2-2

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έχει υποστεί τράβηγμα στον αριστερό δικέφαλο και θα μείνει εκτός δράσης για 3-4 εβδομάδες

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Σαλερνιτάνα, αντικαταστάθηκε στο 74'

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής

Ρόμα - Λάτσιο 2-0

Νάπολι - Ουντινέζε 1-0

Βερόνα - Μπολόνια 0-2

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τον Τζέιμι Βάρντι να σκοράρει για 9η σερί αγωνιστική (Λέστερ - Γουότφορντ 2-1)

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ παίζει την Τετάρτη

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Ανώτερη η Χαλ, ο Κωνσταντόπουλος μάζεψε την μπάλα 3 φορές από τα δίχτυα του (3-0), χωρίς πάντως να έχει την ευθύνη σε κανένα από τα τέρματα

Χαλ - Μίντλεσμπρο 3-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Έμεινε εκτός αποστολής

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Οσασούνα

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Η Μπάγερ έχασε 1-2 στο Λεβερκούζεν από την Κολωνία και ήταν μοιραίος για την ομάδα του, καθώς αποβλήθηκε στο 53' με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ ήταν και αυτός που στο πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να απομακρύνει με κεφαλιά

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Η Ντόρτμουντ νίκησε 3-2 την Σάλκε, ο Σωκράτης είχε μια κακή στιγμή, καθώς έκανε... δώρο στον Χούντελααρ το 2ο γκολ του (έπαιξε 90 λεπτά)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Η Β' ομάδα της Ντόρτμουντ παίζει την Τρίτη

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο το Μπάγερν - Στουτγκάρδη 4-0

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Γερμανία, άνοιξε το σκορ στο 33' με κεφαλιά, η Καρλσρούη νίκησε 3-0 την Μπόχουμ (έπαιξε 81 λεπτά, ήταν για 1η φορά βασικός)

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Μπόχουμ U19

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε 3 γκολ, το ένα με πέναλτι που λίγο έλειψε να αποκρούσει, η Βίλεμ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ηττήθηκε με 2-3 από την Εξέλσιορ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Βίλεμ - Εξέλσιορ 2-3

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μην μπερδευτείτε από το video και την εμμονή του σκηνοθέτη στον Παπάζογλου, δεν έβαλε αυτός το γκολ της νίκης επί της Μέχελεν, έπαιξε όμως 90 λεπτά

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά στην μεγάλη νίκη της Σαρλερουά με 3-1 στην Γάνδη

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Και αυτός αγωνίστηκε 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε 0-3 από την Οστάνδη. Δεν είναι αυτός που έχει κάνει την γκάφα στο 1-0, αλλά ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, ο Ρενό. Ούτε στο 2-0 είναι αυτός που "χόρεψε" ο Μουσόνα, πάλι ο Ρενό είναι. Ούτε το τρίτο γκολ φταίει ο Ρουγκάλας, μάλλον όλοι οι άλλοι μαζί

Κόρτραϊκ - Μέχελεν 1-0

Γάνδη - Σαρλερουά 1-3

Οστάνδη - Λόιβεν 3-0

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Δεν ξεκίνησε βασικός, μπήκε στο 46', η ομάδα του έχασε στην έδρα της Γκρέντιγκ (2-1)

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Μπήκε στο ματς στο 83', η ομάδα του νίκησε 3-2 την Ριντ

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έμεινε εκτός αποστολής

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Μπήκε στο 82', η ομάδα του έμεινε στο 0-0 με Χαπόελ Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Οσμάνλισπορ

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 46', η Λουγκάνο έμεινε στο 1-1 με την Γιουνγκ Μπόις

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε, ακολουθεί ματς κυπέλλου στις 22/11

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Αναβολή στην αγωνιστική

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Αναβολή στην αγωνιστική

Κύπρος

Ασταμάτητος ο Ευθύμης Κουλούρης. Ισοφάρισε σε 1-1 για την Ανόρθωση την ΑΕΚ στο 72', σκοράροντας για 2η σερί αγωνιστική και 3ο σερί ματς (6 γκολ στο κύπελλο, 8 γκολ σε 3 ματς δηλαδή). Ο Κουλούρης μπήκε στο ματς στο 62', ενώ 90 λεπτά για την "κυρία" έπαιξε ο Τζανακάκης.

Ο Λαμπρόπουλος μπήκε στο 46' για την Αγία Νάπα (1-1 με Πάφο), ενώ καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Λεωνίδας Παναγόπουλος και κράτησε το "μηδέν" για τον Ερμή στην έδρα του Απόλλωνα (0-0).

Έπαιξε 90 λεπτά ο Μαραγκουδάκης για τον Εθνικό (ήττα 1-2 από τον Άρη), όπως και ο Σκοπελίτης στο 3-1 της Νέας Σαλαμίνας επί της ΕΝΠ, για την οποία έπαιξαν σε όλο το ματς οι Αμπάρης, Βαλλιάνος και ο Καραγεωργίου έβαλε τον Βασίλη Παπαδόπουλο στο 85'.

Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-1

Απόλλων - Ερμής 0-0