ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο δημιουργός Παπάζογλου

COPYRIGHT © 2015 DOMINIQUE ROMAEN

Ο Παπάζογλου έκανε μία ασίστ και κάτι, Καρνέζης και Κωνσταντόπουλος δεν δέχτηκαν γκολ, ενώ σκόραραν οι Μαυρίας, Παπουλής, Κουλούρης και Παπαδόπουλος. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Νέα καλή εμφάνιση από τον Θανάση Παπάζογλου με την Κόρτραϊκ, καθώς μπορεί να μην σκόραρε, αλλά είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ στο 2-2 με την Ζούλτε Βάρεχεμ.

Κωνσταντόπουλος και Καρνέζης δεν δέχτηκαν γκολ, Μόρας και Μανωλάς ήταν στην 11άδα για 11η φορά, ο Παπασταθόπουλος είχε μια ατυχία στο μαρκάρισμα του Γιουνούζοβιτς (3 ποδιές), ενώ ο Μαυρίας πέτυχε ένα από 6 γκολ της Σάντερλαντ U21.

Ελληνικές νίκες στην Κύπρο, με τον Παπουλή να πετυχαίνει δύο γκολ, τον Ευθύμη Κουλούρη να λυτρώνει την Ανόρθωση στο 90' και τον Βασίλη Παπαδόπουλο να χαρίζει βαθμό στην ΕΝΠ στο 96'.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Και στην 11η αγωνιστική βασικός, δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο σουτ του Μεδέλ, έτσι η Ίντερ νίκησε την Ρόμα και την έριξε από την κορυφή

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Για τρίτη φορά φέτος δεν δέχτηκε γκολ, 0-0 η Ουντινέζε με την Σασουόλο

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν εκτός αποστολής, διότι είχε τραυματιστεί στο ματς της εθνικής Ελλάδος με την Ουγγαρία

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Δεν έχει χάσει ούτε λεπτό στην Serie A μετά από 11 αγωνιστικές, η Βερόνα δεν δέχτηκε στο Κάρπι (0-0)

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Η Σαμπντόρια παίζει την Δευτέρα στις 20:00 με την Κιέβο

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Έμεινε στον πάγκο, 0-0 η Τζένοα με Νάπολι

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έχει υποστεί τράβηγμα στον αριστερό δικέφαλο και θα μείνει εκτός δράσης για 3-4 εβδομάδες

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ήταν εκτός αποστολής

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε 54 λεπτά, η Μπάρι ισοφάρισε (1-1) στο 93' με αυτογκόλ την Νοβάρα

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Ήταν εκτός αποστολής

Ίντερ - Ρόμα 1-0

Κάρπι - Βερόνα 0-0

Ουντινέζε - Σασουόλο 0-0

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής, η ομάδα του νίκησε 2-0 την Γουέστ Χαμ

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Η U21 της Σάντερλαντ νίκησε 6-1 την Λέστερ με τον Μαυρία να πετυχαίνει το 5ο γκολ (έπαιξε 72 λεπτά)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Βασικός και στο 14ο ματς της "Μπόρο" στο πρωτάθλημα, δεν δέχτηκε γκολ για 6η φορά και η ομάδα του νίκησε 3-0 την Τσάρλτον

Μίντλεσμπρο - Τσάρλτον 3-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Είδε από τον πάγκο το ντέρμπι με την Βαλένθια

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Μπήκε στο ματς στο 65', ήττα με 0-3 στην Σαραγόσα

Γερμανία

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Βασικός στο Βόλφσμπουργκ, αντικαταστάθηκε στο 76', ήττα με 1-2 για Λεβερκούζεν. Σωστά διαμαρτύρεται στο 1-0 για το οφ-σάιντ του Βιεϊρίνια, ενώ το 2ο γκολ η Μπάγερ το δέχτηκε αμέσως μόλις αντικαταστάθηκε ο Κυριάκος!

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Τραυματίας από το Ελλάδα - Ουγγαρία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε 90 λεπτά στην Βρέμη, η ομάδα του νίκησε 3-1 την Βέρντερ, αλλά ο Γιουνούζοβιτς του έκανε 3 "ποδιές" σε 10''

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Ήταν εκτός αποστολής, η Β' ομάδα της Ντόρτμουντ ηττήθηκε από την Έρντεμπρικ (0-0)

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Η Καρλσρούη παίζει την Δευτέρα (21:15) στη Νυρεμβέργη

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση η Μπόχουμ U19

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δέχτηκε δύο γκολ και φέρει ευθύνη και στα δύο, έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στο 62', η Χεράκλες νίκησε 2-1 την Βίλεμ

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο και χάνει πιθανότατα όλη την χρονιά

Χεράκλες - Βίλεμ 2-1

Βέλγιο

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έπαιξε 90 λεπτά, δεν σκόραρε, αλλά έκανε τις ασίστς και στα δύο γκολ της Κόρτραϊκ με κεφαλιές μετά από κόρνερ (2-2 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεχεμ), αλλά ουσιαστικά ασίστ είναι μόνο η πρώτη

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά προηγήθηκε στο 87' και η Οστάνδη ισοφάρισε 1-1 στο 94' με πέναλτι

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Και αυτός αγωνίστηκε 90 λεπτά, η ομάδα του έχασε 0-2 από την Γάνδη

Ζούλτε Βάρεχεμ - Κόρτραϊκ 2-2

Λόιβεν - Γάνδη 0-2

Σαρλερουά - Οστάνδη 1-1

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 2-1 επί της Στουρμ Γκρατς

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Έμεινε στον πάγκο, έτσι δεν βρέθηκε απέναντι στον Πέτσο

Ράπιντ Βιέννης - Στουρμ Γκρατς 2-1

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Έπαιξε 90 λεπτά στο ντέρμπι με την Μακάμπι Τελ-Αβίβ, η οποία στο 86' πήρε το "διπλό" (0-1), με τον Βύντρα να μην έχει την ευθύνη στο γκολ

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Ήταν στην 11άδα, η ομάδα του έχασε με 1-2 στην έδρα της Μπνέι Γεχούντα

Χαπόελ Τελ-Αβίβ - Μακάμπι Τελ-Αβίβ 0-1

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα από την Γαλατάσαράι στην Πόλη (4-0), το ματς είχε γίνει Πέμπτη λόγω εκλογών

Γαλατάσαράι - Εσκισέχιρσπορ 4-0

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Μπήκε στο 75', η Λουγκάνο νίκησε 3-0 την Σιόν

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ολοκληρώθηκε το φινλανδικό πρωτάθλημα (είχε 24 συμμετοχές)

Κίνα

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Shanghai Shenhua): Ήταν εκτός αποστολής, η ομάδα του νίκησε την Jiangsu Guoxin-Sainty με χατ-τρικ του Ντεμπά Μπα

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής

Αμίρι Κούρντι (Αλ-Αχλί): Είδε από τον πάγκο τη νίκη της ομάδας του με 1-0 στην έδρα της Ναζράν

Κύπρος

Με δύο γκολ του Φώτη Παπουλή ο Απόλλων νίκησε 2-1 την Δόξα, ενώ με γκολ του Ευθύμη Κουλούρη στο 90' η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 της Πάφου. Είχε περάσει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα, ενώ μεσοβδόμαδα θυμίζουμε πως είχε πετύχει 6 γκολ στο 9-0 του κυπέλλου επί της Ελπίδας Ξυλοφάγου.

Ο Παναγόπουλος δεν δέχτηκε γκολ, ενώ 90 λεπτά έπαιξε και ο Βασιλόγιαννης για τον Ερμή στο 0-0 με την Αγία Νάπα, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Λαμπρόπουλος.

Στην μάχη των πάγκων μεταξύ Καραγεωργίου και Χάβου το τελικό σκορ ήταν 2-2 στο ΕΝΠ - ΑΕΛ. Ο Βασίλης Παπαδόπουλος μάλιστα ισοφάρισε σε 2-2 στο 96', έχοντας περάσει στο ματς στο 83'. Ο Βαλιάνος έπαιξε 90 λεπτά για την ΕΝΠ και ο Αμπάρης έμεινε στον πάγκο, ενώ o Βασίλης Καραγκούνης έπαιξε 56 λεπτά για την ΑΕΛ και ο Ζιούλης έμεινε στον πάγκο.

Απόλλων - Δόξα 2-1

Πάφος - Ανόρθωση 1-2