ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ντεμπούτο με γκολ για Καραμάνο, νίκη για Φεϊρένσε

Η Φεϊρένσε πέρασε από την έδρα της Εστορίλ (0-2), με τον Τάσο Καραμάνο να κάνει ντεμπούτο με τους "φογκασέιρος" στο 78' και να βρίσκει δίχτυα τρία λεπτά αργότερα, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ στην Primeira Liga. (video)

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο 25χρονος Έλληνας επιθετικός, Τάσος Καραμάνος. Πέρασε στο 78ο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο του "Εστάδιο Αντόνιο Κοΐμπρα ντα Μότα", έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Φεϊρένσε στην Primeira Liga, και τρία λεπτά αργότερα (81') πέτυχε και το παρθενικό του γκολ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα "σφραγίζοντας" τη νίκη των "φογκασέιρος" επί της Εστορίλ (0-2).

Στο ματς με το οποίο "έπεσε" η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στην Primeira Liga, η Φεϊρένσε άνοιξε το σκορ μόλις εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης κόντρα στην Εστορίλ με τον Πλατίνι. Ο Τάσος Καραμάνος με το γκολ που πέτυχε στο 81', σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του Αβέιρο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Primeira Liga:

Παρασκευή 12 Αυγούστου

Ρίο Άβε - Πόρτο 1-3 (36' Μαρσέλο / 40' Χεσούς Κορόνα, 52' Έκτορ Ερέρα, 60' Αντρέ Σίλβα)