ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Μπάρκας: Δεν αγωνίστηκε στο πρώτο ματς της Σέλτικ

EUROKINISSI

Ο Βασίλης Μπάρκας δεν αγωνίστηκε στο πρώτο παιχνίδι της Σέλτικ στο πρωτάθλημα Σκωτίας, στο οποίο οι Κέλτες επικράτησαν 5-1 της Χάμιλτον.

Η Σέλτικ έκανε την πρεμιέρα της στην Premiership Σκωτίας με αντίπαλο την Χάμιλτον στο Celtic Park. Ο Βασίλης Μπάρκας, ο οποίος αποτελεί τον νέο τερματοφύλακα των Κελτών, δεν έκανε το ντεμπούτο του.Ο Νέιλ Λένον επέλεξε να αφήσει τον πρώην γκολκίπερ της Ένωσης στον πάγκο και αντ' αυτού χρησιμοποίησε τον Σκοτ Μπέιν.

Η Σέλτικ επικράτησε με 5-1 της Χάμιλτον χάρη σε τρία γκολ του Όντσον Έντουαρτ (20', 49', 53'), ένα του Φρίμπονγκ (31') και ένα του Κλιμάλα (90') . Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν μόλις ένα γκολ με τον Σκοτ Μάρτιν στο 34ο λεπτό.

Στο παιχνίδι είχαμε ακόμη μία ελληνική παρουσία από την πλευρά της Χάμιλτον. Συγκεκριμένα ο Μάριος Όγκμποε πέρασε αλλαγή στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.