ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Μεγάλα ελληνικά γκολ

Ο Μανωλάς πέτυχε ιστορικό γκολ για τη Serie A, ο Μήτρογλου έγινε ήρωας σε δευτερόλεπτα, ο Παπουλής δεν σταματάει να σκοράρει, ο Κάργας πήρε τρόπαιο στο ντεμπούτο του, ενώ τα λάθη του Σηφάκη ακύρωσαν το γκολ του Σαμαρά! (videos)

Ο Κώστας Μανωλάς πέτυχε ένα απ' τα πιο ιστορικά γκολ της Serie A, o Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε με γκολ από τραυματισμό, ενώ με δύο τέρματα του Φώτη Παπουλή ο Απόλλων Λεμεσού έπιασε κορυφή!

Όσον αφορά στον Μανωλά, πέτυχε το πρώτο γκολ της Serie A μετά τον θάνατο του Ντάβιντε Αστόρι. Ιδιαίτερο πως το πρώτο γκολ ήρθε από κεντρικό αμυντικό της Ρόμα, όπως ήταν κάποτε ο Αστόρι, με τον οποίο ο Μανωλάς ήταν συμπαίκτες στην πρώτη του χρονιά στην Ιταλία.

Αυτό μάλιστα ήταν το δεύτερο γκολ του Έλληνα φέτος στο πρωτάθλημα, με το πρώτο να είναι στη Φλωρεντία κόντρα στην Φιορεντίνα και τον Ντάβιντε Αστόρι!

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε από τραυματισμό, μπήκε στο 78' και στο ίδιο λεπτό χάρισε στη Μαρσέιγ σπουδαία νίκη στην έδρα της Τουλούζ (1-2).

Ο Φώτης Παπουλής έφτασε τα 11 γκολ φέτος, ο Νίκος Καρέλης είχε ασίστ και δοκάρι για την Γκενκ, ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε στην ιστορική νίκη της Βίλεμ επί της Αϊντχόφεν (5-0), ενώ ο Παντελής Χατζηδιάκος έκανε λάθος που κόστισε στην Άλκμααρ.

Ακόμη πιο σοβαρά ήταν τα λάθη του Μιχάλη Σηφάκη, καθώς με δύο κακές εξόδους δέχτηκε τέρματα που οδήγησαν τη Σάμσουνσπορ στην ήττα, αν είχε προηγηθεί με γκολ του Γιώργου Σαμαρά!

Με τρόπαιο ξεκίνησε την καριέρα του στη Λευκορωσία ο Γιάννης Κάργας, με την Ντινάμο Μπρεστ να επικρατεί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ στο Super Cup.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 8ο σερί ματς στην 11άδα (7ο σερί στο πρωτάθλημα), δέχτηκε τρία γκολ απ' την Άρσεναλ (3-0)

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 18η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Μάντσεστερ Σίτι (0-2)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Άρσεναλ - Γουότφορντ 3-0

Στόουκ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Μπήκε στο 87ο λεπτό αντί του Ρόις, δεν έχει αυτός την ευθύνη για το 2-2 στο 91', αλλά η Μπορούσια νίκησε 3-2 την Άιντραχτ με γκολ του Μπατσουαγί στο 94'

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 92ο λεπτό αντί του Ουντέλ, στο 93' ο Μπραντ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 επί της Γκλάντμπαχ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν ξανά βασικός, η Μπάγερν "διέλυσε" το Αμβούργο με 6-0

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2

Μπάγερν - Αμβούργο 6-0

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 22η φορά, άνοιξε το σκορ στο 56' με εξαιρετική κεφαλιά, στη νίκη με 3-0 επί της Τορίνο. Έπαιξε σε όλο το ματς, ενώ αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του στη φετινή Serie A

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Επέστρεψε μετά από έναν μήνα (από τραυματισμό), μπήκε στο 78ο λεπτό και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη στη Μαρσέιγ στην έδρα της Τουλούζ. Άλλαξε την μπάλα με τον Ντιμιτρί Παγέτ και πέτυχε το 4ο φετινό του τέρμα στο γαλλικό πρωτάθλημα. "Μήτρογλου: Ένας Έλληνας Ήρωας", ήταν το πρωτοσέλιδο της "Equipe"

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 86ο λεπτό, στην εντός έδρας νίκη επί της Ορλεάν (4-1)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ήταν βασικός στην ήττα απ' την Μπιλμπάο (2-0), δεν φταίει σε κανένα γκολ του Ραούλ Γκαρθία

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 66ο λεπτό στο 0-0 με την Αλκορκόν

Μπιλμπάο - Λεγανές 2-0

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 19η φορά, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο στην ήττα απ' τη Φέγενοορντ στο Ρότερνταμ (2-1). Απαρηγόρητος για τη λάθος πάσα του που έφερε το 1-0 της Φέγενοορντ

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 25η φορά βασικός (26η συμμετοχή), στην πιο ιστορική νίκη της Βίλεμ! Έπαιξε μέχρι το 51', η ομάδα του νίκησε 5-0 την Αϊντχόφεν και ήταν η πιο βαριά ήττα της PSV τα τελευταία 54 χρόνια

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 87ο λεπτό, ένα λεπτό μετά το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Ρίο Άβε επί της Φεϊρένσε (2-1)

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ήταν βασικός και στο 87' έκανε την ασίστ για το γκολ του Τροσάρ στην ήττα απ' τη Γάνδη (1-2), ενώ είχε σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά στο δοκάρι για να ισοφαρίσει σε 1-1

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 29η φορά βασικός στην 30ή αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς στην ήττα απ' την Κόρτραϊκ (2-0)

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Ήταν απέναντι απ' τον Μαρίνο για λίγα λεπτά, καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 89ο λεπτό

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Μπριζ (0-1)

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Μπήκε στο 91ο λεπτό

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Γκενκ - Γάνδη 1-2

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 21η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, στη σπουδαία νίκη με 4-1 επί της Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 13η φορά στην 11άδα, πέτυχε με εξαιρετική κεφαλιά το 2ο φετινό του γκολ, ανοίγοντας το σκορ στην έδρα της Γκαζιάντεπσπορ, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή (2-1)

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του. Η απάντηση στο γκολ του Σαμαρά ήρθε με γκολ από κακή έξοδο του Σηφάκη σε κόρνερ στο 82', ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 92' πάλι με γκολ από κακή έξοδο του Έλληνα πορτιέρε σε κόρνερ

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Έπαιξε 90 λεπτά στο 2-0 επί της Μανίσασπορ

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 86 λεπτά στην ήττα απ' την Γκαζισεχίρ (1-2)

Γκαζιάντεπσπορ - Σάμσουνσπορ 2-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη με 3-2 επί της Ίστρα

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 18η φορά βασικός στην ήττα απ' τη Βερέγια (0-1)

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Επέστρεψε στην 11άδα και η ομάδα του νίκησε με 3-0 την Γκαζ Μετάν Μέντιας, έχοντας μάλιστα και Έλληνα αντίπαλο

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του κόντρα στην Ντινάμο Βουκουρεστίου και τον Κατσικά, ήταν βασικός και έπαιξε 77 λεπτά

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για έβδομη φορά βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς με την Ράιντορφ Άλταχ (0-0)

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Τρίνετς

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Έκανε το ντεμπούτο του, μπαίνοντας στο ματς στο 65'

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε στο 46ο λεπτό στην ήττα απ' τη Βίντεοτον (4-1)

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Έκανε ντεμπούτο και έπαιξε 90 λεπτά στον τελικό του Super Cup της Λευκορωσίας, με την Ντινάμο Μπρεστ να επικρατεί 2-1 της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ και να κατακτά το τρόπαιο

ΜΠΑΤΕ - Ντινάμο Μπρεστ 1-2

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 80' στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ-Κουαντισίγια (0-1)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Αλ-Σαμπάμπ

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Το πρωτάθλημα ξεκινά 17/3

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίστηκε στην προπόνηση και χάνει τη σεζόν

Κύπρος

Με δύο γκολ του Φώτη Παπουλή (έφτασε τα 11 φέτος) ο Απόλλων νίκησε 2-1 στην έδρα της Ανόρθωσης και έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή (στον πάγκο ο Βούρος στο 0-0 με την ΑΕΚ Λάρνακας).

Βασικός ο Βύντρα στην ήττα της Ομόνοιας απ' την ΑΕΛ, ο Ζιαμπάρης στην ήττα του Ολυμπιακού απ' την Αλκή, ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί της Δόξας και οι Αραμπατζής, Ταραλίδης στη νίκη του Ερμή επί της Πάφου.

Ανόρθωση - Απόλλων 1-2

photos: AS Roma twitter / AZ twitter