ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Με μεγάλα γκολ από Δώνη και Καραμάνο

"Karabrahimovic" ή "Zlatamanos", με τον Καραμάνο να σκοράρει αλά Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ενώ μεγάλο γκολ στην Παρί Σεν-Ζερμέν πέτυχε και ο Τάσος Δώνης. Ασίστ είχε ο Φετφατζίδης (videos)

Ο Τάσος Καραμάνος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Έλληνες του εξωτερικού, καθώς σκόραρε για 6η φορά με την φανέλα της Φεϊρένσε στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, αλλά με τρόπο που θύμισε... Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Οι Πορτογάλοι τον αποκάλεσαν "Karabrahimovic", εμείς προσθέτουμε και το "Zlatamanos", με το γκολ του να θυμίζει εκείνο που πετύχει ο Σουηδός με την φανέλα της Ίντερ κόντρα στην Μπολόνια.

Μεγάλο γκολ πέτυχε και ο Τάσος Δώνης, καθώς στο 92' έδωσε την μαχαιριά που αποτελείωσε την Παρί Σεν-Ζερμέν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στην σπουδαία νίκη της Νις.

Ασίστ είχε ο Γιάννης Φετφατζίδης, ενώ δεν πέρασαν καλά οι Κυριάκος Παπαδόπουλος, Κώστας Μανωλάς και Ορέστης Καρνέζης.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός 18άδας

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Έμεινε στον πάγκο

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 75' στην αναμέτρηση με την Παρί Σεν-Ζερμέν και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στη σπουδαία νίκη της Νις, σκοράροντας με κοντινή κεφαλιά στο 92'. Αυτό ήταν το 3ο του γκολ στο γαλλικό πρωτάθλημα

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 70 λεπτά στη νίκη επί της Εστορίλ (2-1)

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Για 24η φορά στην 11άδα, άνοιξε το σκορ στο 2-1 επί της Μαρίτιμο στο 10ο λεπτό με ένα ιδιαίτερο γκολ (το 6ο στο πρωτάθλημα). Σκόραρε με προβολή στο πρώτο δοκάρι, σε ένα τέρμα που θύμισε λίγο την γκολάρα του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στο Ίντερ - Μπολόνια, από την σέντρα του Αντριάνο. Δεν μπορούμε να σας δείξουμε video με το γκολ του Καραμάνου, μπορούμε όμως από εκείνο του Ζλάταν. Κάπως έτσι σκόραρε και ο Έλληνας, μόνο που δεν βρήκε την μπάλα τόσο με το "τακουνάκι" όσο ο Σουηδός

Το γκολ του Ζλάταν...

Μπενφίκα - Εστορίλ 2-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Έμεινε στον πάγκο

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Μπήκε στο 74ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα από την Χετάφε (1-2)

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στην από τη Ναβαλκαρνέρο

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν στον πάγκο στον τελικό του ολλανδικού κυπέλλου (Άλκμααρ - Φιτέσε 0-2)

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 28η φορά στην 11άδα, για 21η έπαιξε σε όλο το ματς στο εφιαλτικό 1-3 στο ντέρμπι με τη Λάτσιο, χωρίς πάντως να είναι ο... αδύναμος κρίκος στην άμυνα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα και αγωνίστηκε μέχρι το 52', στο 4-0 επί της Ουντινέζε

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Μπήκε στο ματς στο 87ο λεπτό

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Δέχτηκε 4 γκολ στην Μπολόνια, χωρίς πάντως να φέρει ευθύνη σε κανένα

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 21η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς για 18η φορά, με την Κάλιαρι να επικρατεί 1-0 της Πεσκάρα

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Για 18η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Πίζα (0-0)

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Λάτσιο 1-3

Μπολόνια - Ουντινέζε 4-0

Κάλιαρι - Πεσκάρα 1-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 74' στο 0-0 με την Κολωνία

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Και αυτός επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στον θρίαμβο επί του Αμβούργου

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ο θρίαμβος του Σταφυλίδη ήταν ο εφιάλτης για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ο οποίος έπαιξε επίσης 90 λεπτά στο Άουγκσμπουργκ - Αμβούργο 4-0

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Ήταν ξανά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα με την Γκενκ (3-0)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Γκενκ - Κόρτραϊκ 3-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά (στόπερ), η ομάδα του ηττήθηκε απ'την Κάισερισπορ (3-0), παίζοντας με 10 παίκτες από το 45', λόγω αποβολής του παρτενέρ του στην άμυνα, Κένεθ Ομέρουο

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Είναι τραυματίας

Κάισερισπορ - Αλάνιασπορ 3-0

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ'την Κιλμάρνοκ (0-2)

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Έμεινε στον πάγκο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ήταν βασικός και έπαιξε 79 λεπτά στο 2-2 με την Πάρτικ Θισλ

Χαρτς - Πάρτικ Θισλ 2-2

Χάμιλτον - Κιλμάρνοκ 0-2

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Επιστροφή μετά από τιμωρία, έπαιξε 90 λεπτά στην ήττα απ'την Αούστρια στη Βιέννη (4-1)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 21η φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίστρα 1961 (0-2)

Ίστρα 1961 - Χάιντουκ Σπλιτ 0-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): -

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Ξανά στην 11άδα, έπαιξε 73 λεπτά στο 0-0 με την Ράντερς

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός για 10η φορά, έπαιξε ξανά σε όλο το ματς

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Ήταν στην 11άδα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ελσίνκι (1-1) και έπαιξε μέχρι το 78'

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Έλφσμποργκ - Έστερσουντς την Τρίτη στις 19:30

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 90', στην εκτός έδρας νίκη επί της Αλ-Ραέντ με 3-1, ενώ έκανε την ασίστ στο δεύτερο γκολ

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Ήταν ξανά στην 11άδα, έπαιξε μέχρι το 72', η ομάδα του ηττήθηκε εντός έδρας απ'την Guizhou Zhicheng (1-3)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS): Εκτός 18άδας

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Έπαιξε 90 λεπτά στον ημιτελικό του πρωταθλήματος (play-offs), με τη Melbourne Victory να επικρατεί 1-0 και να αποκλείει την Brisbane Roar. Μένει ένα ματς στο Champions League και τελειώνει η χρονιά

Melbourne Victory - Brisbane Roar 1-0

Κύπρος

Με Παπουλή να παίζει στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλων ηττήθηκε στην έδρα της ΑΕΚ, ο Γιαννιώτας μπήκε στο 75' για το ΑΠΟΕΛ (4-1 την ΑΕΛ), ενώ ως αλλαγή αγωνίστηκαν και οι Γιαννούλης (78'), Κωνσταντινίδης στο Ανόρθωση - Ομόνοια.

Με Γιαννακόπουλο και Μαραγκουδάκη να παίζουν 90 λεπτά, ο Άρης νίκησε 1-0 την Δόξα, ενώ σε όλο το ματς έπαιξε και ο Σάλιακας για την Καρμιώτισσα στην ήττα απ'τον Ερμή.

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 1-4

ΑΕΚ - Απόλλων 1-0

Ανόρθωση - Ομόνοια 4-3

Καρμιώτισσα - Ερμής 0-1

Δόξα - Άρης 0-1