ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολάρες και ασίστς οι Έλληνες

Ο Γιώργος Γεωργιάδης πέτυχε γκολ πίσω απ΄την σέντρα στην Κύπρο, ωραίο γκολ και ο Ιωαννίδης στην Ουγγαρία, πολύτιμες ασίστς απ'τους Χολέμπας, Μαρίνο και Τάτο, αγριεμένοι οι Ρέτσος και Τζαβέλλας (videos)

Δύο γκολ πέτυχαν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε, ένα όμορφο απ'τον Ιωαννίδη στην Ουγγαρία και τρομερό, με σουτ πίσω απ'τη σέντρα, απ'τον Γιώργο Γεωργιάδη στην Κύπρο.

Βαθμό ή βαθμούς έδωσαν στις ομάδες του με ασίστς οι Χολέμπας, Μαρίνος και Τάτος, ο Ρέτσος έπαιξε δεξί μπακ και ήταν πρώτος στον... τσαμπουκά, ενώ ο Τζαβέλλας αποβλήθηκε για αγκωνιά.

Ο Σιόβας δεν δέχτηκε γκολ απ'την Ατλέτικο, ούτε ο Μανωλάς απ'τη Μίλαν, ενώ δεν έκανε τελικά ντεμπούτο στο γαλλικό πρωτάθλημα ο Μήτρογλου.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Μία καλή εμφάνιση ακόμη με παρτενέρ τον Μπάρτρα στο κέντρο της άμυνας, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 στο Άουγκσμπουργκ και πλέον είναι στην κορυφή με +5, ενώ ο Σωκράτης ήταν αρχηγός

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν έχει χάσει λεπτό μετά από 7 αγωνιστικές, το Αμβούργο δεν δέχτηκε γκολ, αλλά έμεινε στο 0-0 με την Βέρντερ

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός για τέταρτη φορά, για δεύτερη έπαιξε σε όλο το ματς, η Στουτγκάρδη ηττήθηκε στη Φρανκφούρτη απ'την Άιντραχτ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Επέστρεψε στην 11άδα, αλλά έπαιξε δεξί μπακ. Έκανε καλή εμφάνιση στο 1-1 με τη Σάλκε (1-1) και έδειξε πάθος. Ήταν ο πρώτος στον... τσαμπουκά, όταν ο Οσίπκα χτύπησε συμπαίκτη του που ήταν στο έδαφος

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Η Μίλαν ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν έβαλε γκολ κυρίως λόγω του Μανωλά. Νέα εξαιρετική εμφάνιση, Τζέκο στο 72' και Φλορέντσι στο 77' καθάρισαν το ματς και ο Έλληνας αντικαταστάθηκε στο 86' για να ξεκουραστεί, καθώς είχε δεχτεί και μία κλοτσιά απ'τον Κάλινιτς

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του, μπήκε στο 71' και δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιο πέτυχε το γκολ της σπουδαίας νίκης της Μπολόνια στην έδρα της Τζένοα

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Μίλαν - Ρόμα 0-2

Τζένοα - Μπολόνια 0-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Έκανε ντεμπούτο στο Europa League την Πέμπτη, την Κυριακή ήταν για πρώτη φορά στην 18άδα, σηκώθηκε για ζέσταμα, αλλά δεν μπήκε στο ματς της Νίκαιας, κυρίως λόγω της αποβολής του του Λουίζ Γκουστάβο στο 66', που άλλαξε τα πλάνα του Ρούντι Γκαρθία. Η Νις προηγήθηκε 2-0, αλλά η Μαρσέιγ νίκησε 4-2!

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο ματς με την Paris FC στο 69', η Νιμ ηττήθηκε στο Παρίσι (2-1)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Η επιστροφή του Σιόβα έχει αλλάξει τη Λεγανές. Στο πρώτο του ματς ήρθε η ήττα απ'την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη, αλλά στα 3 επόμενα η ομάδα δεν έχει δεχτεί γκολ! Σε όλα 90άλεπτο, το Σάββατο σταμάτησε τον Γκριεζμάν και την παρέα του! 0-0 με την Ατλέτικο Μαδρίτης

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 61ο λεπτό στο 4-1 επί της Κόρδοβα

Λεγανές - Ατλέτικο 0-0

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έκτο 90άλεπτο για τον αριστερό μπακ, έκανε μάλιστα την ασίστ για να ισοφαρίσει 2-2 την Γουέστ Μπρομ ο Ρισάρλιζον στο 95'!

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 46' αντί του Φοξ, η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε 2-1 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Γουέστ Μπρομ - Γουότφορντ 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής (ήταν βασικός με την Β' ομάδα στο 3-0 επί της Ος)

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 7η φορά βασικός στην 7η αγωνιστική, ήττα στο Αϊντχόφεν (4-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έμεινε στον πάγκο

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Τιμωρημένος

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 72', Ρίο Άβε νίκησε 2-1 τη Σετούμπαλ

Ρίο Άβε - Σετούμπαλ 2-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 9η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά νίκησε 1-0 στην έδρα της Σιντ-Τρούιντεν με τον Μαρίνο να κάνει την ασίστ στο γκολ του Φαλ

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Για 9η φορά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα, η ομάδα του ηττήθηκε 0-1 απ'τη Σαρλερουά

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Και αυτός βασικός μαζί με τον Κίτσιου και αυτός έπαιξε 90 λεπτά

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Σιντ-Τρούιντεν - Σαρλερουά 0-1

Τουρκία

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς με την Γκεντσλέρμπιρλιγί. Η ομάδα του νίκησε 4-1

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Και αυτός βασικός, αλλά δεν έπαιξε σε όλο το ματς, καθώς στο 75' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά Αχμέτ Εζέκ. Η απόφασή του ήταν σωστή, αλλά έπρεπε να δώσει και πέναλτι, καθώς ήταν εντός της περιοχής η παράβαση. Όταν ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι ο διαιτητής υποστήριξε πως η αγωνία... δόθηκε μετά την γραμμή τέρματος, εκτός αγωνιστικού χώρου δηλαδή, αλλά δεν είναι έτσι, ήταν εντός μεγάλης περιοχής.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 7η αγωνιστική, έπαιξε μέχρι το 89' στη νίκη επί της Ρίζεσπορ με 3-1 και μάλιστα στο 87' έκανε την ασίστ για το 2-1 (με εκτέλεση κόρνερ)

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Βασικός στο 1-1 με την Γκιρέσουνσπορ, αντικαταστάθηκε στο 92'

Αλάνιασπορ - Γκεντσλέρμπιρλιγί 4-1

Ελάζιγκσπορ - Ρίζεσπορ 3-1

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Όγδοο 90άλεπτο στην 8η αγωνιστική, εντός έδρας ήττα με 1-4 απ'τη Ρέιντζερς

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Χάμιλτον - Ρέιντζερς 1-4

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για πέμπτη φορά βασικός, 1-1 η Σλάβια στην έδρα της Βερέγια

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Ξεπέρασε τον τραυματισμό του επέστρεψε στην 11άδα, στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ζανκτ Πέλτεν. 8η συμμετοχή στην 10η αγωνιστική, δέχτηκε την 3η του κίτρινη κάρτα

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός αποστολής

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Μπήκε στο 71ο λεπτό, στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Ρούντες

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Άσντοντ (1-0)

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 82', στην εκτός έδρας ήττα απ'την Μακάμπι Νετάνια

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ολίμπια Πράγας - Χράντετς Κραλόβε την Τετάρτη

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με τη Χάκεν

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός στο 1-1 με τη Νίτρα, αντικαταστάθηκε στο 90'

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός αποστολής

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Για 8η φορά βασικός στην ήττα 0-1 στην έδρα της Στεάουα

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα απ'τη Βίντεοτον με 2-3, έπαιξε σε όλο το ματς και ήταν αυτός που ισοφάρισε 2-2 το 78'. Ήταν το δεύτερο γκολ του στην Ουγγαρία

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Ντιόσγκιορ - Βίντεοτον 2-3

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 46', στη νίκη της ομάδας του με 5-3 επί της Αλ-Ραέντ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Και αυτός βασικός, έπαιξε 75 λεπτά στο 1-0 επί της Όχοντ

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu):

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Εκτός αποστολής

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Στις 6/10 η σέντρα στο πρωτάθλημα

Κύπρος

Τρομερό γκολ με σουτ λίγο πίσω απ'την σέντρα πέτυχε ο Γιώργος Γεωργιάδης, δίνοντας το προβάδιδμα στον Ερμή στην έδρα της Πάφου. Τελικά η ομάδα του ηττήθηκε (2-1), ενώ βασικός ήταν και ο Αραμπατζής, στο 81' μπήκε ο Σανδραβέλης, στον πάγκο έμεινε ο Ταραλίδης.

Με τον Βούρο βασικό νίκησε 1-0 το ΑΠΟΕΛ στην έδρα της Αλκής, με τον Μουλόπουλο βασικό και τον Πάγκαλο να μπαίνει στο 55' και να σκοράρει (80') ηττήθηκε ο Άρης στην έδρα της Δόξας, ενώ ο Γιάννης Παπαδόπουλος μπήκε στο 66' στη βαριά ήττα της Νέας Σαλαμίνας απ'τον Απόλλωνα (5-0).

Πάφος - Ερμής 2-1