ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ ο Βέλλιος, γκολάρα ο Λυκογιάννης

Ο Λυκογιάννης πέτυχε γκολάρα με φάουλ, ο Βέλλιος σκόραρε για 6η φορά, ο Μόρας αποθεώθηκε στη Βερόνα και ο Λάμπρου δεν δέχτηκε γκολ για 2η σερί αγωνιστική (videos)

Πρόσωπο της εβδομάδας για τους Έλληνες του εξωτερικού είναι ο Μπάμπης Λυκογιάννης, καθώς πέτυχε τρομερό γκολ με εκτέλεση φάουλ και μάλιστα σε σπουδαία νίκη της Στουρμ Γκρατς επί της Ραπίντ στη Βιέννη.

Ο Απόστολος Βέλλιος σκόραρε για 6η φορά για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ο Βαγγέλης Μόρας αποθεώθηκε στη Βερόνα από τους οπαδούς της πρώην ομάδας του, ενώ ο Κώστας Λάμπρου για δεύτερη σερί αγωνιστική δεν δέχτηκε γκολ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα μετά την τιμωρία του και πήρε και 6η κίτρινη κάρτα. Έπαιξε μέχρι το 56', όταν και αντικαταστάθηκε για να γίνει επιθετικότερη η ομάδα του (ήττα 0-1 από την Στόουκ)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Επέστρεψε στην 11άδα, ισοφάρισε 2-2 στο 24' και τελικά η ομάδα του νίκησε 5-2 στην έδρα της Μπάρνσλεϊ. Έπαιξε μέχρι το 71', ενώ αυτό ήταν το 6ο του φετινό γκολ

Ισπανία

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Μπήκε στο 68ο λεπτό, η Ρεάλ ΙΙ ηττήθηκε από την San Sebastián de los Reyes (2-1)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Και στην 14η αγωνιστική βασικός, για 4η φορά φέτος κράτησε το "μηδέν" και μάλιστα δεύτερη σερί, έτσι η Βίλεμ νίκησε 1-0 στην έδρα των Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 78ο λεπτό, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της από την Χρόνινχεν (0-4)

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν στον πάγκο της 1ης ομάδας

Τζέιμς Ευμορφίδης (Άλκμααρ): Ήταν βασικός για την Άλκμααρ ΙΙ στη νίκη επί της Λίντεν (2-0) και έπαιξε 46 λεπτά

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 16η φορά στην 16η αγωνιστική, για 15η φορά έπαιξε σε όλο το ματς και μάλιστα πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ! Η ομάδα του νίκησε 2-1 την Ραπίντ στη Βιέννη και ο Λυκογιάννης άνοιξε το σκορ στο 10' με φανταστική εκτέλεση φάουλ

Η γκολάρα του Λυκογιάννη...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έμεινε εκτός αποστολής για να προφυλαχθεί, η Ρόμα νίκησε 3-2 την Πεσκάρα

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ήταν ξανά στην 11άδα (έπαιξε 90 λεπτά), η Μπολόνια ηττήθηκε στην έδρα της από την Αταλάντα (0-2)

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Και στην 14η αγωνιστική ήταν βασικός, δέχτηκε δύο γκολ, το πρώτο με πέναλτι που έκανε ο ίδιος και το δεύτερο με φοβερό "τακουνάκι" του Σάου (νίκη της Κάλιαρι με 2-1)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Εκτός αποστολής

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς, αλλά ο Πατσίνι σκόραρε για 13η φορά και η Βερόνα νίκησε 1-0 την Μπάρι. Ο Μόρας αποθεώθηκε από τους οπαδούς της πρώην ομάδας του

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Σαλερνιτάνα - Προ Βερτσέλι τη Δευτέρα στις 21:30

Γιώργος Μακρής (Πίζα / Serie B): Εκτός αποστολής

Κάλιαρι - Ουντινέζε 2-1

Μπολόνια - Αταλάντα 0-2