ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Γκολ για Μήτρογλου, Σταυροθανασόπουλο, ασίστ για Φετφατζίδη, Τζιόλη

Marseille's Konstantinos Mitroglou celebrates after his goal during the League One soccer match between Marseille and Lyon at the Velodrome stadium, in Marseilles, southern France , Sunday, March 18, 2018. (AP Photo/Claude Paris) AP PHOTO/CLAUDE PARIS

Ο Κώστας Μήτρογλου οδήγησε τη Μαρσέιγ σε ακόμα μία νίκη, ενώ οι "Σαουδάραβες" Γιάννης Φετφατζίδης και Αλέξανδρος Τζιόλης ετοίμασαν γκολ - βαθμό για τους συμπαίκτες τους.

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά τον τελευταίο καιρό στη Μαρσέιγ, αφού από τα πόδια του άρχισε η αντεπίθεση των Μασσαλών, στην έδρα της Τρουά. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε και έφτασε τα 6 γκολ στη σεζόν.

Γκολ σημείωσε και ο Κώστας Σταυροθανασόπουλος στη δεύτερη κατηγορία του σουηδικού πρωταθλήματος, χωρίς να βοηθήσει τη Φρέι να αποφύγει την ήττα.

Δύο σημαντικές ασίστ περιελάμβανε το μενού της... Σαουδικής Αραβίας, αφού εκείνη του Γιάννη Φετφατζίδη έδωσε τη νίκη στην Αλ Αχλί κι εκείνη του Αλέξανδρου Τζιόλη την ισοπαλία στην Αλ Φεϊχά.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και φέρει μεγάλη ευθύνη για το πρώτο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του στην ήττα 0-2 από τη Σάλκε

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο στο 1-1 με το Ανόβερο

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Μπήκε στη βασική ενδεκάδα λόγω τραυματισμού του Ουέντελ και αγωνίστηκε ως αριστερό στόπερ σε τριάδα στη νίκη 4-1 επί της Άιντραχτ, χωρίς πολλά προβλήματα

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν τιμωρημένος

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ουνιόν Βερολίνου

Σάλκε - Ντόρτμουντ 2-0

Λεβερκούζεν - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν βασικός και πολύ καλός στο Derby della Capitale με αντίπαλο τη Λάτσιο (0-0), δέχθηκε πολλές κλοτσιές από Τσίρο Ιμόμπιλε και Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς κι εν τέλει αντικαταστάθηκε στο 74' με πρόβλημα τραυματισμού

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ουντινέζε

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής λόγω προβλήματος στα πλευρά

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 12ο σερί ματς στην 11άδα (11ο σερί στο πρωτάθλημα), στην εκτός έδρας ήττα με 0-1 απ' τη Χάντερσφιλντ. Δεν φέρει ευθύνη για το τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Ο μόνος Έλληνας που έπαιξε στο Νότιγχαμ - Ίπσουιτς (2-1), ως αλλαγή στο 78'

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός αποστολής

Χάντερσφιλντ - Γουότφορντ 1-0

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Μπήκε στο 69' και σκόραρε έξι λεπτά αργότερα, φτάνοντας τα 6 γκολ στη Ligue 1. Με το τέρμα αυτό, ισοφάρισε σε 2-2 τον εκτός έδρας αγώνα με την Τρουά, με τον αρχισκόρερ Φλοριαν Τοβέν να δίνει εν τέλει τη νίκη

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε αλλαγή στο 86' στην εντός έδρας ήττα 0-2 από την Σοσό

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός για 20ή φορά, έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Θέλτα και είχε σταθερή απόδοση

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Έπαιξε ως αλλαγή (64') στην εντός έδρας ήττα απ' την Σπόρτινγκ (1-0)

Λεγανές - Θέλτα 1-0

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πέρασε ως αλλαγή στο 74', έκανε δύο πολύ σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά δεν απέτρεψε την εντός έδρας ήττα 0-1 της Μπενφίκα στο ντέρμπι τίτλου με την Πόρτο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 80' στο εκτός έδρας ντέρμπι ουραγών με την Άβες (ήττα 0-1)

Μπενφίκα - Πόρτο 0-1

Άβες - Φεϊρένσε 1-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μπήκε στο 76' στο 2-2 με τη Σαρλερουά

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Εκτός αποστολής

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γκενκ, έπαιξε σε όλο το ματς

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Οστάνδη

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Έμεινε στον πάγκο

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Υποβιβάστηκε η Μέχελεν στην κανονική περίοδο (τέλος η σεζόν δηλαδή)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Σαρλερουά - Γκενκ 2-2

Οστάνδη - Σιντ Τρούιντεν 2-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά) στην εκτός έδρας ήττα 0-3 από την Αϊντχόφεν

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε αλλαγή στο 59' στην εκτός έδρας νίκη 3-0 επί της Χεράκλες

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 29η φορά βασικός (30ή συμμετοχή), έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπρέντα

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός για 25η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μαλάτιασπορ

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μαλάτιασπορ, αντικαταστάθηκε στο 77'

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 18η φορά στην 11άδα, στην εκτός έδρας συντριβή (0-5) από την Εσκισεχίρσπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός, έπαιξε 79 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανκαραγκιουτζιού

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 2-1 επί της Ντεμίρσπορ

Μαλάτιασπορ - Αλάνιασπορ 1-1

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Εκτός 18άδας

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός 18άδας

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Κιλμάρνοκ με 1-2, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 32' και αντικαταστάθηκε στο 71'

Χάμιλτον - Κιλμάρνοκ 1-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 21η φορά στην 11άδα, στην εκτός έδρας νίκη με 5-2 επί της Πιρίν

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βολουντάρι

Σωκράτης Φυτανίδης (Γκαζ Μετάν Μέντιας): Ξανά βασικός, έπαιξε 90' στην ήττα 1-2 από τη Σέπσι

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Πέρασε αλλαγή στο 76' στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Αούστρια κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 4-0 για τη Ραπίντ

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Δεν αγωνίστηκε

Θωμάς Βασιλείου (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Πρίμπραμ

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη επί της Γκέτεμποργκ με 2-1

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Σημείωσε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του, στην εντός έδρας συντριβή με 5-1 από τη Χέλσινγκμποργκ, όπου αγωνίστηκε για 68 λεπτά

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 72 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Μπαλμαζουγβάρος, για την οποία σκόραρε δις ο πρώην φορ του Παναθηναϊκού Γκέργκελι Ρούντολφ (1-2)

Λευκορωσία

Γιάννης Κάργας (Ντινάμο Μπρεστ): Βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 0-2 από την ΜΠΑΤΕ

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά στη νίκη με 1-0 επί της Οχόντ και έβγαλε την πάσα για το γκολ του Λεονάρντο

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε 90 λεπτά στο εκτός έδρας 1-1 με την Αλ Μπατίν κι έδωσε την ασίστ με το κεφάλι για το γκολ του Φαχάντ αλ Τζοχανί

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Τραυματίας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (North Carolina / USL): Κράτησε το μηδέν στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Σάρλοτ Ιντιπέντενς

Photo credits: AP Photo/Claude Paris