Γκολ, ασίστ και άμυνα οι Έλληνες

Ο Καρέλης σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική, ενώ ο Φετφατζίδης πέτυχε το 9ο γκολ του, αλλά τον πίκρανε ο Τζιόλης! Πρώτη ασίστ ο Λυκογιάννης, κορυφαίοι οι Ρέτσος, Παπασταθόπουλος, μόνος ο Κουτρουμπής (videos)

Έχει πάρει φόρα ο Νίκος Καρέλης μετά την επιστροφή του στη δράση, καθώς σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική για την Γκενκ, όμως έχασε και πέναλτι κόντρα στην Μπριζ.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά δεν πήρε τον... εμφύλιο με τον Αλέξανδρο Τζιόλη, καθώς η Αλ-Φεϊχά ισοφάρισε την Αλ-Αχλί με γκολ από ασίστ του τελευταίου.

Ασίστ έκανε και ο Μπάμπης Λυκογιάννης, την πρώτη του στη Serie A με την Κάλιαρι, τα 7 γκολ στην Κύπρο φέτος έφτασε ο Φώτης Παπουλής, ενώ σκόραρε στο επίσημο ντεμπούτο του ο Κώστας Σταυροθανασόπουλος με τη Φρέι.

Ο Γιώργος Κουτρουμπής ήταν για δεύτερο σερί ματς βασικός για τη Σταντάρ, αλλά και σε αυτό έχασε τον παρτενέρ του στην άμυνα. Αυτήν την φορά αυτός που αποβλήθηκε ήταν ο Λαΐφης.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος ήταν ο καλύτερος της Λεβερκούζεν και μάλλον πρέπει να παραμείνει στο κέντρο της άμυνας (και όχι μπακ), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, μαζί με τον Μπούρκι (τερματοφύλακας) ήταν οι καλύτεροι της Ντόρμουντ στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Στο 55' μάλιστα έχει διώξει την μπάλα πάνω στη γραμμή, γλιτώνοντας την ομάδα του απ' την ισοφάριση

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Όπως και ο Παπασταθόπουλος, έκανε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν ο καλύτερος της ομάδας του! Έπαιξε κεντρικός αμυντικός και όχι αριστερό μπακ, κάτι που μάλλον πρέπει να μονιμοποιηθεί. Κέρδισε τον εμφύλιο με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, με την τη Λεβερκούζεν να επικρατεί 2-1 στο Αμβούργο

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Επέστρεψε από τιμωρία, δεν ήταν απ' τους χειρότερους της ομάδας, αλλά δεν έκανε καλή εμφάνιση στην ήττα απ' τη Λεβερκούζεν

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Τιμωρημένος

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Ήταν βασικός στη νίκη επί της Ουέσκα και αντικαταστάθηκε στο 62'

Βαγιαδολίδ - Ουέσκα 3-2

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 19η φορά, ήταν βελτιωμένος, όπως και η Ρόμα γενικότερα, έτσι νίκησε 2-0 στο Ούντινε

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Ο Τοροσίδης επέστρεψε στην 11άδα και η Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες (είχε 3 σερί ήττες), επικρατώντας 2-1 της Σασουόλο. Έπαιξε αριστερό μπακ και στο 83' αντικαταστάθηκε απ' τον Χελάντερ

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Τρίτη συμμετοχή, δεύτερη (σερί) φορά στην 11άδα, έκανε την πρώτη του ασίστ, βγάζοντας τη σέντρα για να σκοράρει με κεφαλιά ο Παβολέτι, μειώντας για το τελικό 2-1 (νίκη η Κιέβο)

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 16η φορά, έπαιξε 80 λεπτά στη νίκη επί της Μπρέντα με 3-1, ενώ η ομάδα του δέχτηκε το γκολ αφού είχε βγει ο 21άχρονος Έλληνας κεντρικός αμυντικός (85')

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 22η φορά βασικός (23η συμμετοχή), για 19η φορά έπαιξε σε όλο το ματς με τη Ντεν Χάαχ, η οποία επικράτησε 2-1

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς, στην ήττα απ' την Πορτιμονένσε

Φεϊρένσε - Πορτιμονένσε 1-3

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Την προηγούμενη εβδομάδα είχε γκολ και ασίστ, τώρα είχε γκολ και χαμένο πέναλτι στο 2-2 με την πρωτοπόρο, Μπριζ. Άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ στο 11', στο 61' έχασε το πέναλτι και στο 74' αντικαταστάθηκε

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Δεύτερη σερί φορά βασικός, έκανε καλύτερη εμφάνιση στο 1-1 με τη Σαρλερουά και το μοναδικό γκολ που δέχτηκε η ομάδα του ήταν από πέναλτι που έκανε ο Λαΐφης. Αποβλήθηκε ο Κύπριος, ενώ θυμίζουμε πως και στο πρώτο ματς του Κουτρουμπή είχε αποβληθεί ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας (ο Λουγινταμά)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για 27η φορά βασικός στην 27η αγωνιστική (δεν έχει χάσει λεπτό), στο 1-1 με τη Σταντάρ

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Τιμωρημένος

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Επέστρεψε στην 11άδα, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ και πήρε σπουδαία νίκη επί της Άντερλεχτ

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 90ό λεπτό αντί του Σεβαλιέ, ο οποίος είχε πετύχει το γκολ της νίκη στην έδρα της Λόκερεν (0-1)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Μπριζ - Γκενκ 2-2

Σαρλερουά - Σταντάρ Λιέγης 1-1

Σιντ Τρούιντεν - Άντερλεχτ 1-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Φενέρμπαχτσε (3-0)

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός και έπαιξε 68 λεπτά στο 1-1 με την Μπαλικέσιρσπορ

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Για 10η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στο 1-1 με την Αλντινορντού

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Έπαιξε σε όλο το ματς στην εντός έδρας ήττα απ' την Εσκισέχιρσπορ (0-1)

Φενέρμπαχτσε - Αλάνιασπορ 3-0

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς και η Χάιντουκ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ντίναμο στο Ζάγκρεμπ, "σπάζοντάς" της το αήττητο!

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός αποστολής

Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Χάιντουκ Σπλιτ 0-1

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το ματς με τη Ρέιντζερς, η οποία νίκησε 5-3 στο Χάμιλτον

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Και αυτός έπαιξε σε όλο το ματς και οι δυο Έλληνες δεν είχαν και την καλύτερη εμπειρία

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Χάμιλτον - Ρέιντζερς 3-5

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Δεν πέρασε καλά στην επανέναρξη του βουλγαρικού πρωταθλήματος, δέχτηκε 4 γκολ στην έδρα της Λουντογκόρετς (4-1)

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Έμεινε στον πάγκο

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε στο 46', η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Μπνέι Σαχνίν

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για τέταρτη φορά βασικός και έπαιξε 55' λεπτά στο 1-1 με την Στουρμ Γκρατς

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Το πρωτάθλημα ξεκινά 1/4

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Σκόραρε στο επίσημο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα, στη νίκη με 2-1 επί της Γένκεπινγκς Σέντρα για σουηδικό κύπελλο. Διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 42'

Γένκεπινγκς Σέντρα - Φρέι 1-2

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, έπαιξε 90 λεπτά στο 1-1 με την Ζέμπλιν

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Άνκαραν - Αλουμίνι την Τρίτη (20/2)

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ντιόσγκιορ - Βατς την Τρίτη (20/2)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Αλ-Τζαζίρα για το Champions League (Δευτέρα), την Παρασκευή είχε σκοράρει για 9η φορά στο πρωτάθλημα (1-1 με την Αλ-Φεϊχά, την ομάδα του Τζιόλη)

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Ο Φετφατζίδης άνοιξε το σκορ στο 79' με εξαιρετικό πλασέ και η Αλ-Φεϊχά ισοφάρισε 1-1 στο 85' με τον Ντανίλο Μορένο, από ασίστ του Τζιόλη με εκτέλεση φάουλ απ' την άμυνα (και οι δυο Έλληνας έπαιξαν σε όλο το ματς)

Αλ-Φεϊχά - Αλ-Αχλί 1-1

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Kansas City FC): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 5/3

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής πέτυχε το 7ο γκολ του στο φετινό κυπριακό πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον Απόλλωνα (2-1) επί της Αλκής, της οποίας επικράτησε με 5-1.

Ο Δώνης άφησε στον πάγκο τον Βούρο στη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 2-1 επί της Ομόνοιας, για την οποία βασικος ήταν ο Βύντρα, ενώ βασικοί ήταν και για τον Ερμή οι Αραμπατζής και Ταραλίδης στην ήττα απ' την Ανόρθωση.

Απόλλων - Αλκή 5-1

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1

Ανόρθωση - Ερμής 4-0

photos: sport.be / Bologna Fc 1909 twitter / Cagliari Calcio twitter / AZ twitter / rangers.co.uk