ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες στις χαρές και στις λύπες

Ο Ρέτσος έκανε τη χειρότερή του εμφάνιση και Παπασταθόπουλος και Γιαννιώτης ήταν μοιραίοι, όμως ο Καρέλης σκόραρε για 3ο σερί ματς, ο Σταφυλίδης έκανε καλό ντεμπούτο ως βασικός και οι Φέτφα-Τζιόλης ευστόχησαν απ' τα 11 βήματα (videos)

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Παναγιώτης Ρέτσος ήταν ο καλύτερος της Λεβερκούζεν, όμως αυτήν την εβδομάδα, στην ήττα απ' τη Σάλκε (0-2), ήταν κακός και μάλιστα το kicker τον βαθμολόγησε ως τον χειρότερο του αγώνα.

Και στα δυο γκολ ουσιαστικά είναι ο (αρνητικός) πρωταγωνιστής, ενώ το kicker του έβαλε 6, τη χειρότερη δυνατή βαθμολογία, καθώς το άριστα είναι το 1 και το 6 ο χειρότερος βαθμός.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είναι υπεύθυνος για το γκολ που δέχθηκε η Ντόρτμουντ, με το οποίο η Άουγκσμπουργκ απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη Βεστφαλία.

Και ο Κώστας Μανωλάς ταλαιπωρήθηκε απ' τη Μίλαν (0-2), αλλά βέβαια δεν ήταν ο χειρότερος της ομάδας του, ενώ μοιραίος με χαμένο πέναλτι ήταν ο Γιάννης Γιαννιώτας για τη Βαγιαδολίδ.

Υπάρχουν όμως και τα θετικά. Ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν για πρώτη φορά βασικός με τη Στόουκ και έκανε καλή εμφάνιση, ο Νίκος Καρέλης σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, o Ορέστης Καρνέζης για δεύτερη φορά κράτησε το "μηδέν" σε ματς της Premier League, ενώ Φετφατζίδης και Τζιόλης έπαιξαν 120 λεπτά, ευστόχησαν και οι δύο σε πέναλτι, αλλά χαμογέλασε τελευταίος ο πρώτος!

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο και τη Δευτέρα...

Αγγλία

Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός 18άδας

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Για πρώτη φορά βασικός με τη Στόουκ, έπαιξε σε όλο το ματς με τη Λέστερ (1-1). Έκανε καλή εμφάνιση και κατάφερε να κρατήσει τουλάχιστον για 80 λεπτά... σιωπηλό έναν απ' τους ακραίους μέσους στην Ευρώπη, τον Ριγιάντ Μαχρέζ

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Για 6ο σερί ματς στην 11άδα (5η σερί στο πρωτάθλημα), για δεύτερη φορά δεν δέχτηκε γκολ και η Γουότφορντ νίκησε 1-0 την Έβερτον

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός για 17η φορά και για 16η έπαιξε σε όλο το ματς

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Στέφανος Καπίνο (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Κοστέλ Παντιλιμόν)

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Leicester City's Riyad Mahrez, centre, challenges for the ball with Stoke City's Konstantinos Stafylidis, left, and Bruno Martins Indi during the English Premier League soccer match, Leicester City against Stoke City, at the King Power Stadium, Leicester, England, Saturday Feb. 24, 2018. (Nick Potts/PA via AP) NICK POTTS/PA VIA AP

Λέστερ - Στόουκ 1-1

Γουότφορντ - Έβερτον 1-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά, φέρει ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε η Ντόρτμουντ, στο εντός έδρας 1-1 με την Άουγκσμπουργκ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Ξανά βασικός ως στόπερ, έκανε όμως κακή εμφάνιση στην ήττα απ' τη Σάλκε (0-2). Ο Μπούργκσταλερ τον εξέθεσε στο πρώτο γκολ, ενώ το δεύτερο προήλθε από πέναλτι που έκανε ο Έλληνας στόπερ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν ξανά βασικός, έκανε καλή εμφάνιση, αλλά η Βέρντερ νίκησε 1-0 το Αμβούργο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Ζανκτ Πάουλι / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Leverkusen's Panagiotis Retsos fouls Schalke's Breel Emboli which leads to a penalty during the German Bundesliga soccer match between Bayer Leverkusen and FC Schalke 04 in Leverkusen, Germany, Sunday, Feb 25, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Λεβερκούζεν - Σάλκε 0-2

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 1-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Τραυματίας

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 68ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη επί της Νιορ (1-4)

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ξανά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ (0-0 με τη Λας Πάλμας)

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Ήταν ο μοιραίος στην ήττα απ' την Κόρδοβα. Στο 61' έχασε πέναλτι (κακή εκτέλεση και απόκρουση του τερματοφύλακα) και μαζί έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-2. Η Κόρδοβα τελικά ισοφάρισε στο 73' και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 87 (2-1)

Κόρδοβα - Βαγιαδολίδ 2-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός για 20ή φορά, ο Κουτρόνε τον πρόλαβε και άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν, η οποία νίκησε 2-0 στη Ρώμη. Δεν ήταν κακός πάντως ο Μανωλας και μάλιστα αν δεν ήταν αυτός οι "ροσονέρι" ίσως να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός για 3η φορά στη Serie A, δεν κατάφερε κάτι στην εντός έδρας συντριβή από τη Νάπολι με 0-5, είχε μία καλή στιγμή με σέντρα σουτ

Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Μπρέσια / Serie B): Εκτός αποστολής

Μάριος Οικονόμου (Μπάρι / Serie B): Εκτός αποστολής

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Μίλαν 0-2

Κάλιαρι - Νάπολι 0-5

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός για 17η φορά, έπαιξε σε όλο το ματς, στη νίκη με 2-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 23η φορά βασικός (24η συμμετοχή), για 20ή φορά έπαιξε σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε 1-0 τη Ρόντα

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 94ο λεπτό αντί του Ζόνας (Πάσος Φερέιρα - Μπενφίκα 1-3)

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Μπήκε στο 80ό λεπτό στην ήττα εκτός έδρας ήττα απ' την Μπελενένσες (1-0)

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Ξανά βασικός, έκανε το 3-0 στο 85' στη νίκη επί της Άντβερπ (4-0) και σκόραρε για 4η σερί αγωνιστική!

Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Τρίτη σερί φορά βασικός, το μοναδικό γκολ που δέχτηκε η Μπριζ απ' τη Σταντάρ ήταν αντικανονικό (1-1)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Για πρώτη φορά δεν αγωνίστηκε και ο λόγος ήταν οι κίτρινες κάρτες

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Για πρώτη φορά έπαιξε σε όλο το ματς, η Μουσκρόν ηττήθηκε στην έδρα της Άντερλεχτ (5-3!)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Επέστρεψε από τιμωρία και έπαιξε μόνο στο πρώτο 45άλεπτο στην ήττα απ' την Οστάνδη (2-0)

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Μπήκε στο 91ο λεπτό, η Κόρτραϊκ έχει δεχτεί γκολ στο 85' και τελικά ηττήθηκε απ' τη Ζούλτε-Βάρεχεμ (0-1)

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Εκτός 18άδας

Γκενκ - Άντβερπ 4-0

Σταντάρ Λιέγης - Μπριζ 1-1

Άντερλεχτ - Μουσκρόν 5-3

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 81' για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του (ήττα απ' την Τράμζονσπορ με 1-2)

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Ήταν βασικός και αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα απ' τη Σλάβεν Κοπρίβνιτσα (0-1)

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Αναβλήθηκε το Ριέκα - Ντίναμο Ζάγκρεμπ λόγω κακοκαιρίας

Χάιντουκ Σπλιτ - Σλάβεν Κοπρίβνιτσα 0-1

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Ήταν βασικός και έπαιξε 67 λεπτά (αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού) στην εντός έδρας νίκη επί της Πάρτικ Θισλ (2-1)

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Εκτός 18άδας

Χάμιλτον - Πάρτικ Θισλ 2-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για 16η φορά βασικός στο 1-1 με τη Λοκομοτίφ Πλόβντιφ

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Έμεινε στον πάγκο

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ήταν βασικός και έπαιξε 60 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Μακάμπι Νετάνια (1-2)

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ήταν για πέμπτη φορά βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, στη νίκη με 2-0 επί της ΛΑΣΚ Λιντς

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί τον Μάρτιο

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Το πρωτάθλημα ξεκινά 1/4

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Φρέι / Superettan): Ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 16ο λεπτό λόγω τραυματισμού στην εντος έδρας ήττα (0-1) απ' την Γιόγκαρντεν (Τζουργκάρντεν) για το κύπελλο

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 45 λεπτά στην έδρα απ' την Πάκσι (2-1)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το 90άλεπτο (1-1) και την παράταση (2-2), στη ρεβάνς του κυπέλλου με την Αλ-Φεϊχά. Η Αλ-Αχλί επικράτησε 4-3 στα πέναλτι, με τον "Φέτφα" να εκτελεί το πρώτο και να σκοράρει

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Και αυτός έπαιξε 120 λεπτά και αυτός εκτέλεσε εύστοχα το πρώτο πέναλτι της ομάδας του, απαντώντας στο Φετφατζίδη, αλλά ο "Φέτφα" ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε

Αλ-Φεϊχά - Αλ-Αχλί 2-2 [3-4 πέν.]

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Kansas City FC): Το πρωτάθλημα ξεκινά στις 5/3

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' τους Newcastle Jets (0-1)

Brisbane Roar - Newcastle Jets 0-1

Κύπρος

Ο Λουκάς Βύντρα έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Δόξα (1-3), το ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-2 στην έδρα του Ολυμπιακού με τον Βούρο στον πάγκο, ενώ για τους γηπεδούχους ήταν βασικός ο Ζιαμπάρης.

Με βασικούς τους Αραμπατζή και Ταραλίδη ο Ερμής νίκησε 4-1 τον Άρη, στην 11άδα του οποίου ήταν οι Μουλόπουλος και Μαραγκουδάκης, ενώ στο 72' μπήκε ο 18άχρονος τερματοφύλακας, Άγγελος Κανάνης (ντεμπούτο).

Ομόνοια - Δόξα 1-3

Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ 2-3

Ερμής - Άρης 4-1

photos: stokecityfc.com / Nick Potts/PA via AP / AP Photo/Martin Meissner