ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Έλληνες "εκτελεστές" και δημιουργοί

Πρώτο γκολ για τον Τζαβέλλα στην Τουρκία, σκόρερ και δημιουργός ο Φετφατζίδης, δύο ασίστς ο Ταχτσίδης και από μία οι Γκέντσογλου και Λυκογιάννης. Δείτε τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο (videos)

Λίγες μέρες αφού έκανε την ασίστ για το γκολ του Μήτρογλου στις Βρυξέλλες στο ματς της εθνικής Ελλάδος με το Βέλγιο, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έκανε δύο ασίστς στη νίκη της Κάλιαρι με 3-1 στο Παλέρμο.

Ασίστ έκανε και ο Σάββας Γκέντσογλου στην Κροατία και ο Μπάμπης Λυκογιάννης στην Αυστρία, ενώ γκολ και ασίστ είχε ο Γιάννης Φετφατζίδης στην Σαουδική Αραβία.

Εκτός του "Φέτφα", σκόραρε και ο Γιώργος Τζαβέλλας για την Αλάνιασπορ, έτσι πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην Τουρκία.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Επέστρεψε στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς και η Γουότφορντ νίκησε 1-0 τη Σάντερλαντ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός 18άδας

Θάνος Πέτσος (Φούλαμ / Championship): Έμεινε στον πάγκο

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 73ο λεπτό στο 1-1 με την Πρέστον

Γουότφορντ - Σάντερλαντ 1-0

Γαλλία

Τάσος Δώνης (Νις): Έμεινε στον πάγκο

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Πόρτο (1-1), δεν σκόραρε για 2η σερί αγωνιστική

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν και αυτός βασικός, έπαιξε επίσης σε όλο το ματς

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπελενένσες

Μπενφίκα - Πόρτο 1-1

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανές): Νέα επιτυχία για την Λεγκανές το 1-1 στην έδρα της Σοθιεδάδ, με τον Σιόβα να είναι στην 11άδα για 8η φορά (για 7η φορά έπαιξε σε όλο το ματς) και να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα): Εκτός 18άδας

Γιώργος Σαμαράς (Σαραγόσα / Segunda División): Μπήκε στο 86' στο 1-1 με την Βαγιαδολίδ, ήταν η 3η του συμμετοχή και συνολικά έχει παίξει 29 λεπτά

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Μαδρίτης ΙΙ / Segunda B): Εκτός 18άδας

Σοθιεδάδ - Λεγκανές 1-1

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός για 28η φορά στην 28η αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε στην Ουτρέχτη (2-0)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έχει επιστρέψει στην 2η ομάδα, έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη με 5-0 επί της UNA

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Ο Αναστασίου τον έβαλε στο ματς στο 46' αντί του Ατζαγκούν, η Ρόντα ηττήθηκε σε σημαντικότατο ματς για την παραμονή από την Ντεν Χαάχ (4-1) και είναι πλέον στην τελευταία θέση

Ουτρέχτη - Βίλεμ 2-0

Ντεν Χάαχ - Ρόντα 4-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Για 25η φορά στην 11άδα, έπαιξε σε όλο το ματς με την Έμπολι, η Ρόμα δεν δέχτηκε γκολ και νίκησε 2-0

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Είναι τραυματίας

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Για 17η φορά στην 11άδα, μία ακόμη καλή εμφάνιση στο Παλέρμο και μάλιστα έκανε δύο ασίστς. Η ομάδα του νίκησε 3-1 και ο Ταχτσίδης έπαιξε σε όλο το ματς

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Επέστρεψε στην 11άδα και αντικαταστάθηκε στο 77', στην προσπάθεια της Μπολόνια να γίνει πιο επιθετική και να ισοφαρίσει την Φιορεντίνα (1-0)

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι / Serie B): Επέστρεψε στην 11άδα, αγωνίστηκε καθόλη την διάρκεια του αγώνα με την Προ Βερτσέλι, η οποία νίκησε 1-0

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Έμπολι 2-0

Παλέρμο - Κάλιαρι 1-3

Φιορεντίνα - Μπολόνια 1-0

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στο ντέρμπι με τη Σάλκε, στο 77' δεν κατάφερε να ανακόψει το σουτ του Κέχρερ και διαμορφώθηκε το τελικό 1-1

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Για 9η φορά στην 11άδα, έπαιξε 90άλεπτο για 8η φορά, το Αμβούργο πήρε σπουδαία νίκη επί της Κολωνίας με γκολ του Χόλτμπι στο 91' (2-1)

Χάρης Μαυρίας (Καρσλρούη / 2. Bundesliga): Έπαιξε ξανά δεξί μπακ, η Καρλσρούη προηγήθηκε στη Νυρεμβέργη, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο πέναλτι έκαναν ανατροπή (2-1)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς / 2. Bundesliga): Έμεινε στον πάγκο

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Τρίτη συμμετοχή με την πρώτη ομάδα της Μπόχουμ, μπήκε στο 78' στο ματς με τη Ζάντχαουζεν (0-0)

Σάλκε - Ντόρτμουντ 1-1

Αμβούργο - Κολωνία 2-1

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Νοκ-άουτ με σοβαρότατο τραυματισμό, χάνει όλη τη σεζόν

Σωτήρης Νίνης (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός για 31η φορά στην 31η αγωνιστική, η ομάδα του ηττήθηκε από τη Γκενκ (4-0)

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έμεινε στον πάγκο

Δημήτρης Γούτας (Κόρτραϊκ): Έπαιξε 90 λεπτά στη νίκη επί της Μουσκρόν (2-1)

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός έπαιξε 90 λεπτά για 8η φορά και μάλιστα πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Τουρκία, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 επί της Κασίμπασα με κοντινή προβολή στο 79'

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ / 1. Lig): Είναι τραυματίας

Αλάνιασπορ - Κασίμπασα 3-1

Σκωτία

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε 90 λεπτά, η Χάμιλτον δεν δέχτηκε γκολ και με τέρμα του Αλεσάντρε Ντ'Ακόλ στο 89' νίκησε 1-0 την Σεντ Τζόνστοουν

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Μπήκε στο 52ο λεπτό και βοήθησε την Σαρρή

Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με την Σέλτικ, η οποία νίκησε 5-0 και κατέκτησε το πρωτάθλημα

Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): Ήταν και αυτός βασικός, αντικαταστάθηκε στο 65'

Χαρτς - Σέλτικ 0-5

Χάμιλτον - Σεντ Τζόνστοουν 1-0

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός για 27η φορά στην 27η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς, η ομάδα του νίκησε 4-0 την Βόλφσμπεργκερ και ο αυτός έκανε την ασίστ για το 4ο γκολ

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Για 17η φορά βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς στην εκτός έδρας νίκη επί της Ίντερ Ζάπρεσιτς (1-3) και μάλιστα έκανε με σέντρα από δεξιά την ασίστ για την ισοφάριση (1-1)

Ίντερ Ζάπρεσιτς - Χάιντουκ Σπλιτ 1-3

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο

Δανία

Κώστας Τσιμίκας (Έσμπιεργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιώργος Κατσικάς (Έσμπιεργκ): Βασικός για 6η φορά, έπαιξε ξανά σε όλο το ματς, η ομάδα του δεν δέχτηκε γκολ, αλλά δε νίκη την Ράντερς (0-0)

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Στις 12/4 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Γιώργος Κατίδης (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Χάρης Χαντζόπουλος (Γιάρο / Ykkönen): Στις 6/5 η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Έμεινε στον πάγκο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ρουμανία

Κώστας Ρουγκάλας (Τάργκου Μούρες): Όγδοη συμμετοχή, ξανά βασικός, ξανά έπαιξε 90 λεπτά, η ομάδα του ηττήθηκε στην έδρα της Μποτοσάνι

Μποτοσάνι - Τάργκου Μούρες 2-0

Βοσνία

Δημήτρης Τόσκας (Ζελιέζνιτσαρ): Εκτός 18άδας

Σλοβενία

Φάνης Τζανδάρης (Κόπερ): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Τάσος Δημητριάδης (Ζέμπλιν): Ήταν βασικός και έπαιξε μέχρι το 80' στην ήττα στην έδρα της Σένιτσα (1-0)

Λιθουανία

Ανέστης Καρακώστας (Ζάλγκιρις Κάουνας): Ήταν βασικός και έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο στην ήττα από την Λιέταβα (5-2)

Μαυροβούνιο

Γιώργος Γεμιστός (Λόβτσεν): Ήταν βασικός έπαιξε σε όλο το ματς, στην εκτός έδρας νίκη από της Γέβινστβο (0-1)

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Ήταν βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς και είχε ένα γκολ και μία ασίστ στο 6-0 επί της Βαζ για το κύπελλο. Η ασίστ στο 2-0 (35'), το γκολ στο 6-0 (71')

Αλ-Αχλί - Βαζ 6-0

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός για πέμπτη φορά (τέταρτη στο πρωτάθλημα), έπαιξε ξανά σε όλο το ματς και η ομάδα του νίκησε 5-1 την Central Coast Mariners (οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 49')

Brisbane Roar - Central Coast Mariners 5-1

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Εκτός 18άδας

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery / USL): Για δεύτερη φορά στην 11άδα, δεύτερη σερί νίκη στη δεύτερη αγωνιστική η Charleston Battery με 2-0 στην έδρα της Charlotte Independence

Κύπρος

Ο Φώτης Παπουλής έπαιξε 84 λεπτά στην σπουδαία νίκη του Απόλλωνα στην έδρα της Ομόνοιας (0-2), για την οποία έπαιξαν σε όλο το ματς οι Βύντρα και Σοϊλέδης (πάγκο ο Κωνσταντινίδης).

Βασικός ήταν ο Γιαννιώτας για το ΑΠΟΕΛ, αντικαταστάθηκε στο 66' και η ΑΕΚ έκανε ανατροπή στα τελευταία λεπτά (2-1), ενώ στο 70' μπήκε ο Γεωργιάδης για την ΑΕΛ, η οποία νίκησε 1-0 στην έδρα της Ανόρθωσης (πάγκο ο Γιαννούλης).

Με Γιαννακόπουλο και Μαραγκουδάκη στην 11άδα ηττήθηκε ο Άρης από τον Εθνικό (0-1), με Ταραλίδη και Σάλιακα στην 11άδα ηττήθηκε η Καρμιώτισσα στην έδρα της Δόξας (3-0).

Ομόνοια - Απόλλων 0-2

Ανόρθωση - ΑΕΛ 0-1

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-1

Άρης - Εθνικός 0-1

Δόξα - Καρμιώτισσα 3-0