ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Εφιάλτης" για Μανωλά, Καρνέζη και Σταφυλίδη

Εντυπωσιακό αυτογκόλ από τον Μανωλά, ο Μπαλοτέλι εκτέλεσε τον Καρνέζη, "καψόνι" στον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ντεμπούτο για τον Σηφάκη. Διαβάστε στο Sport24.gr τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού στα μέσα της εβδομάδας

Άτυχος ο Κώστας Μανωλάς, καθώς με αυτογκόλ του στο 85' η Ρόμα ηττήθηκε από την Σαμπντόρια, ενώ ο Καρνέζης δέχτηκε 3 γκολ στο 45άλεπτο από την Μίλαν.

Ταλαιπωρήθηκαν Παπασταθόπουλος και Σταφυλίδης, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μπήκε στο 93ο λεπτό, ο Μαρκέτι σταμάτησε τον Ταχτσίδη, ενώ ο Μιχάλης Σηφάκης έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Κόρτραικ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού στα μέσα της εβδομάδας...

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Τον μάτιασαν τον Μανωλά στο ματς με τον Μπαρτσελόνα, δεν ήταν το ίδιο καλός την Κυριακή με την Σασουόλο και την Τετάρτη πέτυχε αυτογκόλ στο 85' και... χάρισε στην Σαμπντόρια τη νίκη με 2-1 επι της Ρόμα. Ήταν βασικός με παρτενέρ τον Ντε Ρόσι, έπαιξε σε όλο το ματς

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Έμεινε και αυτός στον πάγκο, έτσι τελικά δεν υπήρξε... ελληνικός εμφύλιος στο Σαμπντόρια - Ρόμα

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Καμία αντίδραση από τον Έλληνα πορτιέρε στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπαλοτέλι στο 5ο λεπτό, δέχτηκε άλλα δύο γκολ στο ημίχρονο και έχει μικρή ευθύνη σε όλα (νίκη η Μίλαν με 3-2)

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Μίλαν, καθώς είχε αποβληθεί το Σάββατο με την Έμπολι

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Τζένοα): Ήταν στην 11άδα στην αναμέτρηση με την Λάτσιο στην Ρώμη, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου εκτέλεσε δύο φάουλ από καλή θέση, αμφότερες οι εκτελέσεις ήταν καλές και ο Μαρκέτι απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο προπονητής του τον αντικατέστησε στο 46'

Κρις Οικονομίδης (Λάτσιο): Ούτε σε αυτό το ματς έκανε ντεμπούτο στην Serie A, είδε από τον πάγκο την Λάτσιο να επικρατεί με 2-0 της Τζένοα

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Έπαιξε φυσικά σε όλο το ματς στο Μιλάνο κόντρα στην Ίντερ, η απουσία του Ράφα Μάρκες και η δυσκολία του αγώνα έφερε αλλαγή στο σύστημα, η άμυνα είχε πέντε, τρία στόπερ δηλαδή και ο Μόρας έπαιξε με Μπιανκέτι και Χελάντερ δίπλα του. Μια χαρά τα πήγε στην οργάνωση της άμυνας, δυστυχώς για την Βερόνα ο Αλμπερτάτσι έχασε τον Φελίπε Μέλο σε εκτέλεση κόρνερ και ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά χάρισε στους "νερατζούρι" τη νίκη

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ξανά βασικός, ξανά αγωνίστηκε σε όλο το ματς, με την Μπολόνια να "λυγίζει" στο 71' και την Φιορεντίνα να επικρατεί τελικά με 2-0

Σάββας Γκέντσογλου (Μπάρι / Serie B): Έμεινε εκτός αποστολής, η Μπάρι έχασε 1-4 στην έδρα της Κροτόνε

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι / Serie B): Έμεινε εκτός αποστολής, η Μπάρι έχασε 1-4 στην έδρα της Κροτόνε

Σαμπντόρια - Ρόμα 2-1

Ίντερ - Βερόνα 1-0

Ουντινέζε - Μίλαν 2-3

Φιορεντίνα - Μπολόνια 2-0

Λάτσιο - Τζένοα 2-0

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Και πάλι στον πάγκο, η Λεβάντε στο 93' ισοφάρισε 2-2 την Έιμπαρ

Νίκος Βέργος (Έλτσε / Segunda División): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουόφορντ): Η Γουότφορντ δεν αγωνίστηκε, έχει αποκλειστεί από το League Cup

Χάρης Μαυρίας (Σάντερλαντ): Είναι στο ρόστερ της U21, δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Premiership): Στο ματς του League Cup δόθηκε η ευκαιρία στον Τομάς να αγωνιστεί, ο Κωνσταντόπουλος ήταν εκτός αποστολής, η "Μπόρο" νίκησε 3-0 την Γουλβς

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο ματς μαζί με τον Χούμελς στο κέντρο της άμυνας, πρώτη απώλεια για την Ντόρτμουντ που είχε γενικά σοβαρά αμυντικά προβλήματα, αλλά πήρε βαθμό με το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (1-1)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λεβερκούζεν): Μετά την "3άρα" από την Ντόρτμουντ δεν ξεκίνησε βασικός κόντρα στην Μάιντς, η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 και ο Κυριάκος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 93'

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έζησε τον εφιάλτη. Ήταν βασικός, η Γκλάντμπαχ στο 21' ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0 (5', 17', 19 και 21' τα γκολ), η αντίδραση του προπονητή ήταν να βγάλει τον Σταφυλίδη στο ημίχρονο, όχι πως αυτός ήταν αιτία του κακού (4-2 το τελικό σκορ)

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την ομάδα του να παίρνει τους πρώτους της βαθμούς στην Bundesliga (3-1 στην έδρα του Ανόβερο)

Νίκος Ιωαννίδης (Ντόρτμουντ): Είναι στο ρόστερ τη Β' ομάδας, έμεινε εκτός αποστολής στην ήττα με 1-2 από την Γκλάντμπαχ

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Είναι στο ρόστερ της Β' ομάδας, δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Χόφενχαϊμ - Ντόρτμουντ 1-1

Γκλάντμπαχ - Άουγκσμπουργκ 4-2

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν έπαιξε η Μπενφίκα μεσοβδόμαδα

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Δεν έπαιξε η Μπενφίκα μεσοβδόμαδα

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Πρόκριση στην επόμενη φάση του ολλανδικού κυπέλλου, νίκη με 3-0 και τον Λάμπρου να είναι βασικός

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Ήταν εκτός αποστολής, η Τβέντε αποκλείστηκε στο ολλανδικό κύπελλο απο την Χρόνινχεν

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είναι εκτός δράσης από τον περασμένο Νοέμβρη με ρήξη πρόσθιου χιαστού

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης (Κόρτραϊκ): Έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Κόρτραϊκ, η οποία νίκησε 5-0 την Olsa Brakel και πέρασε στην επόμενη του βελγικού κυπέλλου

Θανάσης Παπάζογλου (Κόρτραϊκ): Βασικός και ο Παπάζογλου, δεν σκόραρε, έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο

Κώστας Ρουγκάλας (Λόιβεν): Έπαιξε 90 λεπτά, η Λόιβεν πήρε πρόκριση επικρατώντας με 3-2 της Λόμελ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν αγωνίστηκε, η Σαρλερουά προκρίθηκε με το 3-0 επί της Walhain

Αυστρία

Θάνος Πέτσος (Ράπιντ Βιέννης): Είχε τραυματιστεί στην προπόνηση της εθνικής Ελλάδος, η Ραπίντ απέκλεισε στην παράταση την Amstetten

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στούρμ Γκρατς): Εκτός αποστολής στο 7-0 της Στουρμ Γκρατς επί της Seekirchen για το κύπελλο

Ισραήλ

Λουκάς Βύντρα (Χαπόελ Τελ-Αβίβ): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Γιάννης Παπαδόπουλος (Χαπόελ Κφαρ Σαμπά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Τουρκία

Φάνης Γκέκας (Εσκισέχιρσπορ): Έμεινε στον πάγκο, η ομάδα του πήρε πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με το 1-0 επί της Ισκεντέρουνσπορ

Ελβετία

Τάσος Δώνης (Λουγκάνο): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς πρωταθλήματος με την Ζυρίχη, 0-0 το αποτέλεσμα