ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Άσφαιροι" οι Έλληνες, ασίστ για Μανιάτη, Βασιλόγιαννη στην Τουρκία

Χωρίς γκολ πέρασε το Σαββατοκύριακο για τους Έλληνες του εξωτερικού, ωστόσο υπήρξαν δύο ασίστ, αμφότερες στην Τουρκία (video).

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, οι Έλληνες ποδοσφαιριστές δεν κατάφεραν να βρουν τα δίχτυα στα διεθνή πρωταθλήματα όπου αγωνίζονται.

Ο Γιάννης Μανιάτης, πάντως, αποδείχθηκε πολύ χρήσιμος για την Αλάνιασπορ, αφού έβαλε κι αυτός το "λιθαράκι" του στην επική ανατροπή από 0-3 απέναντι στην Τράμπζονσπορ, με ασίστ για το 3-2.

Στην ίδια χώρα, αλλά μία κατηγορία πιο χαμηλά, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης έβγαλε κι αυτός ασίστ στη νίκη της Ουμρανίγεσπορ επί της Ντενίζλισπορ με 4-2, που την έφερε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, ξεχωρίζει μία φανταστική κάθετη πάσα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου η οποία κατέληξε σε γκολ στο... πάρτι της Ντόρτμουντ επί της Γκλάντμπαχ.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Μπορεί η Ντόρτμουντ να δέχθηκε το πρώτο φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα, ωστόσο ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν από τους διακριθέντες στη νίκη 6-1 επί της Γκλάντμπαχ και μάλιστα έβγαλε μία φανταστική πάσα από την οποία προήλθε το 3-0

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν διασώθηκε στην εκτός έδρας ήττα με 0-3 από τη Λεβερκούζεν. Έπαιξε για 90 λεπτά και δέχθηκε κίτρινη κάρτα

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός για δεύτερη φορά, έπαιξε 71 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Άουγκσμπουργκ και ήταν από τους καλύτερους παίκτες

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Βασικός για 3η φορά φέτος, αντικαταστάθηκε στο 87' στην εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Ίνγκολστατ

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ουντινέζε και δεν είχε μεγάλη συνεισφορά

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο, ήταν ανέτοιμος

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Εκτός αποστολής

Ρόμα - Ουντινέζε 3-1

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Εκτός 18άδας (ανέτοιμος)

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Η Λανς αγωνίζεται τη Δευτέρα στις 21:45 στην έδρα της Κλερμόν

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Βασικός για 5η φορά, ως αριστερός μέσος, βγήκε αλλαγή στο 61' στην εντός έδρας ήττα 1-5 από τη Νιόρ

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ήταν βασικός και είχε καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λας Πάλμας

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Εκτός 18άδας

Λας Πάλμας - Λεγανές 0-2

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Ενενηντάλεπτο ξανά για τον αριστερό μπακ (έπαιξε και αριστερός μπακ χαφ όταν το σύστημα έγινε 3-5-2) στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Σουόνσι

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Εουρέλιο Γκόμες)

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα 1-2 από την Άστον Βίλα

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Σουόνσι - Γουότφορντ 1-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Εκτός αποστολής

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Χέρενφεν

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έμεινε στον πάγκο

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε στο 74' στην έδρα της Άβες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο 0-0

Άβες - Ρίο Άβε 0-0

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός αποστολής (ανέτοιμος)

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 8η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά, η Σαρλερουά ηττήθηκε εντός έδρας 1-2 από τη Μπριζ

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Για 8η φορά βασικός, δεν έχει χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα, η ομάδα του ηττήθηκε 0-2 από τη Μέχελεν

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Και αυτός βασικός μαζί με τον Κίτσιου, έγινε αλλαγή στο 83'

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Μπήκε στο 87' στην εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Ρόζελαρ

Σαρλερουά - Μπριζ 1-2

Μέχελεν - Σιντ Τρούιντεν 2-0

Βέστερλο - Ρόζελαρ 4-0

Τουρκία

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός και αναντικατάστατος στην αναμέτρηση με την Τράμπζονσπορ, όπου η ομάδα του βρέθηκε να χάνει με 0-3 εκτός έδρας μέχρι το 45' κι έκανε απίθανη ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη με 4-3

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι και μάλιστα έβγαλε την ασίστ για το 2ο γκολ της ομάδας του, με σέντρα από δεξιά προς τον Χουνιόρ Φερνάντες

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Βασικός και στην 6η αγωνιστική, δεν σκόραρε για 3ο σερί ματς, στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Γκιρεσούνσπορ

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Έβγαλε την ασίστ με σέντρα από δεξιά για το γκολ του Ιμπραΐμ Ακντάγ για το 3ο γκολ της ομάδας του, στην εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Ντενίζλισπορ

Τράμπζονσπορ - Αλάνιασπορ 3-4

Γκιρεσούνσπορ - Ελάζιγκσπορ 0-0

Ουμρανίγεσπορ - Ντενιζλίσπορ 4-2

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Έβδομο 90άλεπτο στην 7η αγωνιστική, εκτός έδρας ήττα με 1-2 απ'τη Σεντ Τζόνστοουν

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Σεντ Τζόνστοουν - Χάμιλτον 2-1

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για τέταρτη φορά βασικός, η ομάδα του νίκησε 4-0 στην έδρα της την Βιτόσα Μπίστριτσα

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Εκτός αποστολής, λόγω τραυματισμού

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 73' στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βόλφσμπεργκερ

Bundesliga Αυστρίας 2017-2018: Ραπίντ - Βόλφσμπεργκερ 4-2

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Άρχισε βασικός, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 35' και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, στο 2-2 της Χάιντουκ με τη Λοκομοτίβα, όπου ο Οϋγκο Αλμέιδα σημείωσε δύο γκολ για τους γηπεδούχους

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός αποστολής

1.HNL 2017-2018: Χάιντουκ - Λοκομοτίβα 2-2

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Μπήκε στο 69' στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Μπήκε στο 57', μετά από το γκολ της ομάδας του, στο 1-0 επί της Μπνέι Σακχίν

Μακάμπι Πετάχ Τίκβα - Μπνέι Σακχίν 1-0

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μακάμπι Χάιφα 0-0

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Αναβλήθηκε ο εκτός έδρας αγώνας με τη Φρίντεκ

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Εκτός 18άδας

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Εκτός αποστολής

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Ήταν στη βασική 11άδα στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σόγκνταλ και αντικαταστάθηκε στο 72'

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Εκτός αποστολής

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα 2-3 από τη Ζίλινα

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός αποστολής

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έπαιξε για 55 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα 0-2 από τη Φερεντσβάρος

Νίκος Βέργος (Βάσας): Ο εντός έδρας αγώνας με την Σομπάτελι αναβλήθηκε λόγω προβλήματος με τους προβολείς

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Για 8η φορά βασικός στην ήττα 0-1 στην έδρα της Στεάουα

Στεάουα - Ντινάμο 1-0

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έπαιξε βασικός, έχασε δύο ευκαιρίες (η μία διπλή) και αντικαταστάθηκε στο 68', στην εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Αλ Μπατίν

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Έπαιξε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Αλ Νασρ

Αλ Μπατίν - Αλ Αχλί 1-2

Αλ Νασρ - Αλ Φεϊχά 2-2

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Μπήκε στο 72' στην εκτός έδρας ήττα με 1-3 από την Shanghai Shenhua