Marseille's Konstantinos Mitroglou gestures after scoring during the League One soccer match between Marseille and Caen, at the Velodrome stadium, in Marseille, southern France, Sunday, Nov. 5, 2017. (AP Photo/Claude Paris) AP PHOTO/CLAUDE PARIS

"Αγριεμένοι" οι Έλληνες διεθνείς πριν τα μπαράζ με την Κροατία, καθώς σκόραραν οι Μήτρογλου, Μανωλάς και Σάμαρης. Άσιστ ο Μανιάτης, όπως και οι Χολέμπας, Παπάζογλου και Γιάννου (videos)

Τρία μέλη της εθνικής ομάδας σκόραραν το Σαββατοκύριακο, πριν από τα μπαράζ με την Κροατία, με τους Κώστα Μήτρογλου, Κώστα Μανωλά και Ανδρέα Σάμαρη να βρίσκουν δίχτυα.

Ένα άλλο μέλος της εθνικής, ο Γιάννης Μανιάτης, είχε ασίστ, όπως και οι Χοσέ Χολέμπας, Θανάσης Παπάζογλου, Απόστολος Γιάννου (με αστείο τρόπο).

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος είναι ο παίκτης με τις περισσότερες κίτρινες κάρτες στην Bundesliga, ο Ορέστης Καρνέζης έκανε... εφιαλτικό ντεμπούτο στην Premier League, ενώ ο Γιώργος Κατίδης πέτυχε το 4ο γκολ του στην Β' κατηγορία της Τσεχίας.

Αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο...

Γαλλία

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Για τέταρτη σερί αγωνιστική στην 11άδα της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα, πέτυχε το δεύτερο γκολ του, κάνοντας το 4-0 στο 76' με κεφαλιά, από σέντρα του Τοβέν (νίκη με 5-0 επί της Καέν)

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Εκτός 18άδας

Χρήστος Τασουλής (Λανς / Ligue 2): Εκτός 18άδας λόγω τραυματισμού (υπολογίζεται να επιστρέψει στα τέλη του Νοέμβρη)

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ / Ligue 2): Μπήκε στο 80ό λεπτό στη νίκη με 4-0 επί της Κεβιγί

Marseille's Konstantinos Mitroglou, right, celebrates with Aymen Abdennour, after scoring during the League One soccer match between Marseille and Caen, at the Velodrome stadium, in Marseille, southern France, Sunday, Nov. 5, 2017. (AP Photo/Claude Paris) AP

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Ήταν βασικός στο ντέρμπι με την Μπάγερν (1-3), αλλά αντικαταστάθηκε στο 42' λόγω τραυματισμού (κάκωση στην ποδοκνημική / δίνει μάχη να παίξει την Πέμπτη στο Κροατία - Ελλάδα)

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν στην 11άδα για 10η φορά στην 12η αγωνιστική (10ο 90άλεπτο) και η ομάδα του νίκησε 3-1 τη Στουτγκάρδη. Πήρε την 6η του κίτρινη κάρτα και έχει τις περισσότερες από κάθε άλλον στην φετινή Bundesliga!

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Τραυματίας

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έμεινε στον πάγκο

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός 18άδας

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Δεν ήταν βασικός, αλλά στο 33' μπήκε στο ματς αντί του Σβεν Μπέντερ που τραυματίστηκε (1-1 με Άουγκσμπουργκ)

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Ήταν βασικός και έπαιξε 90 λεπτά στο 0-0 με την Κάιζερσλαουτερν

Βαγγέλης Παυλίδης (Μπόχουμ / 2. Bundesliga): Εκτός 18άδας

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1-3

Αμβούργο - Στουτγκάρδη 3-1

Άουγκσμπουργκ - Λεβερκούζεν 1-1

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Επέστρεψε στην ενδεκάδα (ξεπέρασε τον τραυματισμό του), έπαιξε 90 λεπτά στη σπουδαία νίκη με 4-2 στην Φλωρεντία. Ήταν μάλιστα ο ήρωας για τους "τζαλορόσι", καθώς έκανε το 3-2 στο 50' με κεφαλιά από ασίστ του Τζέκο. Ήταν το πρώτο του φετινό γκολ στη Serie A (έχει και ένα στο CL)

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Τραυματίας

Μάριος Οικονόμου (ΣΠΑΛ): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα / Serie B): Έμεινε στον πάγκο

Φιορεντίνα - Ρόμα 2-4

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Για 8η σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά στην χειρότερη αμυντική εμφάνιση της Λεγανές φέτος, καθώς δέχτηκε 3 γκολ από τη Βαλένθια

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ / Segunda División): Μπήκε στο 57ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 0-3 από την Ταραγόνα

Βαλένθια - Λεγανές 3-0

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δέκατο 90άλεπτο για τον αριστερό μπακ, έκανε την ασίστ για το 0-2 του Καμπασελέ, αλλά η Έβερτον έκανε ανατροπή και νίκησε 3-2 (πήρε την 3η του κίτρινη κάρτα / πέρσι είχε 14)

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Τραυματίστηκε ο Εουρέλιο Γκόμες και ο Καρνέζης έκανε το ντεμπούτο του στην Premier League, μπαίνοντας στο ματς με την Έβερτον στο 59'. Το ντεμπούτο ήταν εφιαλτικό, καθώς δέχτηκε 3 γκολ και η ομάδα του ηττήθηκε (3-2), αν και είχε προηγηθεί 2-0. Στο πρώτο γκολ έχει κάνει κακή έξοδο, ενώ θα μπορούσε να γίνει ήρωας στο 91', έπεσε σωστά στο πέναλτι του Μπέινς, ακούμπησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο / Championship): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ντάρεν Ράντολφ)

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Μπήκε στο 77', στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΚΠΡ

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ / Championship): Εκτός 18άδας

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ / Championship): Εκτός 18άδας

Έβερτον - Γουότφορντ 3-2

Ολλανδία

Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Έμεινε στον πάγκο (βασικός ο Ονανά)

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Για 11η φορά βασικός στην 11η αγωνιστική, έπαιξε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα απ' την Άλκμααρ (3-2)

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Για τέταρτη σερί φορά βασικός, έπαιξε 90 λεπτά και ήταν ο νικητής στον ελληνικό... εμφύλιο με τον Τσιμίκα (3-2 την Βίλεμ)

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Μπήκε στο 64' αντί του Πίζι και στο 76' έκανε το 0-2. Η Μπενφίκα νίκησε 3-1 στην έδρα της Γκιμαράες με τον Έλληνα μέσο να σκοράρει για πρώτη φορά στο πορτογαλικό πρωτάθλημα μετά την πρωταπριλιά του 2016

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Έμεινε στον πάγκο

Γκιμαράες - Μπενφίκα 1-3

Βέλγιο

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μπήκε στο 40' λόγω του τραυματισμού του Σαμάτα, στο 0-0 με τη Λόκερεν

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Εκτός 18άδας

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Και στην 14η αγωνιστική βασικός, έπαιξε 90 λεπτά για 14η φορά στη νίκη με 3-2 επί της Άντβερπ

Χάρης Χαρίσης (Σιντ-Τρούιντεν): Τραυματίας

Δημήτρης Γούτας (Σιντ-Τρούιντεν): Ήταν βασικός για 4η σερί αγωνιστική και έπαιξε 90 λεπτά στο 4-4 με την Όιπεν

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ-Τρούιντεν): Βασικός και αυτός, έπαιξε 90 λεπτά και πήρε την 3η του κίτρινη κάρτα

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο / Division B): Έμεινε στον πάγκο

Σιντ-Τρούιντεν - Όιπεν 4-4

Τουρκία

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 73' και στο 76' έκανε την ασίστ για να διαμορφώνει το τελικό 0-4 ο Βάγκνερ Λοβ, στην εκτός έδρας νίκη επί της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός για 8η φορά, έπαιξε 90 λεπτά στο 4-0 επί της Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ και πήρε την 4 κίτρινη κάρτα για φέτος

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ / 1. Lig): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ / 1. Lig): Έμεινε στον πάγκο

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ / 1. Lig): Ήταν βασικός για 11η φορά και έπαιξε 90 λεπτά στο 1-0 επί της Ντέμιρσπορ

Ακχισάρ Μπελεντίγεσπορ - Αλάνιασπορ 0-4

Σκωτία

Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός για 12η φορά, έπαιξε 90άλεπτο για 10η στο 2-2 με την Αμπερντίν και πήρε την 3η του κίτρινη κάρτα

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Χάμιλτον - Αμπερντίν 2-2

Βουλγαρία

Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Για ένατη φορά βασικός στο πρωτάθλημα, δέχτηκε ένα γκολ και η ομάδα του αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Μπότεφ Πλόβντιφ

Κροατία

Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 84 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Ρούντες (2-3)

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Ήταν βασικός και έπαιξε 46 λεπτά στην ήττα απ' την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (1-0)

Χάιντουκ Σπλιτ - Ρούντες 2-3

Λοκομοτίβα - Ριέκα 1-0

Ισραήλ

Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός 18άδας

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Εκτός 18άδας

Αυστρία

Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δωδέκατη συμμετοχή στην 14η αγωνιστική, έπαιξε σε όλο το ματς στο 0-0 με την Ραπίντ

Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Μπήκε στο 72ο λεπτό, έτσι είχαμε ελληνικό... εμφύλιο για περίπου ένα 20άλεπτο

Τσεχία

Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας / Β' κατηγορία): Ήταν βασικός, άνοιξε το σκορ στο 8', αλλά η ομάδα του ηττήθηκε 1-3 απ' την Ούστι Ναντ Λάμπεμ. Αυτό ήταν το 4ο φετινό του γκολ (πήρε και την 4η κίτρινη κάρτα του)

Σουηδία

Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντ): Ήταν βασικός στο 0-0 με τη Γέρκεπινγκ, πήρε την 3η κίτρινη κάρτα στην 22η συμμετοχή του

Φινλανδία

Πέτρος Κανακούδης (Ίντερ Τούρκου): Έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα

Νορβηγία

Θανάσης Παπάζογλου (Όλεσουντ): Έπαιξε 90 λεπτά στην σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Ρόσενμποργκ (πρωταθλήτρια) και έκανε την ασίστ για την ισοφάριση

Όλεσουντ - Ρόσενμποργκ 2-1

Πολωνία

Άγγελος Αργύρης (Κορόνα): Εκτός 18άδας

Σλοβακία

Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Ξανά βασικός, έπαιξε 87 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με την DAC

Σλοβενία

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Άνκαραν): Εκτός 18άδας

Ρουμανία

Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Επέστρεψε στην 11άδα και έπαιξε 90 λεπτά στο 3-0 επί της Γκαζ Μετάν Μέντιας

Ουγγαρία

Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Ήταν βασικός και έπαιξε 71 λεπτά στην εντός έδρας ήττα απ' την Μπαλμαζουβάρος (1-2)

Νίκος Βέργος (Βάσας): Έμεινε στον πάγκο

Σαουδική Αραβία

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Δεν είχε αγωνιστική υποχρέωση

Κίνα

Απόστολος Γιάννου (Guangzhou R&F): Την προηγούμενη εβδομάδα είχε βάλει 2 γκολ, τώρα έκανε την ασίστ για να ανοίξει το σκορ ο Ζάχαβι στην εκτός έδρας νίκη επί της Chongqing Dangdai Lifan (0-2). Ήταν πολύ ιδιαίτερη η ασίστ του, όπως μπορείτε να δείτε το video...

Η ανεπανάληπτη ασίστ του Γιάννου

Ιαπωνία

Βασίλης Κωνσταντινίδης (Ventforet Kofu): Εκτός αποστολής (αποκλεισμός στα πέναλτι στo 1ο γύρο των play-offs)

ΗΠΑ

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Atlanta United / MLS ή Charleston Battery): Έχει αποκλειστεί η ομάδα στα play-offs

Αυστραλία

Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Ήταν βασικός και έπαιξε σε όλο το ματς με τους Central Coast Mariners (0-0)

Brisbane Roar - Central Coast Mariners 0-0

Κύπρος

Ο Δώνης είχε βασικό τον Βούρο στο 4-0 του ΑΠΟΕΛ επί της Πάφου, ενώ ο Χριστόπουλος έκανε τη ζημιά στην Ομόνοια (2-2) με τους Μουλόπουλο και Πάγκαλο στην 11άδα.

Αραμπατζής και Γιώργος Γεωργιάδης ήταν βασικοί για τον Ερμή στο 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα, για την οποία έπαιξε ως αλλαγή ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

ΑΠΟΕΛ - Πάφος 4-0

Άρης - Ομόνοια 2-2

Νέα Σαλαμίνα - Ερμής 1-1