ΚΥΠΡΟΣ

Στην κορυφή με +7 το ΑΠΟΕΛ

Με το 18ο γκολ του Σωτηρίου και το 1ο του Κάνιας, το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την ΑΕΛ και απέκτησε πλέον διαφορά 7 βαθμών στην κορυφή από τον δεύτερο (videos)

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-0 την ΑΕΛ στο "ΓΣΠ" και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου αυξάνοντας την απόσταση από τον δεύτερο στους 7 βαθμούς.

Αυτό διότι ο Απόλλων είχε νικήσει την ΑΕΚ και την είχε ρίξει στην 3η θέση, έτσι το ΑΠΟΕΛ την προηγούμενη εβδομάδα ήταν στην κορυφή με +6 από την ΑΕΚ και αυτήν την εβδομάδα με +7 από τον Απόλλωνα.

Ο Πιέρος Σωτηρίου άνοιξε το σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 48' ο Ρόχερ Κάνιας, με τον Κολομβιανό μέσο να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής (2η των play-offs):

Σάββατο

Απόλλων - ΑΕΚ 3-2 (28' Βασιλείου, 91' Βινίσιους, 93' Γκιέ-Γκιέ / 3' Τολεμές, 75' Χαβιέρ Γκαρίδο)

Ομόνοια - Ανόρθωση 2-0 (35' Ντάρμπισιρ, 75' Χριστοφή)

Κυριακή

Άρης - Δόξα 4-1 (39' Μαραγκουδάκης, 42' και 91' Γιουσέφ, 67' Φράγκου / 80' Νόμπρεγα)

Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα 0-2 (18' Μακρίεφ, 50' Εγγλέζου)

Ερμής - Καρμιώτισσα 3-1 (65' Μαζίνουα, 76' Μπάουμαν, 93' Ψάλτης / 92' Πάντος)

Δευτέρα

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 2-0 (45'+3 Σωτηρίου, 48' Κάνιας)