ΚΥΠΡΟΣ

Κύπρος: "Ζωντανή" με ανατροπή η ΑΕΛ στη μάχη του τίτλου

Fans of AEL Limassol, shout slogans, during their Europa League, group C soccer match against Marseille, France, at GSP stadium Nicosia, Cyprus, Thursday, Dec. 6, 2012. AEL beat Marseille 3-0. (AP Photo/Petros Karadjias) AP

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Φυτανίδη, η ΑΕΛ έφθασε στην ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά (58',60) και τη νίκη (1-2) επί της Ένωσης στο "Τάσος Μάρκου", παραμένοντας ζωντανή στη μάχη του τίτλου. Η ΑΕΚ Λάρνακας συνέτριψε 3-0 την Ανόρθωση. (VIDEO)

Είναι από τις νίκες που δίνουν το στίγμα. Και η ΑΕΛ είναι αποφασισμένη φέτος να παλέψει για τον τίτλο. Η ομάδα από τη Λεμεσό βρέθηκε να χάνει με το γκολ του Σωκράτη Φυτανίδη στο "Τάσος Μάρκου", αλλά ισοφάρισε με τον Αντάμοβιτς στο 58' κι έφυγε με τη νίκη (1-2) χάρη στο γκολ του Ντόσα Ζούνιορ στο 60ό λεπτό.

Η ΑΕΚ Λάρνακας υποδέχθηκε την Ανόρθωση και τη συνέτριψε με 3-0. Ο Λαρένα άνοιξε το σκορ κι έπειτα ανέλαβε δράση ο Τριτσκόβσκι. Με δύο γκολ στο 71' και στο 84' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (Κουμής 71'), Ζάρατε (Φράγκος 83'), Ουντότζι, Αμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Κυριάκου, Φυτανίδης, Μαισουράντζε (Κολοκούδιας 89'), Πίττας.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Λεάντρο (Γκαζτανάγια 76'), Αβραάμ, Νταβόρ, Λαφράνς (Γουίλερ 46'), Μακρής, Γκοντάλ, Χουράδο (Αγκάνοβιτς 72'), Νιλς Τεξέιρα, Αντάμοβιτς

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκαρσία, Μοϊσόφ, Καταλά, Κάσες, Λαρένα (78΄ Τρουγιόλς), Ακοράν, Τέτε, Χέφελ, Ακίνο (62΄ Τζεφρέν), Τρισκόφσκι (85΄ Γιάννου)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βάργκιτς, Αρτυματάς, Βίκτορ, Ντουγκλάο, Κοφί, Μπεσάτ, Πράνιτς, Ιωάννου, Ράγιος (82΄ Κατσαράβα), Ντούρις (67΄ Λαβόρδε), Στεφανέλι (67΄ Μικελτάντζε)