ΚΥΠΡΟΣ

Ξέσπασε με εξάρα ο ΑΠΟΕΛ, ισοπαλία για Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε έξι γκολ από τη Ρεάλ μεσοβδόμαδα και απάντησε με άλλα τόσα απέναντι στον Ολυμπιακό. Ανόρθωση και ΑΕΛ έμειναν στην ισοπαλία στη Λάρνακα.

Η βαριά ήττα του ΑΠΟΕΛ από τη Ρεάλ στο Champions League ανήκει στο παρελθόν, αφού η ομάδα του Γιώργου Δώνη ξέσπασε με 6-1 στον Ολυμπιακό Λευκωσίας και συνεχίζει να ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα, μετά από 13 αγωνιστικές.

Παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον πρώτο σκόρερ τους, Μίκαελ Ποτέ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λορένσο Εμπεσίλιο και στη συνέχεια ανέλαβαν τη "σκυτάλη" οι Ρόναλντ Σάλαϊ και Ίγκορ ντε Καμάργκο με δύο τέρματα έκαστος.

Η Ανόρθωση διατήρησε το φετινό αήττητο στο μεγάλο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΛ, ωστόσο το 1-1 την αφήνει... εκτεθειμένη στις ορέξεις της ΑΕΚ που αγωνίζεται την Κυριακή. Ο Αράζ Αμπντουλάγεβ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για την "κυρία", ωστόσο ο Κεβέν Πιερ Λαφράνς ισοφάρισε λίγο αργότερα και οι δύο ομάδες απέτυχαν να βρουν ξανά δίχτυα.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ...

Παρασκευάς, Ρουέδα (57΄ Μπερτόλιο), Εμπεσίλιο (46΄ Σόουζα), Ντε Καμάργκο, Ορ, Ζαχίντ, Σάλαι (72΄ Γκρούπατς), Αντωνίου, Βούρος, Μερκής, Μακρής

Η σύνθεση της Ανόρθωσης...

Αρούς, Σιβού, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Ζοάο Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Παλάνκα (77′ Άλβες) Αράζ (67′ Καρλίτος) Καμαρά

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρης - Ερμής 0-2 (14' Εμεγκάρα, 57' Ιμερέκοβ)

ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός Λευκωσίας 6-1 (2' Εμπεσίλιο, 22', 69' Σάλαϊ, 24', 81' Ντε Καμάργκο, 41' Ζαχίντ / 56' Κάστρο)

Ανόρθωση - ΑΕΛ 1-1 (12' Αμπντουλάγεβ / 24' Λαφράνς)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)