ΚΥΠΡΟΣ

Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι κορυφής με ΑΕΚ

Η Ανόρθωση έκανε την ανατροπή, νίκησε την ΑΕΚ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και την έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από 19 αγωνιστικές.

Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο η Ανόρθωση έκανε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο κι έφτασε στη νίκη με 3-1 για την 19η αγωνιστική στην Α' Εθνική Κύπρου, με συνέπεια να πιάσει τους "κιτρινοπράσινους" στην κορυφή.

Ο Χοάν Τομάς άνοιξε το σκορ νωρίς για τους φιλοξενούμενους, που έδωσαν χώρο στην "κυρία" και επιχείρησαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δίχτυα με τον Ζοάο Βίκτορ στο 52'. Οι Βλάντιμιρ Γκάντζεφ και Σεκού Σισέ ολοκλήρωσαν την ανατροπή για την ομάδα του Ρόνι Λέβι.

Το... πάρτι των 300 συμμετοχών με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για τους Νεκτάριο Αλεξάνδρου και Νούνο Μοράις βρήκε την ομάδα του Γιώργου Δώνη να διαλύει με 4-0 την Αλκή, σημειώνοντας και τα τέσσερα γκολ πριν από τη συμπλήρωση 40 λεπτών αγώνα. Ο Πορτογάλος, μάλιστα, γιόρτασε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ίγκορ ντε Καμάργκο έφτασε τα εννέα τέρματα στο πρωτάθλημα.

Η σύνθεση της Ανόρθωσης...

Χαρούς, Σέχου, Σίντενφελντ, Ντοουγκλάο, Πράνιτς, Βίκτορ, Γκάντζεφ (86' Οικονομίδης), Αμπντουλάγεβ (90+2' Ματθαίου), Ράγιο, Σισέ, Καμαρά (73' Καρλίτος)

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ...

Πέρεθ, Λάγο (71' Ιωάννου), Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο (71' Αλεξάνδρου), Ζαχίντ, Σάλαι (60' Εφραίμ), Πολιάκοφ, Μοράις, Μερκής, Σόουζα, Αλωνεύτης

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-3 (82' Καπαρτής, 90' Πολίτσι / 12' Λόπες, 20' Ζαρσίνιο, 90+5' Ντάρμπισιρ)

Ερμής - Πάφος 2-0 (36' Τσουμού, 79' Εμεγκάρα)

Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων 0-0

Κυριακή

ΑΕΛ - Εθνικός Άχνας 3-0 (20' Σοάρες, 61' Λαφράνς, 73' Σίλβα)

Ανόρθωση - ΑΕΚ 3-1 (52' Βίκτορ, 74' Γκάντζεφ, 89' Σισέ / 3' Τομάς)

ΑΠΟΕΛ - Αλκή 4-0 (9' Εμπεσίλιο, 28' πέν. Μοράις, 32' Σάλαϊ, 37' Ντε Καμάργκο)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)