ΚΥΠΡΟΣ

Ανατροπή στο 89' για το ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση επέστρεψε στην κορυφή, καθώς πήρε ένα ακόμη ματς με γκολ στα τελευταία λεπτά, ενώ το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 89' (videos)

Δυσκολεύτηκε το ΑΠΟΕΛ, αλλά τελικά επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας, με την ισοφάριση να έρχεται στο 71' με αυτογκόλ και την ανατροπή να ολοκληρώνει ο Ζαχίντ στο 89'.

Στην κορυφή επέστρεψε η Ανόρθωση, η οποία για μία ακόμη φορά λυτρώθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Ζοάο Βίκτορ άνοιξε το σκορ στο 80' και στο 94' ο Αντρέ Άλβες διαμόρφωσε το τελικό 0-2, στην εκτός έδρας νίκη επί του Άρη.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άρης - Ανόρθωση 0-2 (80' Ζοάο Βίκτορ, 94' Αντρέ Άλβες)

Εθνικός Άχνας - Ομόνοια 2-2 (11' Πινσέλι, 32' Ενέσκου / 30' Ραφαέλ Λόπες, 33' Χριστοφή)

ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα 2-1 (71' αυτ. Νταμαού, 89' Ζαχίντ / 59' Ρούμπεν Μπρίγκιντο)

***τρία ματς λιγότερα

****οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

*****από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

******υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

*******ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (1ος προκριματικός γύρος)

*******ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του κυπέλλου)

********στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)