ΚΥΠΡΟΣ

Αήττητο ΑΠΟΕΛ με Καβενάγκι στο ντέρμπι

Με δύο γκολ του Φερνάντο Καβενάγκι το ΑΠΟΕΛ έκανε ανατροπή στην έδρα της Ομόνοιας και τελικά έμεινε απλά αήττητο στο πρωτάθλημα, καθώς ο Σέρινταν ισοφάρισε σε 2-2 (videos)

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο κυπριακό ντέρμπι, με τον Φερνάντο Καβενάγκι να είναι ξανά ο πρωταγωνιστής.

Ο Αργεντινός στράικερ πέτυχε και τα δύο γκολ την ομάδας του που μάλιστα έκανε ανατροπή, έφτασε τα 14 τέρματα (σε 9 ματς, καθώς στην 1η αγωνιστική ακόμη δεν είχε αποκτηθεί), αλλά στο 57' αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

Ο Σίλιαν Σέρινταν με πέναλτι ισοφάρισε για το "τριφύλλι" σε 2-2 στο 78', το ΑΠΟΕΛ παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα, αλλά δέχτηκε γκολ μετά 5 σερί ματς που είχε κρατήσει το "μηδέν" ο Βάτερμαν. Ο Ρενάτο Μαργκάσα στο 2ο λεπτό ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, παραβιάζοντας το τέρμα του Βάτερμαν μετά από 557 λεπτά.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αγία Νάπα - Πάφος 1-1 (7' Μγκούνι / 74' Γκριγκαλασβίλι)

Απόλλων - Ερμής 0-0

Εθνικός - Άρης 1-2 (4' Κάρλες Κότο / 56' Μπονιφέις, 71' Μποργκ)

Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-1 (73' Κουλούρης / 55' Αντρέ Άλβες)

Κυριακή

Δόξα - ΑΕΛ 2-1 (26' Καρλίτος, 86' πέν. Παουλίνιο / 57' Αντριάν Σαρντινέρο)

Νέα Σαλαμίνα - ΕΝΠ 3-1 (9' πέν. και 14' πέν. Μακρίεφ, 77' Πεδρίτο / 15' Ντίκσον)