COPA AMERICA

Μοιραίος ο Μέσι, πρωταθλήτρια Αμερικής η Χιλή

Η Χιλή για 2η σερί χρονιά νίκησε την Αργεντινή στον τελικό του Copa América στην διαδικασία των πέναλτι, με τον Λιονέλ Μέσι να χάνει το πρώτο! Έφτασαν τα 23 χρόνια χωρίς τρόπαιο οι Αργεντινοί (video)

Όπως πριν ένα χρόνο στο Σαντιάγο, έτσι και φέτος στο Νιου Τζέρσεϊ, η Χιλή κατέκτησε το Copa América επικρατώντας της Αργεντινής στην διαδικασία των πέναλτι.

Δεν υπήρχε σκορ στο 90άλεπτο και στην παράταση, με τους Χιλιανούς να επικρατούν με 4-2 στα πέναλτι, αν και στο πρώτο ο Σέρχιο Ρομέρο απέκρουσε την εκτέλεση του Αρτούρο Βιδάλ.

Αμέσως μετά αστόχησε ο μεγάλος αρχηγός της Αργεντινής, ο Λιονέλ Μέσι, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ, ενώ ο Λούκας Μπίγλια ήταν ο δεύτερος Αργεντινός που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως αυτόν τον σταμάτησε ο Κλαούντιο Μπράβο.

Το κλάμα του Μέσι...

Δεύτερη κατάκτηση του Copa América για την Χιλή στην ιστορία της (Copa América Centenario φέτος το επετειακό για τα 100 χρόνια), παραμένει στις 14 η Αργεντινή, η οποία κατέκτησε το τρόπαιο τελευταία φορά το 1993 και παραμένει από τότε χωρίς τρόπαιο (σε όλες τις διοργανώσεις), δηλαδή 23 χρόνια.

Μάλιστα, η Αργεντινή έχει 3 σερί χαμένους μεγάλους τελικούς τα τελευταία τρία χρόνια, καθώς είχε χάσει και σε αυτόν του Μουντιάλ 2014 από την Γερμανία. Με γκολ του Γκέτσε στην παράταση τότε (1-0), δηλαδή τρεις τελικοί χωρίς καν να σκοράρει η Αργεντινή και μάλιστα με 120 λεπτά αγώνα και στις 3 περιπτώσεις!

Στον αποψινό τελικό από το πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολών των Μαρσέλο Ντίας και Μάρκος Ρόχο, ενώ ο προπονητής της Αργεντινής, Χεράρδο "Τάτα" Μαρτίνο χάνει 3ο σερί τελικό στην διοργάνωση. Είχε χάσει αυτόν του 2011 από την Ουρουγουάη ως προπονητής της Παραγουάης και έχει χάσει ως προπονητής της Αργεντινής δύο τελικούς από την Χιλή τα τελευταία δύο καλοκαίρια.

Αργεντινός προπονητής πάντως πήρε το τρόπαιο και φέτος, Χοσέ Αντόνιο Πίτσι (αν και έχει παίξει εθνική Ισπανίας), όπως άλλωστε και πέρσι (Χόρχε Σαμπαόλι).

Αργεντινή - Χιλή 0-0 [2-4 πέν.]

Γήπεδο: "New Meadowlands Stadium", New Jersey

Διαιτητής: Έμπερ Λόπες (Βραζιλία)

Μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε την πρώτη ευκαιρία του τελικού η Αργεντινή και συγκεκριμένα στο 16ο δευτερόλεπτο, με το σουτ του Έβερ Μπανέγα να περνά άουτ.

Άστοχος ήταν και ο Άνχελ Ντι Μαρία στο 18', η Χιλή απείλησε στο 19', αλλά ο Φουενσαλίδα αντί να σουτάρει στην κίνηση επέλεξε πάσα στον Βάργκας, ενώ στο 21' χάθηκε η πρώτη πραγματικά σπουδαία ευκαιρία του αγώνα.

Ο Γκάρι Μεδέλ έκανε τραγικό λάθος και ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πήρε την μπάλα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπράβο, πλάσαρε ψύχραιμα τον πορτιέρε της Μπαρτσελόνα, πέρασε την μπάλα με "σκαφτό" πλασέ πάνω από το σώμα του (πεσμένο στην έξοδο), αλλά ο στράικερ της Νάπολι ήταν άστοχος, με την μπάλα να περνά άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι, στο οποίο έπεσε πάνω ο Μεδέλ στην προσπάθειά του να προλάβει την μπάλα.

Στο 28' άλλαξαν τα αριθμητικά δεδομένα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αποβλήθηκε ο Μαρσέλο Ντίας και η Χιλή έμεινε με 10 παίκτες. Ο αμυντικός μέσος της Θέλτα είχε κάνει σκληρό φάουλ στο 16' στον Μέσι και πήρε την πρώτη κίτρινη κάρτα, απόλυτα δικαιολογημένα, ενώ στο 28' πήρε την δεύτερη για "φράγμα", επίσης στον Λιονέλ Μέσι. Σίγουρα ήταν αρκετά αυστηρός με την δεύτερη κίτρινη ο Βραζιλιάνος διαιτητής, Έμπερ Λόπες, αλλά δεν μπορεί να κατηγορηθεί για λάθος.

Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο πήρε κίτρινη κάρτα και ο Λιονέλ Μέσι για "θέατρο", προσπαθώντας να κερδίσει πέναλτι στο 40', ενώ στο 43' έμεινε με 10 παίκτες και η Αργεντινή!

Ο Μάρκος Ρόχο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Αρτούρο Βιδάλ. Ήταν όντως σκληρό φάουλ από πίσω, ξανά πολύ αυστηρός ο Βραζιλιάνος διαιτητής, όπως και στην 2η κίτρινη του Μαρσέλο Ντίας νωρίτερα, αλλά και πάλι δεν μπορεί να κατηγορηθεί για λάθος, έτσι αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Για πρώτη φορά η Χιλή απείλησε με τελική προσπάθεια στο 56', όταν ο Ίσλα αστόχησε με σουτ εκτός περιοχής, ενώ λίγο νωρίτερα είχε αστοχήσει... απελπιστικά ο Ιγκουαΐν σε σουτ εντός περιοχής (54') και στο 70' αντικαταστάθηκε από τον Σέρχιο Αγκουέρο. Ένα ακόμη κακός τελικός με την Αργεντινή για τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν.

Η πρώτη προσπάθεια και του Αγκουέρο στο ματς πάντως ήταν απογοητευτική, καθώς επέλεξε στο 72' να σουτάρει από μακριά (κακό σουτ) αντί να δώσει την μπάλα δεξιά στον Γκαμπριέλ Μερκάδο που περίμενε ολομόναχος και δικαίως ο δεξιός μπακ της Ρίβερ Πλέιτ εν συνεχεία... έκανε τα παράπονά του.

Ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, ο Εντουάρντο Βάργκας δηλαδή, στο 80' επιχείρησε διαγώνιο σουτ και ο Ρομέρο απέκρουσε, ενώ στο 84' ήταν απαράδεκτο και δεύτερο σουτ του Αγκουέρο και μάλιστα από καλή θέση αυτήν την φορά.

Στις καθυστερήσεις ο Ραμίρο Φούνες Μόρι έσωσε την Αργεντινή προλαβαίνοντας τον Βάργκας πριν πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή και στην συνέχεια ο Μέσι έφυγε στην αντεπίθεση, ήταν άστοχο όμως το σουτ και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Από προσπάθεια του Πουτς ο Βάργκας στο 99' έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο Ρομέρο, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Αργεντινή έχασε ακόμη σπουδαιότερη ευκαιρία, με τον Μέσι να εκτελεί φάουλ, τον Αγκουέρο να κάνει την κεφαλιά και τον Μπράβο να κάνει συγκλονιστική απόκρουση και την μπάλα εν συνεχεία να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.