ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κόπα Άφρικα: Σούπερ έκπληξη το Μπενίν, μοιραίος για το Μαρόκο ο Ζιγές

Benin players celebrate after a goal during the African Cup of Nations round of 16 soccer match between Morocco and Benin in Al Salam stadium in Cairo, Egypt, Friday, July 5, 2019. (AP Photo/Ariel Schalit) AP PHOTO/ARIEL SCHALIT

Το Μπενίν έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα αποκλείοντας στα πέναλτι το Μαρόκο, που έχασε πέναλτι στο 96' με τον Χακίμ Ζιγές (VIDEO).

Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε η φάση των "16" του Κόπα Άφρικα, καθώς το Μπενίν, που είχε περάσει στη νοκ-άουτ φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων, απέκλεισε το Μαρόκο, που ήταν πρώτο στον όμιλό του.

Οι Μαροκινοί ήταν εκείνοι που έφτιαξαν περισσότερες ευκαιρίες όμως το Μπενίν κατάφερε να προηγηθεί με τον άλλοτε παίκτη του Λεβαδειακού, Αντιλεού, στο 53ο λεπτό, για να έρθε η ισοφάριση στο 76' από ασίστ του Μπουσουφά και γκολ του Εν-Νεσιρί και να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Benin players celebrate after the African Cup of Nations round of 16 soccer match between Morocco and Benin in Al Salam stadium in Cairo, Egypt, Friday, July 5, 2019. (AP Photo/Ariel Schalit) AP PHOTO/ARIEL SCHALIT

Το Μαρόκο είχε χρυσή ευκαιρία τη νίκη στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας αλλά το αστέρι του Άγιαξ, Χακίμ Ζιγές, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο χτύπημα πέναλτι που ανέλαβε στο 96' και η τιμωρία δεν άργησε να έρθει.

Morocco's Hakim Ziyach. left, and M'brak Boussoufa leave pitch dejected after the African Cup of Nations round of 16 soccer match between Morocco and Benin in Al Salam stadium in Cairo, Egypt, Friday, July 5, 2019. (AP Photo/Ariel Schalit) AP PHOTO/ARIEL SCHALIT

Αν και βρέθηκε να παίζει με αριθμητικό μειονέκτημα από το 97', το Μπενίν άντεξε, οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι και εκεί θριάμβευσε με 4-1 παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση για τους "8" της διοργάνωσης.

ΜΑΡΟΚΟ - ΜΠΕΝΙΝ 1-4 (1-4 ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ):

Photo Credits: AP Photo/Ariel Schalit