ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κόπα Άφρικα: Πρώτη νίκη της Ουγκάντα μετά από 41 χρόνια

Uganda players celebrate after the African Cup of Nations group A soccer match between DR Congo and Uganda at Cairo International Stadium in Cairo, Egypt, Saturday, June 22, 2019. (AP Photo/Hassan Ammar) AP

Η Ουγκάντα έκανε την έκπληξη και πανηγύρισε χάρη στα γκολ των Κάντου και Όκουι τη νίκη (2-0) επί της ΛΔ Κονγκό, πρώτη της μετά από 41 χρόνια σε τελική φάση Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. (VIDEO)

Μπορεί η Αίγυπτος ν' αγχώθηκε στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής (ή Κόπα Άφρικα όπως έχει περάσει στα ελληνικά), αλλά τελικά να πήρε τη νίκη (1-0) κόντρα στη Ζιμπάμπουε και να επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, αλλά στο άλλο ματς του πρώτου ομίλου σημειώθηκε έκπληξη.

Η ΛΔ Κονγκό ήταν το φαβορί πριν την έναρξη του ματς, αλλά η Ουγκάντα πανηγύρισε τη νίκη (2-0) κι ένα βήμα πρόκρισης στους 16 της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των "κρέινς" σε τελική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης της ηπείρου σ' εθνικό επίπεδο μετά από 41 χρόνια.

Η αμέσως προηγούμενη ήταν στη διοργάνωση του 1978, όταν ήταν φιναλίστ, ενώ σ' εκείνη του 2017 τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου της μ' ένα μόνο βαθμό. Το ματς στο Κάιρο άνοιξε ο Κάντου μόλις 14 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Όκουι τρία λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο (κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά από εκτέλεση φάουλ). Με τη ΛΔ Κονγκό αγωνίστηκε τόσο ο πρώην αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουακού, όσο κι ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού, Πολ-Ζοζέ Εμποκού.

ΛΔ ΚΟΝΓΚΟ: Ματαμπί, Μπεκό, Λουγινταμά, Τισερόν, Μαζουακού, Εμποκού (52' Μπολινζί), Μποκαντί, Εμπεμπά (60' Μαγκομά), Μπακαμπού, Μεσάκ, Μπολασί (71' Ασομπαλονγκά).

ΟΥΓΚΑΝΤΑ: Ονιάνγκο, Τζιούκο, Βάσουα, Ουαλουσίμπι, Μουγκάμπι, Αζίρα, Μίγια (88' Αουάνι), Αμπντού (81' Μουλέμε), Αούτσο, Όκουι, Κάντου (75' Κιαμπάντε).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ουγκάντα 3

Αίγυπτος 3

Ζιμπάμπουε 0

ΛΔ Κονγκό 0

1η αγωνιστική

Αίγυπτος - Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Τρεζεγκέ)

ΛΔ Κονγκό - Ουγκάντα 0-2 (14' Κάντου, 48' Όκουι)

Μαρόκο - Ναμίμπια (23/6, 17:30)

Ακτή Ελεφαντοστού - Νότιος Αφρική (24/6, 17:30)

Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού (28/6, 20:00)

Νότιος Αφρική - Ναμίμπια (28/6, 23:00)

Νότιος Αφρική - Μαρόκο (1/7, 19:00)

Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού (1/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου

Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου (25/6, 20:00)

Γκάνα - Μπενίν (25/6, 23:00)

Καμερούν - Γκάνα (29/6, 20:00)

Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου (29/6, 23:00)

Μπενίν - Καμερούν (2/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου - Γκάνα (2/7, 19:00)

*Προκρίνονται στη φάση των 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου (2 x 6=12) και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι