ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κόπα Άφρικα: Πρόκριση για το Μαρόκο, "ζωντανή" η Νότια Αφρική

Morocco's Youssef En-Nesyri, right, and Games Saiss celebrate after a goal during the African Cup of Nations group D soccer match between Morocco and Ivory Coast in Al Salam Stadium in Cairo, Egypt, Friday, June 28, 2019. (AP Photo/Hassan Ammar) AP PHOTO/HASSAN AMMAR

Tο Μαρόκο επικράτησε 1-0 της Ακτής Ελεφαντοστού και πήρε την πρόκριση για τους "16" του Κόπα Άφρικα, ενώ ζωντανή έμεινε η Νότια Αφρική μετά τη νίκη με το ίδιο σκορ (1-0) επί της Ναμίμπια. (VIDEO)

Το 2Χ2 έκανε το Μαρόκο στον 4ο όμιλο του Κόπα Άφρικα, καθώς, μετά τη Ναμίμπια, επικράτησε 1-0 και της Ακτής Ελεφαντοστού, παίρνοντας την πρόκριση για τους "16" της διοργάνωσης. Το "χρυσό" γκολ των Μαροκινών σημείωσε στο 23ο λεπτό ο Γιούσεφ Εν-Νεσίρι με όμορφο πλασέ, ύστερα από υπέροχη ατομική ενέργεια του Νορντίν Αμραμπάτ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Νότια Αφρική έμεινε ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Ναμίμπια χάρη σε τέρμα του Μπονγκανί Ζουνγκού στο 68ο λεπτό του αγώνα. Οι Νοτιοαφρικανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του μέσου της Αμιάν.