ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κόπα Άφρικα: Με τριάρα και Μανέ στους 16 η Σενεγάλη

Senegal's Sadio Mane celebrates with teammates after scoring his side's third goal from the penalty spot during the African Cup of Nations group D soccer match between Kenya and Senegal in 30 June Stadium in Cairo, Egypt, Monday, July 1, 2019. (AP Photo/Hassan Ammar) AP

Η Σενεγάλη με πρωταγωνιστή τον Σαντιό Μανέ νίκησε 3-0 την Κένυα κι ακολούθησε την Αλγερία, η οποία είχε ήδη προκριθεί κι επικράτησε με το ίδιο σκορ της Τανζανίας, στους 16 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019. Το πρώτο ζευγάρι των 16 της διοργάνωσης. (VIDEOS)

Στους 16 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2019 προκρίθηκε η εθνικής Σενεγάλης και μάλιστα πανηγυρικά. Τα λιοντάρια συνέτριψαν με 3-0 την Κένυα, η οποία θα χρειαστεί να περιμένει τ' αποτελέσματα της Τρίτης (2/7) και την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων για να δει εάν θα έχει προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Ο Σαντιό Μανέ δεν κατάφερε ν' ανοίξει το σκορ μ' εκτέλεση πέναλτι στο 29', το σκορ ήταν 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το άγχος δεν κυρίευσε τους Σενεγαλέζους. Ο Ισμαϊλά Σαρ της Ρεν άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό και μετά έλαβε δράση ο σταρ της ομάδας και της Λίβερπουλ.

Στο 71ο διεύρυνε το προβάδισμα σε 2-0 και στο 78ο με εκτέλεση πέναλτι - εύστοχη αυτή τη φορά - διαμόρφωσε το τελικό σκορ της νίκης (0-3) και της πρόκρισης. Μάλιστα, προέκυψε και το πρώτο χρονικά ζευγάρι της φάσης των 16. Η Σενεγάλη θα παίξει κόντρα στην έκπληξη του πρώτου ομίλου, Ουγκάντα, την Παρασκευή στο Κάιρο.

ΚΕΝΥΑ: Ματάσι, Οτιένο, Κάμις, Μοχάμεντ, Οκούμου, Γουανιάμα, Φιλέμον Οντιάμπο (75' Αβίρε), Ομόλο, Ερίκ Ουμά Οτιένο, Μασίκα (81' Οτσιένγκ), Ολούνγκα

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Γκομίς, Γκασαμά, Κουγιατέ, Κουλιμπαλί, Σις, Γκέιγ (80' Ντιατά), Εντιάιγ, Σαρ, Σαϊβέ, Μανέ, Νιάνγκ (74' Κονατέ).

Η Αλγερία είχε ήδη προκριθεί από την προηγούμενη (δεύτερη) αγωνιστική. Πήρε τη νίκη με το ίδιο (0-3) απέναντι στην Τανζανία - η οποία δεν κατάφερε να πανηγυρίσει έστω το... βαθμό - και την πρωτιά του ομίλου.

Ο Ισλάμ Σλιμανί άνοιξε το σκορ για τους πολεμιστές της ερήμου στο 35' και ο συμπαίκτης πλέον του Κώστα Μανωλά στη Νάπολι, Αντάμ Ουνά, με δύο γκολ (39', 45+1') διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

ΤΑΝΖΑΝΙΑ: Μνάτα, Ραμαντάνι, Μουαντίκα (52' Μκάμι), Μτόνι, Χουσεΐνι, Γιαχία, Νιόνι, Μσούβα, Σάλουμ (85' Μπόκο), Μούσα (46' Γιουσούφ), Σαμάτα.

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Ζον-Ταράτ, Αλίς, Φαρέ, Μπενασέ (57' Γκεντιουρά), Μπουνταουί, Αμπέιντ (79' Μπουνετζά), Ουνά (74' Μαχρέζ), Σλιμανί, Ντελόρ.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αίγυπτος 9

Ουγκάντα 4

Ζιμπάμπουε 3

ΛΔ Κονγκό 0

1η αγωνιστική

Αίγυπτος - Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Τρεζεγκέ)

ΛΔ Κονγκό - Ουγκάντα 0-2 (14' Κάντου, 48' Όκουι)

2η αγωνιστική

Ουγκάντα - Ζιμπάμπουε 1-1 (12' Όκουι / 40' Μπίλιατ)

Αίγυπτος - ΛΔ Κονγκό 2-0 (25' Ελ Μοχαμαντί, 43' Σαλάχ)

3η αγωνιστική

Ουγκάντα - Αίγυπτος 0-2 (36' Σαλάχ, 45+1' Ελμοχαμαντί)

Ζιμπάμπουε - ΛΔ Κονγκό 0-4 (4' Μπολινζί, 34', 65' πεν. Μπακαμπού, 78' Ασομπαλονγκά)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαδαγασκάρη 7

Νιγηρία 6

Γουινέα 4

Μπουρουντί 0

Νιγηρία - Μπουρουντί 1-0 (79' Ιγκάλο)

Γουινέα - Μαδαγασκάρη 2-2 (34' Καμπά, 66' Καμανό / 49' Ανισέτ, 55' Αντριά)

Νιγηρία - Γουινέα 1-0 (73' Ομερούο)

Μαδαγασκάρη - Μπουρουντί 1-0 (76' Ιλαϊμααριτρά)

Μαδαγασκάρη - Νιγηρία 2-0 (13' Νομενζανααρί, 53' Αντριατσιμά)

Μπουρουντί - Γουινέα 0-2 (25', 52' Γιαταρά)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αλγερία 9

Σενεγάλη 6

Κένυα 3

Τανζανία 0

Σενεγάλη - Τανζανία 2-0 (28' Κεϊτά Μπαλντέ, 64' Ντιατά)

Αλγερία - Κένυα 2-0 (34' πεν. Μπουντετζά, 43' Μαχρέζ)

Σενεγάλη - Αλγερία 0-1 (49' Μπελαϊλί)

Κένυα - Τανζανία 3-2 (39', 80' Ολούνγκα, 62' Ομόλο / 6' Μσουβά, 40' Σαματά)

Κένυα - Σενεγάλη 0-3 (63' Σαρ, 71', 78' πεν. Μανέ)

Τανζανία - Αλγερία 0-3 (34' Σλιμανί, 39', 45+1' Ουνά)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαρόκο 9

Ακτή Ελεφαντοστού 6

Νότιος Αφρική 3

Ναμίμπια 0

Μαρόκο - Ναμίμπια 1-0 (89' αυτ. Κεϊμουίνε)

Ακτή Ελεφαντοστού - Νότιος Αφρική 1-0 (65' Κοντιτζά)

Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού 1-0 (23' Ελ-Νεσιρί)

Νότιος Αφρική - Ναμίμπια 1-0 (68' Ζούνγκου)

Νότιος Αφρική - Μαρόκο 0-1 (90' Μπουσουφά)

Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού 1-4 (71' Καματούκα / 39' Γκραντέλ, 58' Ντιέ, 84' Ζαά, 89' Κορνέ)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μάλι 4

Τυνησία 2

Ανγκόλα 2

Μαυριτανία 1

Τυνησία - Ανγκόλα 1-1 (34' πεν. Μσακνί / 73' Τζάλμα Κάμπος)

Μάλι - Μαυριτανία 4-1 (37' Ντιαμπί, 45' πεν. Μαρεγκά, 55', 74' Ανταμά Τραορέ)

Τυνησία - Μάλι 1-1 (70' Καζρί / 60' Σαμασεκού)

Γουινέα-Μπισάου 1

Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου 2-0 (66' Μπανανά, 69' Μπαοκέν)

Γκάνα - Μπενίν 2-2 (8' Αντρέ Αγιού, 42' Τζόρνταν Αγιού / 2', 63' Ποτέ)

Καμερούν - Γκάνα 0-0

Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου 0-0

Μπενίν - Καμερούν (2/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου - Γκάνα (2/7, 19:00)

*Προκρίνονται στη φάση των 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου (2 x 6=12) και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι