ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Κόπα Άφρικα: Γκολ ο Μπανανά στη νίκη του Καμερούν

Ο Γιαγιά Μπανανά άνοιξε το σκορ και το δρόμο για τη νίκη (2-0) του Καμερούν απέναντι στη Γουινέα-Μπισάου για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2019. Ο Στεφάν Μπαοκέν της Ανζέ το άλλο γκολ των λιονταριών. (VIDEOS)

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2019 η εθνική Καμερούν, παρά το γεγονός ότι παραμονές του ματς όλη η αποστολή "μούδιασε" με το πρόβλημα στη στεφανιαία αρτηρία που εντοπίστηκε στον Ντιντρίκ Ταγκέ, με αποτέλεσμα ο φορ της Μαρίτιμο ν' απομακρυνθεί από αυτή.

Τα λιοντάρια επικράτησαν 2-0 της Γουινέας-Μπισάου στην Ισμαϊλία για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στην κορυφαία διοργάνωση της ηπείρου σ' εθνικό επίπεδο. Ο 27χρονος κεντρικός αμυντικός που ανήκει στον Ολυμπιακό και αγωνίστηκε τη σεζόν που πέρασε στον Πανιώνιο, Γιαγιά Μπανανά, άνοιξε το σκορ στο 66ο λεπτό με κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τοκό Εκαμπί.

Τη νίκη "σφράγισε" ο φορ της Ανζέ, Στεφάν Μπαοκέν, με κοντινό πλασέ ύστερα από τραγικά λάθη της άμυνας της Γουινέας-Μπισάου. Ο έτερος Καμερουνέζος που φόρεσε τη φανέλα των κυανέρυθρων τη σεζόν που τελείωσε, Ολιβιέ Μπουμάλ, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 79ο λεπτό.

Με τους ηττημένους αγωνίστηκε ο πρώην φορ κι ο πρώην μέσος του Λεβαδειακού, Τόνι Σίλβα και Ζεζίνιο αντίστοιχα, αλλά και ο Πελέ, που απασχόλησε τον Ολυμπιακό στις αρχές του καλοκαιριού.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ονανά, Νταουά, Ογιονγκό, Ενγκαντέ-Ενγκατζί, Μπανανά, Σούπο-Μότιν (79' Μπουμάλ), Τζουμ (67' Μπαοκέν), Μαντζέκ, Ανγκισά, Εκαμπί (68' Ενζιέ), Μπασογκόγκ.

ΓΟΥΙΝΕΑ-ΜΠΙΣΑΟΥ: Μέντες, Νατζάκ, Καντέ, Σόαρες, Ρουντινίλσον, Πελέ, Ζεζίνιο (81' Μεντί), Πικέτι (76' Ζορζίνιο), Μανκόνι, Μεντί, Τόνι Σίλβα (71' Μπαλντέ).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ουγκάντα 3

Αίγυπτος 3

Ζιμπάμπουε 0

ΛΔ Κονγκό 0

1η αγωνιστική

Αίγυπτος - Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Τρεζεγκέ)

ΛΔ Κονγκό - Ουγκάντα 0-2 (14' Κάντου, 48' Όκουι)

Νιγηρία - Μπουρουντί 1-0 (79' Ιγκάλο)

Γουινέα - Μαγαδασκάρη 2-2 (34' Καμπά, 66' Καμανό / 49' Ανισέτ, 55' Αντριά)

Τανζανία 0

Σενεγάλη - Τανζανία 2-0 (28' Κεϊτά Μπαλντέ, 64' Ντιατά)

Αλγερία - Κένυα 2-0 (34' πεν. Μπουντετζά, 43' Μαχρέζ)

Ναμίμπια 0

Μαρόκο - Ναμίμπια 1-0 (89' αυτ. Κεϊμουίνε)

Ακτή Ελεφαντοστού - Νότιος Αφρική 1-0 (65' Κοντιτζά)

Μαρόκο - Ακτή Ελεφαντοστού (28/6, 20:00)

Νότιος Αφρική - Ναμίμπια (28/6, 23:00)

Νότιος Αφρική - Μαρόκο (1/7, 19:00)

Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού (1/7, 19:00)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μάλι 3

Τυνησία 1

Ανγκόλα 1

Μαυριτανία 0

Τυνησία - Ανγκόλα 1-1 (34' πεν. Μσακνί / 73' Τζάλμα Κάμπος)

Μάλι - Μαυριτανία 4-1 (37' Ντιαμπί, 45' πεν. Μαρεγκά, 55', 74' Ανταμά Τραορέ)

Γουινέα-Μπισάου 0

Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου 2-0 (66' Μπανανά, 69' Μπαοκέν)

Γκάνα - Μπενίν (25/6, 23:00)

Καμερούν - Γκάνα (29/6, 20:00)

Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου (29/6, 23:00)

Μπενίν - Καμερούν (2/7, 19:00)

Γουινέα-Μπισάου - Γκάνα (2/7, 19:00)

*Προκρίνονται στη φάση των 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου (2 x 6=12) και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι