CHAMPIONS LEAGUE

Στα προημιτελικά με 2η νίκη η Γιουβέντους

Με πέναλτι ο Ντιμπάλα νίκησε τον Κασίγιας και η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Πόρτο στο Τορίνο, έτσι πέρασε στα προημιτελικά του Champions League με δύο νίκες και συνολικό σκορ 3-0 (video)

Η Γιουβέντους προκρίθηκε για 17η φορά στους "8" της Ευρώπης, καθώς μετά το "Dragão" (0-2) νίκησε και στο Τορίνο την Πόρτο, αυτήν την φορά με 1-0.

Ο Πάουλο Ντιμπάλα με εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Ίκερ Κασίγιας, ένα γκολ που ήθελε πολύ λόγω του σεβασμού που είχε προς το πρόσωπο του Ισπανού και πήρε και την φανέλα του από το ημίχρονο.

Το πέναλτι το έκανε ο Μάξι Περέιρα, καθώς... απέκρουσε το σουτ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, θυμίζοντας Ρομπέρτο Κάρλος στην απόκρουση στο σουτ του Σίνισα Γκόγκιτς την σεζόν 1999-2000 στο "Santiago Bernabéu" (Ρεάλ - Ολυμπιακός 3-0).

Η διαφορά είναι πως το πέναλτι απόψε δόθηκε και φυσικά ο Μάξι Περέιρα αποβλήθηκε, ενώ εντυπωσιακό στατιστικό είναι πως και τα 4 τελευταία του γκολ ο Ντιμπάλα τα έχει πετύχει με πέναλτι.

*** θυμηθείτε ΕΔΩ το live του ματς

Γιουβέντους - Πόρτο 1-0

Σκόρερ: 42' πέν. Ντιμπάλα

Γήπεδο: "Juventus Stadium", Τορίνο

Διαιτητής: Οβίντιου Χατσεγκάν (Ρουμανία)

Η Πόρτο δεν ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο, είχε σαφές στόχο να μην δεχτεί γκολ και να περιμένει υπομονετικά το τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στο... παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο Πάουλο Ντιμπάλα είχε δηλώσει πριν το ματς πως θέλει να σκοράρει κόντρα στον Ίκερ Κασίγιας, καθώς ήταν κάτι ξεχωριστό και τελικά το κατάφερε.

Αστόχησε μία, αστόχησε δύο, τελικά με εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Ισπανό πορτιέρε και άνοιξε το σκορ στο 42', με την πρόκριση πλέον να έχει... καθαρίσει.

Βλέπετε το πέναλτι το έκανε ο Μάξι Περέιρα... αποκρούοντας ξεκάθαρα την μπάλα με το χέρι σε κοντινό πλασέ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, έτσι ο Ουρουγουανός μπακ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όσον αφορά στον Πάουλο Ντιμπάλα, προαναφέραμε πως ήθελε πολύ το γκολ κόντρα στον Κασίγιας, τον οποίο εκτιμά ιδιαίτερα και μάλιστα με το τέλος του ημιχρόνου του ζήτησε να αλλάξουν φανέλα (το έκαναν φυσικά).

Στο 49' ο Κασίγιας αποσόβησε αυτογκόλ του Μπραχιμί και στην συνέχεια της φάσης η Πόρτο βρήκε στην αντεπίθεση, ο Σοάρες απέφυγε εξαιρετικά τον Μπενατιά, βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπουφόν, αλλά αστόχησε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντάνι Άλβες, Μπενατιά (60' Μπαρτζάλι), Μπονούτσι, Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα, Μαρκίζιο, Κουαδράδο (46' Πιάτσα), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (78' Ρινκόν), Ιγκουαΐν.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Λαγιούν, Ντανίλο Περέιρα, Αντρέ Αντρέ, Όλιβερ Τόρες (70' Οταβίνιο), Μπραχιμί (67' Ντιόγκο Ζότα), Αντρέ Σίλβα (46' Μπολί), Σοάρες.