Πόρτο - Βασιλεία 4-0

Η Πόρτο πέτυχε καταπληκτικά γκολ, νίκησε με 4-0 την Βασιλεία στο "Ντραγκάο" και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League μετά από 6 χρόνια (videos)

Αποτελεσματική η Πόρτο στο "Ντραγκάο", πέτυχε τέσσερα εκπληκτικά γκολ και επικράτησε με 4-0 της Βασιλείας, έτσι σε συνδυασμό με το 1-1 στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Αυτή είναι η 8η φορά στην ιστορία των "δράκων" που βρίσκονται στους "8" της Ευρώπης, ενώ η τελευταία φορά που το είχαν καταφέρει ήταν την σεζόν 2008-2009.

Σκόρερς: 14' Μπραχιμί, 47' Έκτορ Ερέρα, 56' Καζεμίρο, 76' Αμπουμπακάρ

Γήπεδο: "Ντραγκάο", Πορτο

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Η Πόρτο δεν μπορούσε να μπει στην περιοχή των Ελβετών στα πρώτα λεπτά, έτσι η λύση ήρθε με εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Γιασίν Μπραχιμί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με την εξαιρετική εκτέλεσή του στο 14', φτάνοντας τα 5 γκολ φέτος στην διοργάνωση.

Λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά ο Ντανίλο συγκρούστηκε με τον τερματοφύκακά του, Φαμπιάνο και αντικαταστάθηκε από τον Μάρτινς Ίντι.

Ο Τζάκσον Μαρτίνες έλειπε λόγω τραυματισμού και αυτό φαινόταν, με τον Αμπουμπακάρ να μην μπορεί να καλύψει το κενό του, ενώ στην μοναδική φάση της Βασιλείας στο πρώτο ημίχρονο, ο Τζούφι αστόχησε σε σουτ στο 44'.

Το ενδεχόμενο παράτασης αποκλείστηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Μεξικανός μέσος, Έκτορ Ερέρα, έκανε το 2-0 για τους "δράκους" με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Εντυπωσιακό ήταν και το 3ο γκολ της Πόρτο, καθώς το 3-0 έκανε ο Καζεμίρο στο 56' με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από απόσταση τουλάχιστον 30 μέτρων!

Στο 76' ήταν η σειρά για τον Αμπουμπακάρ να σκοράρει, τον αντικαταστάτη του Τζάκσον Μαρτίνες, ο οποίος με ένα ακόμη όμορφο γκολ, με σουτ εκτός περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο (22' Μάρτινς Ίντι), Μάικον, Μαρκάνο, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο, Έκτορ Ερέρα, Εβάντρο (79' Κουαρέσμα), Τέγιο, Μπραχιμί (74' Ρούμπεν Νέβες), Αμπουμπακάρ.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάλτσικ, Τόλαντ Τζάκα, Σερ (58' Εμπολό), Σαμουέλ, Σαφάρι, Ελνενί, Φάμπιαν Φράι (63' Κακιτάνι), Ντέρλις Γκονσάλες, Τζούφι, Γκάσι (77' Καλά), Στρέλερ.