CHAMPIONS LEAGUE

Ολυμπιακός - Τότεναμ: Γκολ-πέναλτι ο Βαλμπουενά και 2-2

Ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, νίκησε τον συμπατριώτη του Ουγκό Λορίς και ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Τότεναμ. (VIDEO)

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Τότεναμ στο Γ. Καραϊσκάκης για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, οι σπερς προηγήθηκαν με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά από την εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν και το απίθανο σουτ του Λούκας Μόουρα, αλλά ο Ντανιέλ Ποντένσε μείωσε σε 1-2 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44') με εξαιρετικό πλασέ.

Οι ερυθρόλευκοι έφθασαν στην ισοφάρισε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ματιέ Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι στο 52ο λεπτό, καθώς ο Γιαν Βερτόνχεν πάτησε το δεξί του πόδι. Ο 34χρονος Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και νίκησε τον συμπατριώτη του, Ουγκό Λορίς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για την ομάδα του Πειραιά στο 100ό του ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Δείτε το γκολ:

Photo credits: Eurokinissi