CHAMPIONS LEAGUE

Ο Άγιαξ νίκησε 6-0 την ΑΕΚ για το Youth League

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΑΕΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΑΕΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

H U19 του Άγιαξ συνέτριψε με 6-0 την αντίστοιχη της ΑΕΚ για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στον πέμπτο όμιλο του Youth League.

Άσχημο ντεμπούτο για την U19 της ΑΕΚ στο Youth League (εκδοχή του Champions League στην αντίστοιχη ηλικιακή κατηγορία), καθώς γνώρισε τη συντριβή (6-0) από την αντίστοιχη του Άγιαξ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο "De Toemkast" του Ντούιφεντρεχτ κι ο "Αίαντας" άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό με τον Κουν.

Ύστερα από είκοσι λεπτά (26') ο Νούνελι διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του Άμστερνταμ, η οποία πήγε στο ημίχρονο με 3-0 χάρη στο γκολ του Γένσεν στο 34'.

Ο Χάνσεν στο 66ο έκανε το 4-0 υπέρ της ολλανδικής ομάδας, κι ο Ντεστ το 5-0 μέσα σε μόλις ένα λεπτό (67'). Στο 84ο λεπτό ο Ουνουβάρ με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (6-0). Στο άλλο ματς του πέμπτου ομίλου, η Μπενφίκα νίκησε 3-0 στο "Caixa Campus" του Σεϊσάλ την Μπάγερν.

ΑΓΙΑΞ: Ελ Μαάς, Φαν Χελδέρεν, Γιούριεν Τίμπερ, Μπότμαν (72' Ντόουγκλας), Κέμπερ, Κίντεν Τίμπερ (72' Αμπίντ), Γένσεν, Έκελενκαμπ, Κουν (71' Ουνουβάρ), Μπρόμπεϊ (66' Χάνσεν), Νούνελι (66' Ντεστ).

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Μαλισσόβας (46' Ποζατζίδης), Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Μπογκντάνι (65' Πετούσης), Σαρδέλης (34' Τσέλιος), Τάμπας, Χριστόπουλος, Μπότος (78' Πατρινός), Μαχαίρας (78' Μάρκου).